Spolek rybářů Přátelé vod pětilisté růže upozornil na závod v centru Českého Krumlova. Na první pohled nebylo na něm nic „podezřelého“, ovšem zmíněný spolek upozornili na to, že závodníci chytali i parmy. A ty jsou v tomhle úseku celoročně hájené!
Ilustrační foto: InRybar.cz
Rybáři ze spolku Přátelé vod pětilisté růže se jeli do centra Českého Krumlova na závod podívat. A na zmíněném úseku skutečně bylo více jak 20 rybářů, kteří zde rybařili. „V tomto přibližně 400metrovém úseku se vyskytuje početná populace parem, jsou tu uzavřené a v podjezí se nachází i jejich trdliště,“ upozornil spolek Přátelé vod pětilisté růže na sociálních sítích. Rybáři také uvedli, že několik parem se i ulovilo.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Přístřešky pro rybáře za pár korun! Ideální i na krátké vycházky
Sami rybáři ze spolku připustili, že závodnici nic neporušili. Ovšem! Hlavní otázka ze spolku zněla jasně: „Je cílené chytání celoročně hájených parem, ještě ke všemu při závodech, správné?“ ptají se rybáři ze spolku Přátelé vod pětilisté růže.
Proč je lov parem v tomto období rizikové?
Rybáři ze spolku upozorňují na to, že chytání parem v tomto období může být pro ryby velmi rizikové. A tady nejde jenom o tom, že „rybářské háčky jsou ostré“. Tento problém se týká především chování parmy při zdolávání, kdy zrovna tahle ryba dává do souboje s rybářem maximum. A to je v aktuálních podmínkách problém!
NEPŘEHLÉDNĚTE: Přístřešky pro rybáře za pár korun! Ideální i na krátké vycházky
„Chytat parmy v takto velkém měřítku v období klidu, kumulované v nadjezí v zimovišti nám nepřijde jako příliš morální. Takto oslabené ryby pak mohou zaplísnit a celkově být náchylné na různé nemoci. Může se stát, že budou strhnuty na česle u malé vodní elektrárny, která se nachází na spodním jezu,“ vysvětlují Přátelé vod pětilisté růže.
Kdo jsou Přátelé vod pětilisté růže?
Zejména milovníci pstruhových vod o tomto spolku už mohli slyšet. Přátelé vod pětilisté růže je skupina rybářů (a milovníků přírody), kterým vadí aktuální situace u vody. Ovšem! Tito nadšenci zvolili jinou taktiku než většina rybářů – prostě se zvedli, a šli pro zlepšení situace něco dělat.
VIDEO: Podívejte se na práci rybářů ze spolku Přátelé vod pětilisté růže
Ale bacha! Tihle lidé nevsadili jen na nadšení a chuť něco dělat, ale také na odborný pohled na věc. „Naše počínání konzultujeme s odborníky jak z oblasti vědy a výzkumu, tak i soukromých neziskových organizací nebo státních institucí. Snažíme se využívat nejnovější trendy a výzkumy napříč obory tak, abychom přírodě opravdu pomáhali, a ne naopak,“ píše se na webu spolku.
Tento spolek tak například pomáhá třeba původním druhům ryb. „Aktuálně jsme se začali intenzivně věnovat zlepšení stavu populací některých našich původních druhů ryb. V posledních letech totiž dochází k jejich úbytku. Náš předseda dostal na starosti hospodaření na pstruhových vodách MO ČRS Český Krumlov. Snažíme se zde zlepšit stav pstruha obecného pomocí přírodě blízkých metod, které podporují přirozenou reprodukci ryb,“ uvádí spolek na webu.