DomůNovinkyRybáři schytali kritiku, protože nasadili do svazových vod sumce. Prý sežerou kapry

Rybáři schytali kritiku, protože nasadili do svazových vod sumce. Prý sežerou kapry

- Reklama -

Severočeský územní svaz pravidelně informuje o tom, kolik ryb nasadil do svazových vod. Když severočeští rybáři připomněli, že v loňské sezóně vysadili tisíce malých sumců, strhla se diskusní mela.

Ilustrační foto: Severočeský ÚS

Marně se snažíme vzpomenout na jiný rybí druh, který žije v tuzemských revírech, a u kterého panuje tolik mýtů a polopravd jako o sumci. Právě na něj se v rybářských diskusích snáší největší „kritika“. A to hlavně proto, že někteří rybáři tvrdí, že sumci prý sežerou všechno v rybářském revíru. A tenhle dravec zase budil emoce…

 

3000 sumců ročků jako „kámen úrazu“

Severočeský územní svaz informoval na své stránce na facebooku o tom, že v loňském roce do tamních svazových vod nasadil 3000 sumců. Rybáři navíc zdůraznili, že šlo o sumce ve velikosti ročka, tedy o malé ryby. Jenže! Tahle zpráva vzbudila nebývalé emoce.

V diskusi se okamžitě objevili rybáři, kteří začali severočeské rybáře za tuto činnost kritizovat. Některým vadilo, že sumců je z jejich pohledu přebytek. Jiní ukazovali na to, že tito dravci mohou vyžrat ryby v daných revírech, třeba kapry.

Severočeský územní svaz se snažil celou situaci uklidnit. „V Severočeském ÚS je sumec vysazován pouze do vybraných revírů – primárně velkých, určitě ne menších nádrží, kde by škody působit mohl,“ vysvětloval mluvčí Severočeského ÚS Jan Skalský.

Severočeský ÚS se tak snažil rybářům vysvětlit, že vousaté dravce „nesype“, kam se mu zlíbí. A i kdyby se někde čistě teoreticky přihodilo, že by se sumec přemnožil, tak mluvčí severočeských rybářů uklidňuje: „Sumec je schopný své množství při přemnožení rovněž regulovat. Statistika úlovků v případě tohoto druhu je již řadu let stabilní.“

 

Sumec v našich vodách: Ano nebo ne?

„Kolem sumce existuje celá řada různých povídaček. Je spousta nádrží, kde údajně žijí velcí sumci, kteří to již kolikrát někomu měli utrhnout, a tak dále. Zažil jsem nejeden výlov těchto nádrží, kde podobné „bestie“ měly být, ale ve chvíli, kdy se nádrž slovila, kolikrát tam ani žádný sumec nebyl,“ bourá rybářský stereotyp pro magazín InRybar.cz Jan Skalský.

Přesto! Když se zahájí rybářská diskuse o sumcích, tak stejně se častokrát přetočí k tomu, že sumci našim revírům škodí. Ale to není pravda. „V některých ohledech je role sumce dokonce velmi žádoucí, protože mezi jeho potravu patří mnohdy ryby poraněné nebo nemocné,“ vysvětluje Jan Skalský.

A sumec si zaslouží „pochvalu“ i z toho pohledu, že pomáhá s regulací invazních druhů, které vážně ohrožují původní populace ryb. „Na Labi víme, že sumcům ve velkém zachutnal invazivní hlaváč černoústý,“ říká pro InRybar.cz tiskový mluvčí severočeských rybářů, který toto tvrzení dokládá: „Obsah žaludků ulovených ryb o tom jednoznačně svědčí.“

 

Nejčastější mýtus? Sumci vyžerou líny

Okolo sumců se točí opravdu hodně mýtů. Mezi ten nejčastější možná patří to, že vousatí dravci vyžerou především líny. Je tohle pravda?

„Různé představy, jak se třeba sumec specializuje na líny, nebudou tak úplně pravda. Pokud se bavíte se sumcaři, na který druh se jim daří sumce převážně chytat, jistá část lína asi bude preferovat, ale většina, co znám, má úspěchy spíše na jiné druhy,“ říká Jan Skalský.

Tiskový mluvčí Severočeského územního svazu na závěr zdůrazňuje, že sumci jsou opravdu vysazováni do vhodných lokalit. „Sumce vysazujeme především na opravdu velké revíry (ÚN Nechranice, vybrané řeky). Na menších revírech určitě riziko škod, které jsou již nežádoucí, je, ale to se bavíme o pouze jednotkách revírů,“ zakončuje Jan Skalský.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

10 KOMENTÁŘE

  1. Lepší sumec v revíru než masař na břehu. Nevím jak jiní, ale v mém okolí tohle právě tvrdí ti, co vezmou každou rybu co má míru.

  2. Sumec je v našich vodách odjakživa .Spousta rybářů ,tvrdí ,že sumec je škodná ,že žere kapry a když nemůžou nic chytnout svádí to na sumce .Pánové rybáři ,chytněte se konečně za nos nejvíc škody udělá u vody nenažraný rybář!!!!

  3. Za mně je sumec spíš potřeba, sice bez sumců by byl jasný nástup štiky, ovšem sumec dokáže pomoci pri likvidaci invazních druhů , krom toho pověře raněné ryby které jsou pro štiku moc velké, krom toho sumec má skvělé maso takže sekce zregulovat není problém zvláště pro massaře co berou vše co má míru ( mých chabých ponechaných 5 ryb za rok tomu též pomůže do průměru)

  4. Za mne je konkrétně sumec potřeba, má svou funkci, kdo tvrdí něco jiného, měl by urychleně navštívit školu ve vodnanech, tam mu to jistě vysvětlí tak aby to pochopil i největší blbec na planetě, takže určitě vysazovat, stejně jako jiné druhy ryb. Sumec je dravec tak se nikdo nemůže divit že nějakého lína nebo kapra občas slupne, něco žrát musí stejně jako lidi a ostatní zvirata😉. Spíš větší škody než sumec dělají právě ty rybáři co na něho nadávají, ty jsou problém společnosti a přírody, nikdy by rybářský lístek takový dobytci dostat neměli,a hned po tehlech jakoby rádoby rybářů je na druhým místě kormoran, to je stejnej hajzlik jako tihle masari, vyjde to tak na stejno. Jsem pro likvidaci obou druhů.

  5. Brečí jen ti neschopní rybáři co se umí povalovat na břehu a lovit nejhloupejsi rybu a to kapra. Sumec patří do každého revíru. A tihle knouralove ať si jdou na soukromaky. Už tak jsou revíry totálně Zde generovaný neustálým vvysazovanim kapru. Všude karas a kapr. Chápu, že je kapr byznys. Ale tohle už je hodně za hranou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -