Když se řekne rybaření, pak se každému rybářovi vybaví krásný revír, který je zasazený do nádherné přírody. Ideální rybářský revír totiž nabízí hustou vegetaci ve vodě, krásné stromy a květiny na březích, čerstvý vzduch, klid a pohodu. Ovšem lákavý revír pro rybáře může vypadat i jinak! Někteří hledají své rybářské štěstí i mezi betonovými stavbami pod frekventovanými mosty nebo vedle rušných ulic. Ano! I tady se totiž nachází zajímavé vody, které nabízí nádherné ryby. A hlavně! Sem tolik rybářů nechodí, takže šance na zajímavý úlovek je opravdu hodně lákavá…
Amsterdam. Hlavní město Nizozemska a sídlo nizozemského krále. V tomhle obrovském městě, které je protkáno industriálními skvosty, žije přes 850 000 lidí nejrůznějších národností. Amsterdam nabízí neuvěřitelné kulturní vyžití, které jen tak nějaké město nenabídne. Kromě toho je ale toto město známé svými vodními kanály a stavbami, které protkávají tuhle betonovou krajinu. A právě v nich se nachází neuvěřitelně nádherné ryby…
Rybaření je i o tom zkoušet nové věci. Poznávat nové vody, na kterých se člověk necítí pevný v kramflecích, protože člověk nezná každý kámen, každou překážku, která leží pod vodní hladinou. Jenže právě tohle „vzrušení z neznáma“ je to, co člověka může na rybařině tolik lákat. Zjistit, co v té vodě plave, co se skrývá pod vodní hladinou. A když svatý Petr dá, tak možná si sáhnout i na nějakou pěknou rybu.
VIDEO: Jak vypadá rybaření v betonovém srdci Amsterdamu? Mrkněte na video…
Betonové srdce Amsterdamu
I možná proto se Lukáš Krása vydal do Amsterdamu a jeho okolí. Do nádherného města, které pojalo 177 různých národností za své. Jedná se o nevěřitelně zajímavé, multikulturní místo, kde se prolínají všechny „chutě a barvy světa“. Zajímavější místo pro rybaření byste hledali jen těžko. A právě zde se Lukáš Krása rozhodl hledat nějakého z tamních kapřích velikánů.
Rybaření ve městě má neopakovatelné kouzlo! A navíc, tyhle vody skrývají nádherné ryby
„Naše mise začala na kanálu kousek od Eddieho (pozn. redakce: hostitel Lukáše Krásy v Nizozemsku) bydliště. Přijeli jsme tam v noci, takže jsme pruty nahazovali spíše na náhodu. Také jsme zbytečně nekrmili – nahodili jsme jen pár krmných koulí od Marcela Van Den Eyndeho. Použili jsme , snažili jsme se lovný flek zakalit,“ popisuje Lukáš Krása první dojmy ve videu z Holandska.
A právě tahle taktika se na neznámých vodách většinou vyplatí. Je nutné ryby co nejrychleji zaujmout, co nejrychleji je přesvědčit o tom, že zrovna na vašem místě leží nějaká dobrota. Bacha! To neznamená, že na místo naházíte hromadu krmení. Naopak! Je dobré použít hlavně něco, co silně voní a co ve vodním prostředí vytvoří hustý „mrak“ jako třeba zmíněné . Právě tohle nejlépe funguje pro okamžité zaujmutí rybí pozornosti.
Ideální jsou například místa okolo mostů. Přesto, vyplatí se alespoň několik hodin dopředu i takové místo předkrmit…
Zajímavou taktikou je i předkrmování. Například Lukáš Krása se ve videu zmiňuje o tom, že lovná místa, která vybrali pro lov kaprů, večer předkrmili a druhý den se tady vydali rybařit. Zase: Tahle taktika může přinést šupinaté ovoce, protože každý rybář moc dobře ví, že tam, kde je potrava, budou i ryby. Takže pokud najdete nějaké zajímavé místo, zkuste tam před samotným lovem hodit nějakou zajímavou návnadu, ani nemusíte v nijak velkém množství…
Nizozemský úspěch!
Lukáš Krása v Nizozemsku navštívil hned několik revírů. Některé byly kousek za Amsterdamem, jiná místa se nacházela přímo v rušných městských částech. A právě tady dokázal Lukáš Krása chytit jednoho z nádherných holandských kaprů. Tohle musel být neuvěřitelný souboj! Svalnatý kapr musel využít každého podvodního proudu, každé výhody pod hladinou. Navíc, mezi zakotvenými loďmi tohle zdolávání muselo drásat nervy. Člověku určitě probleskne hlavou ta známá rybářská otázka: Povede se tuhle rybu vytáhnout na břeh?
Nakonec ano! A byla to fakt nádherná ryba! Neuvěřitelně krásný šupináč, na kterém nebyla jediná známka poranění. Při pohledu na tuhle rybu leckoho může napadnout, jak je kapr fascinující rybou, která se dokáže aklimatizovat v nejrůznějších podmínkách. I možná proto zrovna kapry milují miliony rybářů po celém světě.
„Tak co mu říkáte? Naprostá pecka! Vymodlená ryba! Poté, co jsem přišel o jednoho kapra tady o loď, tak po půl hodně přišel další. Tenhle přišel na ! Byla to popka 5 centimetrů nad dnem,“ popsal Lukáš Krása úlovek pravého městského kapra v Holandsku.
„Zažili jsme neuvěřitelný příběh a dobrodružství. Musím říct, že žádná nizozemská ryba nebyla zadarmo! Museli jsme se opravdu hodně snažit, abychom do podběráku dostali kapra. Každopádně jsme poznali mnoho revírů, na některé z nich se určitě rádi vrátíme. Kaprařina je náš životní styl a díky ní můžeme poznávat různé kouty světa a kultury. A získávat zkušenosti od ostatních rybářů…“ ukončuje Lukáš Krása.
Tým LK Baits