Vydry nepůsobí vážné škody jenom českým rybářům. O tom, co tito rybožraví predátoři dokážou, moc dobře „ví své“ i rakouští rybáři. Na rakouské řece Ybbs zabila ikonickou hlavatku vydra.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O „rybářské tragédii“ informoval rakouský portál noen.at. Ten uvedl, že vydra zabila ikonickou hlavatku o délce 120 centimetrů a váze 18 kilogramů. Pro rybáře je to děsivá zpráva kvůli tomu, že řeka Ybbs tak ztratila velmi cenný genetický materiál.
Poslední naděje pro hlavatky v horním toku Ybbs
Hlavatka každoročně kladla jikry nedaleko obce Sankt Georgen am Reith. Samice tak každoročně zakládala novou generaci hlavatek v řece Ybbs. Tomu je ale konec, protože symbol horního toku řeky zabila vydra.
„Tento případ opět ukazuje, že často zlehčovaná vydra je jedním z nejagresivnějších predátorů a že si dokáže poradit i s velkými rybami,“ řekl webu noen.at rybářský referent obce Opponitz Franz Rosenberger.
Vydry působí problémy i v Rakousku
Rybáři pak poukazují na to, že i v tomto případě vydra rybu „jen zabila“, ale nesežrala ji „Proč vydry upadají do stavu šílenství a velmi často svou kořist pouze zabijí, ale nesežerou, nelze vysvětlit,“ nechal se slyšet pro zmíněný rakouský web předseda spolku Ybbsäsche Leo Hochpöchler.
VIDEO: Rybaření na řece Ybbs. Řeka je oblíbeným místem milovníků rybaření
Ten zároveň uvedl, že tato hlavatka byla „poslední nadějí“ pro zachování druhu, a po jejím zmizení hlavatky z horního toku řeky Ybbs navždy zmizí. I rakouští rybáři bijí na poplach. Podle nich totiž vydry působí v rakouských tocích úbytek nejen ryb, ale také raků, anebo dokonce vodních ptáků.
Na fotografie mrtvé kapitální hlavatky je možné se podívat na zmíněném rakouském webu.
Náhrady v Česku za více jak 20 miliónů korun
Rybářům jsou každoročně vypláceny náhrady v řádech desítek miliónů korun, největší část peněz pak k rybářům putuje za škody po kormoránech, a právě vydrách. Třeba u vydry se za posledních 10 let zvýšily náhrady více jak dvojnásobně!
Ještě v roce 2010 rybáři dostávali náhrady ve výši okolo 10 miliónů korun. V roce 2018 se pak náhrad poprvé vyšplhaly přes 20 miliónů korun, a v roce 2021 to už bylo přes 23 miliónů korun. Kompletní výši náhrad pro rybáře za škody po vydrách a kormoránech najdete v tomto článku.
Zapomněli napsat že vydry sadí nezikovka která je placená státem(námi) a nikomu se nemusí zodpovídat kam a kolik vyder vysadí. Mám info že za každou vydru ti „ochránci“ dostanou 35 000 kč. Rip nad našima rybama.
Prosím zdroj… Díky!
U nás je to dotaženo „ad absurdum“,druh se buď vyhubí,nebo se brání do roztrhání těla ( i když se veřejně ví, že už škodí ). Kormorán,vydra,bobr,volavka a nyní už i vlci + staří známí jako norek a nutrie. Chránit je OK,ale vše má své meze. Důležitá je především rovnováha v biotopu a ne je cpát kam koho napadne. Kvůli jedné kytce ( např. )se o roky opožďují důležité stavby a na straně druhé se melioruje, vysouší, kácejí se pobřežní vegetace bez ohledu na množství chráněných živočichů i rostlin ( Berounka,Labe ). Hlavně že tam bude krásná cyklostezka. Konání některých obcí, měst a neziskovek je zlo, které je třeba kontrolovat a také tvrdě postihovat. Nechat je uhradit škody a ti další pak snad budou více přemýšlet.
Unas na Sázavě vzala vydra teď nedávno stiku přes 90cm