Ministerstvo životního prostředí vyřadí prvního dubna kormorána velkého ze seznamu chráněných druhů. Díky tomu jej bude možné snadněji regulovat. Rybářský svaz ovšem v této změně moc pozitiv nevidí.
Ministerstvo své rozhodnutí odůvodňuje kritickou situací na našich vodách, kde pod náporem mnoha tisíců těchto černých ptáků dochází ke značným finančním škodám. „Nechceme chránit druh, který je v celé Evropě na vzestupu a působí závažné škody,“ uvádí mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.
Kormorán velký | foto: Luboš Vaněk (foto-vanek.cz)
Co se bude dít?
Vyřazení kormorána ze seznamu přináší několik zásadních změn. Tou první je, že povolení k odstřelu tohoto škůdce budou nově vydávat obce s rozšířenou působností. „Celý postup výdeje povolení bude tak jednodušší,“ říká Matyáš Vitík.
Jenže s odebráním kormorána ze seznamu dojde zároveň k tomu, že rybnikáři přestanou dostávat finanční náhrady za škody způsobené tímto rybožravým ptákem. Ty budou hrazeny pouze do 31. 3. letošního roku. „Celková výše vyplacených náhrad je přibližně 40 milionů korun ročně,“ uvádí Matyáš Vitík. Po březnu letošního roku tak přijdou chovatelé ryb o možnost finanční náhrady za škody způsobené kormoránem.
Otloukánek jménem svaz
Kormorán ale poškozuje i vody, které obhospodařuje ČRS. Ten v minulosti nedostával žádné finanční náhrady, a ani v budoucnu tomu nebude jinak. Jenže finanční škody na rybí populaci v revírech jsou taktéž velmi vysoké. „Škody na rybí populaci v roce 2012 dosáhly 54 milionů korun,“ říká Pavel Vrána z ČRS.
Rybářský svaz je tak s krokem ministerstva nespokojen. „ČRS prosazoval, aby současně s vyřazením kormorána byla přijata opatření k jeho regulaci na přijatelnou mez a aby do dosažení tohoto stavu byly zachovány státní náhrady,“ říká Pavel Vrána. Jenže podle Pavla Vrány ponechalo Ministerstvo životního prostředí řešení problému na rybářích samotných. A pomoc nepřichází ani z Evropského parlamentu. „Kormorán zůstává, škody se nesnižují, stát se však problému elegantně zbavil,“ říká Pavel Vrána.
Kolik ho je?
Odhady počtu kormorána velkého na našem území jsou odlišné. Předpoklad ČRS se pohybuje okolo 30 tisíc jedinců. Ministerstvo uvádí okolo 8 až 10 tisíc kormoránů. Počet těchto ptáků je ovšem nestálý, neboť vlivem přírodních podmínek se mění. Obě strany se ale shodují v tom, že kormorán je přemnoženým druhem, který způsobuje rozsáhlé finanční škody.
Myslivci nic hradit nebudou!
Velkou otázkou bylo, zdali škody způsobené kormoránem, nebudou muset hradit myslivci. Ten se ale po vyřazení ze seznamu chráněných druhů nestane lovnou zvěří. Aby se tak stalo, musel by se změnit zákon o myslivosti. „Uživatelé honiteb neponesou odpovědnost za úhradu škod způsobené kormoránem,“ ujišťuje Matyáš Vitík.
Budoucnost
I přes komplikace při výdeji povolení k odstřelu a plašení kormorána se svaz pokusí získat co nejvyšší počet těchto výjimek. Zároveň se pokusí získat ke spolupráci pokud možno co nejvyšší počet mysliveckých sdružení. „Zatím lze jen obtížně odhadovat, jaký bude celkový dopad zavedeného opatření,“ uzavírá Vrána.
Autor: Viktor Krus
Foto: Luboš Vaněk (foto-vanek.cz)