Přes 9 milionů malých lososů! Tolik drobných rybiček už vysadili pracovníci NP České Švýcarsko ve spolupráci s Českým a Německým rybářským svazem. Tvrdá spolupráce probíhá už řadu let. A neúprosná dřina se začíná vyplácet – do přítoků Labe se vrací desítky lososů, kteří zde znova zakládají nové generace. Na radostné výkřiky je zřejmě ještě brzo. Ale mírný optimismus je přece jenom na místě – lososi se totiž začínají průkazně vracet na naše území!
To, že se lososi objevují v českých řekách, prozrazuje i několik videozáznamů. Na nich jsou zachyceni mohutní lososi, kteří si jen tak ladně plavou v průzračně čisté vodě. Počet navrátilců ale pořád není stálý. Pracovníci parku si všimli, že do českých řek míří méně lososů po povodních. „Je zajímavé, že po velké labské povodni v roce 2002 bylo navrátilců o rok později mimořádně málo,“ říká mluvčí NP České Švýcarsko Tomáš Salov. Toto „pravidlo“ se opakovalo i v roce 2014, kdy po povodních v roce 2013 připlavalo do českých řek opět velice málo lososů.
Jenže tento kolísavý průběh nezastaví pracovníky parku a rybáře v neustále novém vysazování. Každé jaro tak společně vysazují lososí plůdek do našich řek. S jarním vysazováním lososího plůdku začal v roce 1998 Český rybářský svaz. O dva roky později se přidal i NP České Švýcarsko. Další vysazování pod taktovkou parku probíhá na podzim. V tomto období pracovníci parku vypouštějí do českých toků odrostlejší ryby – lososy o délce 8 až 10 centimetrů. „Geneticky materiál se vozí ze Švédska, z řek o podobné délce, jako má Labe. K oplodnění jiker dochází v Německu. Odtud jsou potom rybičky ve správný čas převezeny a vypuštěny,“ upřesňuje Tomáš Salov.
K ještě lepším výsledkům vysazování lososů mají napomoci příhraniční koordinace repatriačních programů. Jejich cílem je výměna poznatků o počtech navrátilců, o faktorech, které ovlivňují migraci lososů, a o postupech, které se osvědčily při pokusech vrátit lososy do našich toků. Poslední takové setkání proběhlo na začátku března v Krásné Lípě.
Financování projektu: Významnou částí přispívají dárci. Přidejte se také!
Finanční pokrývání tak rozsáhlého a dlouhodobého projektu není jednoduché, a proto potřebné částky putují hned z několika zdrojů. Výsadbu lososů na německém území podporuje stát Sasko. Lososy do českých toků pak zajišťují finance Českého rybářského svazu, NP České Švýcarsko, ministerstva životního prostředí a evropské fondy (operační program Životní prostředí).
Jenže má to háček. Podle Tomáše Salova z NP České Švýcarsko skončí finanční podpora z evropských fondů už letos. A toto utažení kohoutků může znamenat velký problém. Naštěstí jsou tady ale ještě firemní a soukromí dárci, kteří svými příspěvky tomuto projektu velice významně pomáhají. Lidé a firmy lososům pomáhají přes webovou stránku navratlososu.cz. Podle Tomáše Salova firemní a soukromí dárci naplní svými příspěvky rozpočet projektu až ze dvou třetin! Neskutečné! Každý příspěvek má smysl!
Veřejnost s vysazováním lososů pomáhá už od roku 2009, kdy NP České Švýcarsko spustil program Návrat lososů. „Návrat lososů není jen věcí odborných organizací, celý program se těší i velké podpoře veřejnosti, která se zapojuje formou dárcovství i vlastní pomocí při vypouštění,“ těší Pavla Bendu, ředitele Správy národního parku České Švýcarsko. Velice potěšující je ten fakt, že lidé formou DMS zpráv adoptovali už přes 8000 lososích půlročků. „Po přepočtu to odpovídá 56 tisícům lososích plůdků,“ doplňuje Pavel Benda.
Každý může s vysazováním lososů pomoci! Stačí odeslat krátkou textovou zprávu ve tvaru DMS(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, Návrat lososů z částky dostane 28,50 korun. Další možností je celoroční adopce. Stačí zaslat zprávu ve tvaru DMS(mezera)ROK(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Při volbě této možnosti bude dárci po dobu jednoho roku každý měsíc odečtena částka 30 korun. Návrat lososů obdrží 28,50 korun.
Tip: Více informací o adopci lososů naleznete ZDE.
K významným přispěvovatelům patří i firmy. Hlavním partnerem je například společnost Makro. „Řeky a lososi, kteří jimi táhnou, neberou v potaz hranice, proto i my seznamujeme s projektem naše kolegy z ostatních států. To nám umožňuje nejen dát vědět o projektu v celé Evropě, ale také hledat možnosti, jak divokým lososům pomoci v mnohem širším měřítku,“ říká Ivan Tučník, manažer komunikace společnosti Makro.
Aktuální vysazování: V řekách je nových 200 000 lososů!
Pracovníci NP České Švýcarsko, Českého rybářského svazu a Německého rybářského svazu vypustili v polovině dubna do přítoků Labe neuvěřitelných 200 000 lososích plůdků. S vysazováním drobných rybek pomáhali i dobrovolníci a adoptivní rodiče malých lososů. Z obrovského množství lososího plůdku většina zamířila do českých toků.
Pracovníci NP České Švýcarsko vysazovali drobné lososy do říčky Kamenice. Celkově do tohoto toku vypustili neuvěřitelných 80 tisíc rybiček. Dalších 60 tisíc drobných lososů vysadili rybáři do Chřibské Kamenice a Kamenice v úseku před vstupem do národního parku. Po 20 tisících rybičkách dále vypustili do přítoků Ploučnice a Ohře, přesněji do Ještědského a Libockého potoka. Ani němečtí kolegové nezůstali bez čerstvé násady. Německý rybářský svaz nasadil do říčky Lachsbach v Saském Švýcarsku dalších 20 tisíc malých lososů.
Všechny organizace tak pokračují ve chvályhodné akci, jejímž cílem je návrat lososů do česko-německých toků. Němečtí rybáři začali s výsadnou těchto úžasných ryb už v roce 1995, jejich čeští kolegové začali s vysazováním lososů o 3 roky později. Konec labských lososů nastal v první půlce minulého století. Příčné překážky v Labi jednoduše zastavily úžasnou pouť lososů do jejich domoviny. Ryby tak nemohly zakládat nové generace, až nakonec z našeho území zcela vymizely.
Současné výsledky ale vypadají velice uspokojivě. Do Labe, a jeho přítoků, na německém území rybáři vysadili neuvěřitelných 5,8 milionů lososů, v Česku potom 3,5 milionů lososů. A tvrdá práce se začala vyplácet už v roce 1998, kdy němečtí rybáři zaznamenali první navrátilce. První záznamy o českých lososích navrátilcích se objevují už v roce 2002. A navrátilci se neustále vracejí, což je tou nejlepší odměnou pro všechny, kteří těmto rybám pomáhají. Všichni, kteří se na tomto projektu podílí, si zaslouží obrovskou úctu a obdiv. Děkujeme!
Autor: Viktor Krus
Foto: Navratlososu.cz