DomůNovinkyRybáři zuří: vydra ze zabité ryby sežere „jen to nejchutnější“. Zbytek nechá

Rybáři zuří: vydra ze zabité ryby sežere „jen to nejchutnější“. Zbytek nechá

- Reklama -

Rybáři na jihu Čech se každý rok potýkají s rostoucími škodami, které na jejich chovu způsobují vydry říční. V roce 2023 jim byla vyplacena kompenzace ve výši téměř 13 milionů korun.

To je sice o 4,5 milionů korun méně než v roce 2022, ale současně o 10 milionů korun více než na počátku 21. století. Tristní je, že tyto kompenzace se vztahují pouze na škody v chovných rybnících. Problémem jsou pak hlavně tzv. volné toky, na kterých ryby v podstatě nikomu nepatří. Škody způsobené vydrami se tady tedy vůbec neřeší.

Na pustošení volných toků je naše legislativa krátká

„Jakmile je ryba vysazena do revíru, což je například řeka, nepatří nikomu. Majetkem se stane ve chvíli, kdy ji někdo s povolením uloví. Takže na náhradu škod, které vydra na řece způsobí, nemáme nárok,“ popisuje díru v systému jednatel Jihočeského územního svazu ČRS Jiří Marek.

Ročně rybáři na jihu Čech vysadí do vod ryby za 50 milionů korun, ale na mnoha místech se jim vrací jen zlomek těchto investic. Například na Blanici je podle Marka návratnost pouze 10 procent.

Populace vyder v České republice v posledních dekádách dramaticky narostla. Z několika jednotlivců na konci 80. let se jejich počet zvýšil na přibližně 4000 vyder.

Podle Tomáše Bodnára z Agentury ochrany přírody a krajiny vydry nemají přirozeného predátora. „Teoreticky by jím mohl být vlk, ale žádná empirická data v tomto ohledu nemáme,“ uvádí Bodnár. „Někdy není výjimkou spatřit vydru dokonce i ve velkých městech, jako jsou České Budějovice,“ dodává Bodnár.

Ekologický management jako možné řešení

Hydrobiologové zdůrazňují, že je nezbytné zavést ekologický management, aby se situace zlepšila. Podle jeho slov je potřeba monitorovat populace vyder daleko efektivnějšími metodami než doposud.

Například na pstruhových vodách vydra loví velké pstruhy, protože ví, že se je se jedná o energeticky nejvýhodnější kořist. Tento lov ale má fatální důsledky nejen na stav populace, ale také na genetickou informaci těchto ryb.

Vydra sežere z ryby „jen to nejchutnější“

Vydry jsou mistrovské lovkyně. Využívají ostrý zrak, citlivé hmatové vousky a obratné tělo k tomu, aby pod vodou rychle a tiše pronásledovaly ryby. Často kořist zahánějí na mělčiny nebo do překážek, kde je jednodušší ji chytit. Málo známým faktem je, že vydry nevyužívají celou rybu. Zpravidla konzumují nejvýživnější měkké tkáně a nechávají ostatní části, což způsobuje další frustraci rybářů.

Český rybářský svaz apeluje na stát, aby byl při stanovení kompenzací spravedlivější a zahrnul i volné toky. Hydrobiologové navrhují zavést moderní monitoring a ekologický management.

Pokud se tyto kroky nepodniknou, mohly by vydry způsobit nenahraditelné škody na českých vodách. V současné době se proti těmto rybožravým predátorům dá jen stěží bojovat.

Řešením může být umístění elektrických ohradníků kolem rybníků. Tyto ohradníky vydry odradí, aniž by je zranily. Využít se dají zvukové nebo světelné plašiče, ty mohou dočasně odradit vydry, nevýhodou je, že si na ně časem zvyknou.

Zdroj: Naše Voda, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

41 KOMENTÁŘE

  1. Rybník vybranej skoro komplet. Ze sta sivenů zbyl jeden. Z deseti amurů tři. Objevili se hrouzci, které jsme tam nedávali. Vydra má porážkovou váhu, už nemůže ani utíkat. Až ji potkám, tak ji promluvím do duše..

  2. Mé 2 soukromé rybníky vybrala za posledních 8 let 2x úplně do mrtě. Poprvé škody za 200.000, ale řekl jsem si, moje chyba, neměl jsi mít pod plotem díru a byl dlouho mráz, pod ledem to nebylo vidět. Ale 5 let poté jsem už pod plotem díru neměl, a ona si jí vyhrabala přes kameny a do zapuštěného plotu vymlátila díru tam i zpátky a když jsem jí přežranou našel odpočívat tak to jsem fakt byl vzteky bez sebe. Zdrhla. Hajný mi řekl, že jí nesmí zastřelit a tak jsem díry zacpal i s dalšími, které jí nevyšly a stihla mě ještě navštívit 3x, než jsem ucpal co se dalo. Bohužel, při poslední návštěvě mi zabila 1,5 m jesetera.
    Ochránci, vydra je škodná, a patří jí kulka. Žádné náhrady nenahradí rybu, kterou máte doma pro zábavu. A když je dokonce naučená na drbání, jako můj jeseter, zabili byste ji vlastníma rukama.

  3. Nikdo neřeší počty vyder ani ty zkur…. ochranáři.On je totiž nikdo nespočítá. Tak ať koukají solit škody! Je čas povolit odstřel,stejně co kdo střelí,tak to bude minimum.Tak vychytralí zvíře se těžko loví. Nebo za čas místo kapra na Vánoce budeme žrát vydru?

    • Souhlasím s Vámi, každý kdo vydá nějaký zákaz by měl být i plně odpovědný za jeho konečné důsledky. To se to zakazuje, když jiní platí ! No a žrát vydru jak píšete by asi nebylo nic moc, ale čepice na zimu by zas až tak špatná nebyla.

  4. Jediné řešení je jejich zásadní omezení. Dávat náhradu je blbost a nesmyslné řešení. Ty peníze se použijí na nové zarybnění, které je ve své podstatě pouze dalším krmením pro vydry a dostatek potravy ještě navíc vytváří ideálních podmínky pro jejich množení. A tak je to v naší zemi řízené pomatenými blázny se vším. Stromy a mladé lesní výsadby likviduje přemnožená srnčí a jelení zvěř, pole a lesy ničí divočáci, v horských oblastech zabíjí lidi a ovce medvědi, rybníky a řeky ničí volavky a kormoráni, vinice špačci, břežní porosty bobři a kdy se přemnoží vlci je jen otázkou krátkého času. Území ČR není tak velké, aby jsme si mohli dovolit takové přemnožení škůdců tolerovat a zakazovat jejich redukci.

    • Vydra žije ve svém přirozeném prostředí,, když ji rybáři, stavěním rybníků, vytvoří přirozené prostředí, musí počítat s tím, že tam budou mít Vydry…. Vysadím les a automaticky počítám s tím, že tam budu mít škodnou.. Kůrovec,, divočák,, liška,,, Vysadím ovocný sad,, oseju pole,, vždycky tam budu mít škůdce… Já Řezník chovám prasata,, mám výrobu masných výrobků,,, mám samozřejmě i škůdce-potkany, krysy, kočky… NESTĚŽUJU SI , hubím,, omezuju,, snažím se o pravenci.. nepláču o dotace!!! Co tu bylo dřív? Vydry, lišky , kůrovec, plíseň ovocná, mandelinka,potkan…… NEBO SNAD LIDÉ ????? P.S. Nejsem zenený,, aktivista..jen obyčejný realista..

      • Respektuji Váš názor a jeho slušnou formu prezentace. Ale řekněte mi upřímně, říkal by jste totéž, kdyby vám každou dávku uzenin a masa vždy sežral téměř celou nějaký predátor ? Likvidace potkanů stojí pár korun, kočky a potkani Vám prasata nezabijí, nažerou se tak akorát nějakých zbytků krmiva, to přece nemůžete srovnávat s totální likvidací nasazených ryb. A navíc mluvím pouze o přemnožených škůdcích, nikoli o vybití druhu. No a kdo byl dříve než člověk je otázkou, protože člověk je vlastně živočich a jen jeho mozek z něj dělá nejsilnějšího predátora. Jinak by nepřežil. No a kdo je větším škůdcem, kočka, potkan, nebo vydra ? Kdo z nich má právo na život a kdo ne ? Rozdíl je pouze v tom, že každé z těchto zvířat žere jinou potravu a lidským živočichům tím škodí. Ještě bych dodal, že nebýt zemědělství a řízeného chovu jatečného dobytka, tedy jakýsi pravěk, dávno by lovci již zlikvidovali jako potravu pro své vlastní přežití veškerou zvěř a vodní živočichy. Přirozená a řízená regulace je jedinou cestou k zachování živočišných druhů na planetě.

    • Uplne by stacilo vratit statu ty vydrama zdecimovane toky a pravidelne pak stat zalovat u soudu. Stat by kazdopadne pokazde prohral a musel by platit neskutecne penize na zarybneni… Tak by zrejme padla podpora statu tem zelenym hovadum a prislo by i na odstrel vyder… A vratilo by se to do normalu… Proc musi svaz zarybnovat toky, ktere jsou pod brutalnim tlakem vyder, to fakt nepochopim… Proste je odevzdam statu a penize vyuziju na jine reviry a soucasne budu pravidelne zalovat stat dokud se z toho na ministerstvu neposerou.

    • Rozumný pohled, leč vedení ochrany přírody si bude stát na svém. Jako by pstruh, lipan a další ryby nebyly krásná stvoření.

    • Nejdřív bych se zamyslel nad tím, kdo je tady největším škůdcem přírody a nad tím, jestli by nebylo potřeba jeho. Bohužel jsme to my lidé. Bez nás by si příroda žila úplně spokojeně a vše by si byla schopna řešit sama.

  5. Rybáři, stejně jako myslivci jsou sadistický , kteří pro vlastní zisky chtějí všechno v přírodě zabít, co si vy rybářský myslíte, že když si dáte do vody rybičky, tak tam nic nepůjde, vy jste ale tupý, stejně jako myslivci a chovatele ovcí, na jače vyženeme, nebudeme nic dělat a na podzim dáme za tučný prachy do dobytčáku do asie, tam třetina pochcípá a další ty muslimáci podřežou, ale tady budou nadávat na vlka, myslivci ty sadistický fašisti by měli jet na ukrajinu aby si začali vážit života, všem vám to patří vy , co si myslíte, že jste něco víc než přiroda.

  6. I mě dvakrát vydra vybrala rybník, z třista pstruhů duhových mi jich nechala sedm. Nemám vydry rád a nemá je rád ani můj pes, naštěstí. Je to dobrý hlídač.

  7. Smrt vydram! Nadčasový výrok přírodovědce profesora Antonina Friče z počátku 20 století. Nemazat prosím, minule jste mne to vymazali

  8. Svaz si za problemy s predatory muze sam a navic ten pruser prehodil na radove rybare. Na vedeni svazu jsou priposrani jedinci, kteri tam sedi za ucelem dobreho vydelku a nebudou si prece delat problemy s tim, ze by se meli rvat za svaz a za rybare… Oni se rvou za sve konta..
    A pritom by slo tu patalii s vydrama a kormorany tak krasne vyresit behem par mesicu… Ale to by tam nesmeli sedet prizdisraci…

  9. Zdravím rybáře. Vydra je silně přemnožená a ano měla by se okamžitě lovit, za mě je to jako s bobrem. Národní parky lov omezeně, přilehlé oblasti na požádání a osttaní lokality na počkání. Bohužel je to jako se všemi predátory, tzv. ochránci, ji nechrání jen lobují za její ochranu, chrání ji ti, co ji neloví, její stavy jsou obrovské a nezbude jiné řešení než odlov, otázka je kdo ji bude lovit, myslivci na to nepudou jelikož to není jejich zájem pokud by sami oni nebyli rybáři a neměli osobní zájem zatočit v dané lokalitě se škůdcem, vím o čem mluvím. Další věc je a to se týká komlet predace na drobné i rybách a to bohužel nevysvětlíte těm ekomagorům co jen hrají na city, že i kdyby dnes bylo povolenolovit cokoliv a kdykoliv, nebude to mít naprosto žádný vliv na populaci žádného predátora či dravce, jelikož na to prostě není chuť lovit. Pochopit jednoduše tuto zkutečnost nechtějí, jelikož čím víc predátorů tím lepší. To je totiž jednoduché, ale ať zkusí chránit třeba koroptev, no to jednoduše nejde, to by mudeli přiznat, že bez úpravy krajiny a velice důsledné likvidace predátorů a že jich je by to nešlo!!! Bohužel zženštilej národ si nezaslouží dobrý pořádky. Bohužel si to každý bude muset řešit po svém, jak se koneckonců již děje a to je myslím jasné, je to stejné jako s medvědem na slovensku, jsou lokality kde se s tím nes..ou a pak místa kde jsou připosr..í a tak mají problém.

  10. Ty šmejdi který se starají o rybníky a říkají si porybný tak to jsou šmejdi ze všech šmejdů největší. Když ji obejdeš Žehuňský rybník taky tam tak pochcípaných kaprů že tam ani lidi kolem toho nemůžou pořádně bydlet jak to tam v létě smrdí. A to jen díky tomu že to překrmujou a neokysličujou vodu. Jenom mluvit nic pro to nedělat. To samé p****** lesáci v lese. Kdo asi zahodí v hlubokým lese flašku od oleje. No jedině lesák. Protože Pražák si nepojede do hloubky lesa vyměnit olej kord tam kam vůbec autem ani by nevjel. Spreje, lahve od sprejů zahozený v lese na označování stromů, kdo to může udělat kdo označuje stromy lesák. Nikdo jiný ne. Jenom střílet a nestarat se. Kinskýma nádherný les za plotem. Podívejte se v žehuni před plot jak vypadá státní les. To je přesně ono. Nažrat se a nic nedělat.

  11. Vaše sterosti bych chtěl mít. Vy jim prostřete stůl, dáte novou násadu a pak se divíte jak divizny že vám vylovila vydra rybník. Tady se rozplýváte nad krásou jesetera a zabil byste vydru pro kterou to je potrava. Nebo že by jste jim dokonce vysvětloval jak a co mají z té ryby sežrat? 🤔Nevím kdo vám dal právo povyšovat život ryby nad život vydry nebo kormorána atd.
    Když tak milujete přírodu, tak se podle toho chovejte a berte její zákony tak jak jsou, nebo si toho jesetera dejte domu do akvárka. Jedno přísloví říká „Žij a nech žít“

  12. Po změně režimu jsem očekával návrat práva a vlastnických hodnot. Vybudoval jsem rybníky a farmu se zvěří. Tehdy vydra nebyla a dnes i když máte rybníky zajištěné elektrickými ohradníky stejně tam proskočí.
    Jedenkráte se mi to stalo co vím. Na odpočívadle 10 cm nad hladinou mi nechala 70 cm kapra, vyžrala cca. 200 g pod skřelemi a následně se potkala s elektřinou , takže se podhrabala mimo oplocený pozemek.
    Kdybych tenkrát před 30 roky tušil , že dojde k návratu vydry a vlka tak bych při stavbě plotů je zapustil 50 cm do země. Dnes každodenně okolo mé farmy obchází vydry, vlci a je otázka času zda, ale kdy se jim to podaří, pochopitelně se podhrabou. V Krkonoších už mi zabili ovce, dostal jsem náhradu, ale v plemenářské práci, která je na dlouhý čas Vás to připraví o mnoho let, bůh ví zda to ještě stihnu. A to je to podstatné proč to píši. Vydra a vlk v naší urbanizované krajině mě jako farmáře zlobí a je mí úhlavním nepřítelem. Pokud nebudou tito predátoři likvidováni tak jak to dělali naši předchůdci tak je to konec s rybníkářstvím a s farmovými chovy. Pro laiky uvádím, že jsem nezískal ani jedu Kč z dotací na výstavbu rybníků a na farmu. se
    zvěří. Náhradu za ryby jsem nežádal ani nevím jak , prosím poraďte. Molierovo- marnost nad marnost všechno je marnost – agentura ochrany a přírody. S úctou Jarda.

  13. Řešit s rozumem a bez afektů. Což je vždycky problém. Celoplošně vystřílet vydry – to snad ne, pokud jsou někde přemnožené, … co s nima. Chovatele ovcí nebo koz chápu, ale i pro pár vlků by se snad místo našlo. Střední cesta, souhlasit nebude asi nikdo….

  14. Tyhle úvahy to je jak u Vlka, děsné. Vydra není škůdce, je to přirozený dravec. Škůdce je třeba Nutrie tedy u nás určitě a pak člověk. Škůdcem označují určité zájmové skupiny ta zvířata, která podle nich škodí, jenže ta zvířata neškodí záměrně (tak jako člověk) je to jen jejich přirozený způsob života. To, že rybáři pláčou, že jim vydra ničí násadu a zabíjí ryby je sice fakt, ale to neopravňuje k jejímu zabíjení, ryb je pořád více a více, než vyder či třeba Kormoránů nebo Volavek. To, že se neřeší řeky je podle mne OK, je psáno, že tam je ryba něčí až se uloví, a to je podle mne OK. Řeky patří státu, takže tam prostě kompenzace nenáleží, proč také. Když se to rybářům nezamlouvá tak ať si prosadí, že do volných řek v majetku státu nebudou vysazovat za svoje peníze žádné ryby a vyřešeno. Ovšem potom by zase nemohli rýžovat jednotlivé spolky na povolenkách, že…

    • Součástí našeho národního kulturního bohatství nejsou jenom ryby ale také vzácný genofond kriticky ohrožených vodních ale také pobřežních živočichů o kterých lidé nevědí.I k těmto problémům je zapotřebí přistupovat zodpovědně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -