Severočeský územní svaz uvedl čísla o rybích násadách v roce 2021. A z čísel rybářů vyplývá, že pokračují v trendu, který „nehledí“ jen na množství kapra. Rybáři překračují plány u jiných druhů.
Ilustrační foto: Severočeský ÚS
Rybáři ze Severočeského územního svazu do svazových vod vysadili 280 000 kusů kaprů o průměrné hmotnosti 1 až 3 kilogramy. Skoro polovinu kapří násady severočeští rybáři rozvezli v první půlce sezóny.
„Zarybňovací plány ale nejsou v případě kapra již několik let výrazněji překračovány, snažíme se dávat naopak více prostoru i jiným druhům,“ uvedl tiskový mluvčí Severočeského ÚS Jan Skalský.
Velmi ceněným rybím druhem mezi rybáři jsou určitě líni. Těchto ryb do severočeských vod rybáři rozvezli 10 000 kilogramů (primárně v tržní velikosti). Oproti předešlým sezónám se povedlo navýšit počet těchto krásných ryb v severočeských vodách. „Zarybňovací plány u tohoto druhu se snažíme výrazněji překračovat každým rokem, tentokrát to bylo o více jak čtvrtinu,“ doplňuje Jan Skalský.
Severočeský ÚS pak do svazových vod nasadil v roce 2021 třeba i 18 500 kilogramů amura, kdy průměrná váha se pohybovala okolo 2 kilogramu/kus.
Jak jsou na tom „severočeští“ dravci?
Samozřejmě k velmi atraktivním rybím druhům patří i dravci. V jakém množství je rybáři nasazovali do svazových vod? Začněme candátem: V roce 2021 rybáři do revírů nasadili 137 000 kusů candáta. To je výrazné překročení zarybňovacího plánu, což se nedařilo každou sezónu! Proč?
„To i s ohledem na skutečnost, že tento druh je velice náročný na prostředí a jeho umělý výtěr je takřka nereálný. Z tohoto důvodu je dlouhodobě poptávka mnohem vyšší než nabídka,“ vysvětluje Jan Skalský.
Rybáři ze Severočeského ÚS ale ve velkém nasazovali i štiky. Například násada štiky v „kategorii“ roček a starší byla 5800 kilogramů. Rychlené štiky pak Severočeský ÚS vysadil 165 000 kusů. Nasazování štiky pak „komplikuje“ její kanibalismus – rybáři tyto ryby tak musí nasazovat dále od sebe.
Severočeští rybáři si před nějakým časem vyslechli kritiku, že do svazových vod nasazují i sumce. Ano! Rybáři jich v roce 2021 vysadili 3000 (ve velikosti ročka). Ovšem tiskový mluvčí Jan Skalský uklidňuje: „Sumec je distribuován pouze do vybraných (primárně velkých) revírů, jako je například ÚN Nechranice.“
Rybáři pak do svazových vod nasadili ještě 12 000 kilo okouna a bílé ryby (poměr 30:70). „Oproti předchozímu roku se jedná o navýšení o 5000 kg. Územní svaz podporuje cílený chov okouna v MO,“ řekl Jan Skalský.
Nasazování lososů
Severočeský ÚS je výjimečný v tom, že do svazových vod nasazuje třeba i lososy obecné. A tomuto druhu se severočeští rybáři věnovali i v roce 2021, kdy jich nasadili 40 000. Návrat těchto majestátných ryb ale komplikují některé faktory, třeba nefunkční rybí přechody. Právě tento nešvar severočeští rybáři kritizují dlouhodobě.
V roce 2021 Severočeský ÚS do pstruhových vod vysadil 17 300 kusů pstruhů potočních. Tyto nádherné ryby našich tekoucích vod rybáři nenasazují „naslepo“, ale vybírají ty nejvhodnější úseky. „Územní svaz si tak jasně stanovil, do kterých revírů je možné distribuovat i jiné lososovité ryby (například pstruha duhového), a které slouží primárně k rozvoji populací pstruha obecného,“ přibližuje Jan Skalský.
Severočeští rybáři pak nasadili třeba i 14 000 kg pstruha duhového o kusové váze 0,3 až 1,5 kilogramu/kus. Sivenů amerických Severočeský ÚS vysadil více jak 5300 kusů (0,4 kg/ks) a 25 000 kusů lipana podhorního (průměr 17 cm/ks).
je zajímavé,že jsem nikdy nikde nečetl jak se zarybňují svazové vody na Jižní Moravě.
Je to úplně jedno. Já jsem ze Sever Čech a tyto zarybnivaci info jsou k hov..
Sm kraj stejně.voda se úplně vaří!
Prosim kde je mozne dohledat zarybnovaci plan UN Vranov Dekuji Vlcek [email protected]