Jsme svědky opravdu zajímavého okamžiku. Právě v těchto měsících vidíme velice ostrou výměnu názorů mezi představiteli Jihočeského ÚS ČRS a „sportovními“ rybáři. Všechno spustila petice, která se snaží prosadit minimální délku nástražní rybičky na Lipně. Ale ve své podstatě jde o mnohem víc. Jde o to, že konečné vítězství dané strany napoví hodně o tom, jakým směrem se celý ČRS ubírá.
Přinášíme vám kompletní znění tiskové zprávy iniciátorů petice, jejímž cílem je znovuzavedení minimální délky nástražní rybičky na 20 centimetrů na Lipně. A zároveň se vás, našich čtenářů, ptáme na názor. Budeme rádi, když se k tomuto tématu vyjádříte do diskuze pod článkem.
Tisková zpráva: Petice za záchranu candátů předána, vášnivá rybářská debata nekončí
Petice za záchranu candátů na Lipně“, kterou zatím podepsalo v její papírové a online verzi více než 1 100 lidí, byla právě předána uživateli revíru Jihočeskému rybářskému svazu, ministrovi zemědělství a zemědělskému výboru PSP ČR a Českému rybářskému svazu. Z rybářských iniciativ tolik podpisů nasbírala v minulosti zřejmě pouze petice za prodloužení denní doby lovu.
Petice na záchranu candátů má tak velmi silný mandát a strhla se o ní vášnivá debata napříč všemi rybářskými médii, ze které vyplynulo, že mnoho rybářů by si přálo zavést navrhovanou ochranu dravců nejenom na Lipně. Mnoho příznivců má i zavedení horní míry u dravců či dalších ryb a plošný roční limit odnesených úlovků. Někteří by dokonce zakázali lov na rybičku úplně. V menšině byli naopak ti, kteří by dravce významněji nechránili a to i ve výsledcích ankety na největším rybářském webu Mrk.cz, kde se pro znovu zavedení minimální míry nástražní rybičky 20 cm vyslovilo 91% rybářů.
Tato petice nevznikla jako nátlaková akce, ale jako iniciativa, která měla dodat Jihočeskému územnímu svazu podklady k rozhodování a prosazování toho, co považují za podstatné rybáři, kteří navštěvují Lipno a další naše revíry kvůli zážitkům v přírodě a ne kvůli rybímu masu. Mezi mladší a střední generací rybářů je takových lidí dnes většina. Tito lidé si dobře uvědomují, jaká ochranná opatření byla v minulosti na Lipně, po jeho vydrancování, udělána. Uvědomují si i, že se od roku 2009 do 2015, kdy všechna tato opatření na Lipně platila, situace s candátem zlepšovala. Uvědomují si ale také, že zrušení minimální míry nástražní rybičky 20 cm od roku 2016 je zbytečným hazardem, který zničí vše dobré, co se povedlo. Drancování se ostatně v roce 2016 již překvapivě rychle projevilo.
Šéfredaktor časopisu Kajman: „Stav je žalostný. Candáti na Lipně jsou menší!“
Candátů je na Lipně stále poměrně hodně ale v žalostných velikostech, protože hodně mírových bylo letos odneseno, což ostatně uvidíme příští rok ve statistikách odnesených úlovků. Mnozí rybáři, včetně největších znalců Lipna, hovoří o tom, že candáti, které ulovili letos, byli opět menší než v předchozím roce!
„Tohle ale bohužel výzkum prof. Jana Kubečky, který si svaz objednal, nikdy neověří, protože se začal provádět o rok později, než měl. Logické bylo učinit výzkum v roce 2015 těsně před tím, než byla minimální míra nástražní rybičky 20 cm zrušena. Zkoumat se ale začalo až letos, dlouhé měsíce po zrušení. Nebude tak mít nikdy k dispozici data o tom, jaký byl stav těsně před koncem doby platnosti a po něm, ale pouze srovnání s rokem 2012. To že tehdy byli candáti na Lipně na pokraji vyhynutí, ví téměř každý rybář. Tento monitoring tak neříká nic jiného než my. Totiž, že candátů v porovnání s dobami, kdy bylo Lipno vydrancované, pro tuto chvíli přibylo. Meziroční srovnání chybí a neviděli jsme ani informace o velikostech ryb. Zkušenosti z praxe jsou ale jasné – candáti jsou meziročně menší,“ komentuje jeden z iniciátorů petice Radek Filip, šéfredaktor rybářského časopisu Kajman.
A to je teprve začátek. V následujících letech bude při zachování stávajících podmínek zřejmě hůře. I na lipenském závodě Lake Trophy, kde soutěžilo 112 špičkových rybářů, kteří se zaměřovali selektivně na chycení a puštění největších dravců daného druhu s velkými umělými nástrahami byla průměrná velikost ulovených candátů pouze 44,8 cm! (tedy pod zákonnou míru – a to závodníci některé menší candáty neevidovali – reálný průměr je tak nižší) Největší candát závodu měl za 4 032 prutohodin pouze 63 cm. Candátů nad 50 cm se chytilo velmi málo! Při 205 ulovených candátech je to velmi vypovídající statistika. Je to také mimochodem pouze 0,05 chyceného candáta na hodinu lovu. Nebo jinými slovy – každý závodník z evropské špičky potřeboval průměrně 20 hodin lovu k tomu, aby ulovil 1 candáta.
Budoucnost: Vrátí se ještě někdy candáti v hojných počtech do Lipna?
Debata ovšem začala u Lipna, ale vyplynulo z ní, že mnozí by byli rádi, aby se stalo „jihočeské moře“, příkladem pro další revíry. Většina dnešních rybářů totiž nechce, aby byly naše revíry alespoň ve stavu jako před jejich vydrancováním. Chtějí, aby byl jejich stav výrazně lepší, což je v našich možnostech. Nepoptávají, aby v revírech bylo dostatek ryb střední velikosti, které si odnesou do kuchyně. Přejí si, aby zde byl dostatek velkých ryb, které chytí a většinu z nich pustí. I k ochraně větších ryb tak musí směřovat opatření. Rybáři chtějí chytat na svazových vodách, ale pokud na nich mají rybářské svazy v budoucnu hospodařit, musí se naučit požadavky svých členů směřující k ochraně ryb a modernizaci „rybářského řádu“ uspokojovat.
„Jakožto organizátoři petice jsme byli v prohlášení Jihočeského územního svazu absurdně osočováni z neinformovanosti, napojení na zájmové skupiny a snahu o vlastní zviditelnění. Přitom situaci na Lipně sledujeme dlouhá léta, máme zprávy od rybářské stráže a mnoha rybářů doložené statistikami. Sami máme na Lipně odchytané dlouhé prutohodiny. Jsme rybáři tělem a duší. Zřejmě si na Jihočeském svazu odmítali připustit, že existují lidé, kterým v tomto případě nejde o nic jiného než o ochranu dravců,“ dodal Radek Filip.
Organizátoři se silným mandátem od dalších 1100 signatářů tak Jihočeský územní svaz vyzvali, aby raději konal svoji povinnost a chránil přehradu, které má tu čest být uživatelem a hospodářem. Lipno je totiž naprosto unikátní vodou, mimo jiné jediným naším revírem s významným rybářským turistickým ruchem ze zahraničí, a jako taková musí být vzorem ostatním českým revírům.
Ostatně uživatele o to žádají nejenom čeští rybáři, ale i Rakušané a Němci, kteří k vydrancovanému Lipnu jezdit pravděpodobně nebudou a peníze, které přivážejí, jsou významným zdrojem příjmů nejenom Jihočeského územního svazu, ale i celého regionu. Na závodě Lake Trophy petici podepsali takřka všichni zahraniční rybáři. Vyslali tak následující vzkaz: „Zastavte vybíjení dravců! Žádáme vás o znovu zavedení opatření na ochranu candáta na Lipně zvýšením míry nástražní rybičky na 20 cm a zákazu lovu na její části.“
O smysluplnosti totoho požadavku svědčí i to, že petici podepsali jak všichni členové dobrovolné lipenské rybářské stráže, profesionální rybářská stráž Jiří Pejchar, hospodář revíru Milan Hladík, vědec provádějící výzkum na Lipně Tomáš Randák a další významné rybářské osobnosti jako Milan Rozsypal, Jan Hubka, Milan Tychler, Radek Holub, Jaromír Kratěna, David Havlíček, Ondřej Macků, Bruno Steiner, Robert Boanta a mnozí další.
Odkaz na webovou verzi petice je zde:
http://www.petice24.com/petice_za_zachranu_candata_na_lipn
Iniciátoři petice a redakce InRybar.cz