300 milionů korun. Přesně za takovou částku postavila Jihočeská univerzita moderní a energeticky úspornou budovu, kterou budou využívat studenti a pracovníci Fakulty rybářství a ochrany vod spolu s těmi ze Zemědělské fakulty. Na stavbu moderní budovy Jihočeská univerzita využila peníze z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
Nová budova obou fakult je třípodlažní a nachází se přímo v kampusu Jihočeské univerzity. Cílem univerzity bylo navýšení výukové, ale i výzkumné, kapacity. Pro studenty a pracovníky Fakulty rybářství a ochrany vod jsou tak připraveny moderní učebny, pracovny, zasedací místnosti a laboratoře.
„Vodohospodářství a rybářství je nejenom tradičním jihočeským odvětvím, ale také silným ekonomickým faktorem v celém regionu Dunaj-Vltava,“ říká děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Otomar Linhart (na fotografii níže) a zároveň dodává: „Rozvoj ochrany vod spolu s rybářstvím na poli výuky, výzkumu a vědy je proto zcela logický.“
Nová budova bude studentům sloužit spíše pro teoretickou výuku, ta praktická totiž probíhá na špičkových pracovištích v Českých Budějovicích a ve Vodňanech, kde provádí velice zajímavé experimenty a výzkumy.
Jihočeská univerzita pro své pracovníky i studenty vytvořila jedinečně moderní pracoviště na prvotřídní úrovni, čímž podpořila nejen realizaci revolučních výzkumů, ale i výchovu prvotřídních vědců v oblasti rybářství a ochrany vod.
„V našem regionu je mnoho rybářských a vodohospodářských podniků, které potřebují a i v budoucnu budou stále více potřebovat kvalifikované pracovníky s odbornými znalostmi,“ myslí si děkan fakulty Otomar Linhart. Poptávka po studentech z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity poroste i z toho důvodu, že ústav spolu se svým vědeckým centrem CENAKVA má obdivuhodné úspěchy nejenom ve vědě a výzkumu, ale i při vzdělávání studentů.
Projektová fotografie nové budovy
Projektová fotografie nové budovy
Nová energetický úsporná budova fakulty
Nová energeticky úsporná budova fakulty
Obdivuhodné projekty
Fakulta rybářství a ochrany vod v minulosti přišla hned s několika zajímavými experimenty. Mezi dva nejaktuálnější patří chov zdravějších omega3 kaprů a záchrana kriticky ohrožených druhů jeseterů s pomocí náhradních rodičů.
V prvním zmíněném výzkumu vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod přišli na metodu, s pomocí které jsou schopní chovat kapry, jež mají v mase vyšší obsah zdraví prospěšných omega 3 kyselin. Toho vědci dosáhli s pomocí speciálního krmiva. Právě toto krmivo obsahuje speciální složení surovin, například vysoký podíl řepkového a lněného oleje. Zdravější kapři jsou chováni ve vybraných rybnících, kde funguje zvýšená kontrola.
Deset tun zdravých omega3 kaprů Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity uvede i na vánoční trh s rybami. „Ryby budeme prodávat z kádí, které budou označeny ochrannou známkou ve tvaru srdce a ryby,“ říká Václav Nebeský z vědeckého pracoviště ve Vodňanech.
Tip: O chovu zdravější kaprů čtěte ZDE
Druhým revolučním experimentem jihočeské fakulty je záchrana ohrožených druhů jeseterů s pomocí náhradních rodičů. Vědci za rodiče vybrali jesetery malé, kteří patří k běžnějším rybím druhům a poměrně brzo dosahují pohlavní dospělosti, alespoň v porovnání s jinými druhy jeseterů. Vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod jihočeské univerzity využívají k oplodnění jeseterů malých kmenové buňky z ohrožených jeseterů, a ty dokážou transplantovat do těl náhradních rybích. Jeseteři malí ale musí být sterilizovaní, aby se zabránilo „soupeření“ mezi buňkami obou rybích druhů. „Hovořit o návratu jeseterů do přírody je v tuto chvíli mimo naše představy. V prvé řadě se snažíme alespoň o uchování genetických zdrojů,“ říká vedoucí celého záchranného projektu Martin Pšenička.
Tip: O fascinujícím záchranném projektu jeseterů čtěte ZDE
Škola s budoucností
Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity patří k velice mladým vzdělávacím ústavům, otevřela se teprve v roce 2009. Ale jak vidno, i za tak krátkou dobu jihočeští vědci zvládli realizovat nespočet fascinujících výzkumů a experimentů.
Škola disponuje hned několika specializovanými pracovišti, kde se mohou pracovníci i studenti věnovat nejrůznějším výzkumům. Ty se nejčastěji zabývají hydrobiologií, genetikou, chovem ryb a raků, astakologií (výzkum zaměřený na raky) nebo toxikologií.
Mezi základní pracoviště fakulty patří Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech, kde vědci provádí badatelské a aplikované výzkumy. Dále do portfolia fakulty patří Ústav akvakultury v Českých Budějovicích, kde probíhá například výuka studentů. Ústav komplexních systémů je dalším pracovištěm, na kterém probíhá studium komplexních systémů v přírodních a společenských vědách. Dalšími ústavy pak jsou Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz a Mezinárodní environmentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod ve Vodňanech.
Fakulta rybářství a ochrany vod díky tomuto pestrému spektru pracovišť patří ke špičkovým vědeckým institucím v oblasti aplikovaného výzkumu, a je jediným ústavem svého druhu ve střední Evropě. Řekněte o této škole svým blízkým, kteří se zajímají o vědu! Možná by zde chtěli studovat. A to je jenom dobře, protože výchova mladých vědců je klíčová pro dobrou budoucnost.
Autor textu: Viktor Krus
Foto: Petr Zikmund
Projektové fotografie a foto jesetera: FROV JÚ