DomůOstatníRybářská publicistikaRybáři připravují tvrdé kontroly! Konec možným podvodům při nasazování ryb?

Rybáři připravují tvrdé kontroly! Konec možným podvodům při nasazování ryb?

- Reklama -

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko připravil novou metodiku, která má za úkol lépe kontrolovat množství rybích násad, které „vyrábí“ tamní místní organizace. Vedení moravskoslezských rybářů například počítá s častější přítomností zástupců územního svazu při výlovech místních organizací. Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko tento krok zdůvodňuje tím, že proplácí více jak 8 milionů korun za tyto ryby z místních organizací. A proto chce lepší kontrolu…

Autor: Viktor Krus, ilustrační foto: Moravskoslezský ÚS

V současnosti kontroly výlovů, ze kterých míří ryby do moravskoslezských revírů, sice probíhají, ale jen namátkově. A jelikož v tomto případě jde o „mnohamilionovou záležitost“, tak chce Moravskoslezský územní svaz důslednější kontrolu.

VÝPRODEJ: Akční balík krmení za super nízkou cenu! Ušetřete balík peněz! 

„Územní svaz každoročně místním organizacím s vlastním rybochovem proplácí za dodávku ryb do revíru částku přesahující 8 milionů korun, takže změny metodiky kontrolní činnosti je více než nutná,“ uvedli moravskoslezští rybáři, kteří doplnili: „Je třeba si uvědomit, že jednou z povinností výboru územního svazu je chovat se vždy s péčí řádného hospodáře.“

Moravskoslezský hospodář Jan Hloušek připravil pracovní verzi metodiky, kterou předložil výboru územního svazu. A ten po detailním prostudování doporučil, aby metodika byla realizována. Co vedení moravskoslezských rybářů vlastně vymyslelo?

 

Výlovy bude nutné hlásit dopředu!

„Navrhovaná metodika kontrolní činnosti definuje povinnost místních organizací oznámit konání výlovu rybářskému technikovi a hospodáři ÚS nejméně 14 dní před konáním plánovaného výlovu,“ uvádí Moravskoslezský územní svaz.

Vedení moravskoslezských rybářů chce mít dostatek času „vyčlenit“ člověka, který na dané místo pojede na kontrolu. „Hospodář územního svazu bude po dohodě s rybářským technikem a vedoucím rybářské stráže pověřovat členy profi rybářské stráže, členy výboru územního svazu, případně členy dozorčí komise územního svazu přítomností na některých výlovech MO, z jejichž rybochovných zařízení budou distribuovány rybí násady do revírů ÚS pro severní Moravu a Slezsko,“ vysvětluje Moravskoslezský ÚS.

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko přesto myslí i na případy, kdy není možné hlásit výlovy ryb dopředu. O jaké případy jde? „Výjimku tvoří výlovy a záchranné odlovy konané z důvodu náhlé změny klimatických podmínek, otrav a jiné závažné okolnosti,“ prozrazuje vedení Moravskoslezského ÚS.

A bacha! Územní svaz nebude kontrolovat pouze výlovy místních organizací, které „posílají“ ryby do moravskoslezských revírů. Vedení moravskoslezských rybářů počítá i s tím, že se bude kontrolovat i nasazování ryb do revírů. „Krom výlovů budou kontroly probíhat i na předem vytipovaných distribucích ryb,“ doplnili moravskoslezští rybáři.

 

Bez podpisu žádné proplacení faktur!

Důležitou součástí celého „tématu“ je potom i to, že Moravskoslezský územní svaz chce, aby podmínkou pro proplacení faktur byl podpis dané pověřené osoby na výlovu ryb. Pokud tam stvrzovací podpis nebude, pak nebudou faktury proplaceny.

„Do současného statutu hospodaření bude nutné doplnit povinnost místních organizací tolerovat při výlovech a distribuci ryb přítomnost osoby pověřené územním svazem na svém výlovu a umožnit jí přístup k vážním zařízením a také ujednání, že na výlovech s přítomností osoby pověřené územním svazem je její stvrzovací podpis podmínkou k proplacení faktur vydaných územnímu svazu,“ vysvětluje Moravskoslezský územní svaz.

Územní svaz nechce, aby si místní organizace myslely, že jde o nějaký „bič“ na jejich práci. Přesto! Podle vedení moravskoslezských rybářů je nutné při tak velkých výdajích, které se počítají na miliony korun, zvýšit transparentnost.

VÝPRODEJ: Akční balík krmení za super nízkou cenu! Ušetřete balík peněz! 

„Je třeba si uvědomit, že tato nová metodika není rozhodně bičem na místní organizace, nýbrž upřímnou snahou o zvýšení transparentnosti při nemalých výdajích finančních prostředků našeho územního svazu,“ doplňuje Moravskoslezský ÚS.

 

Územní svazy nasazují ryby za desítky miliónů korun

Územní svazy pravidelně informují o násadách, které míří do svazových vod. Když se člověk podívá na jednotlivé územní svazy, pak do našich vod nasazují ryby za desítky miliónů korun. Dominantní rybou na všech územních svazech je pochopitelně kapr, po kterém je velká poptávka u rybářské veřejnosti. To ale neznamená, že by rybáři nenasazovali ostatní ryby. Tak tomu rozhodně není! Jak nasazovaly jednotlivé územní svazy v roce 2020?

Středočeský ÚS: Zveřejněná čísla se týkají jak mimopstruhových, tak pstruhových revírů, a také vodních ploch v režimu rybníkářství. Celkově Středočeši do tamních lokalit nasadili přes 2 100 000 kusů ryb za více jak 33 milionů korun.

Východočeský ÚS: Vedení východočeských rybářů uvedlo, že vysazuje výrazně nad rámec. Stanovené plány rybářům ukládají hodnotu vysazených ryb na necelých 16,5 miliónů korun, ovšem rybáři v roce 2020 vysadili ryby za skoro 30 miliónů.

Západočeský ÚS: Západočeský územní svaz obhospodařuje přes 200 lokalit, které mají dohromady rozlohu okolo 3900 hektarů. A právě do těchto vod západočeští rybáři nasadili obrovské množství ryb. Celková hodnota vysazených ryb byla 25 645 598 korun.

Moravskoslezský ÚS: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko zveřejnil informace o tom, jak zarybňovali svazové revíry v průběhu roku 2020. A jsou to velmi zajímavá čísla! Z uvedených dat například vyplývá, že moravskoslezští rybáři do svazových vod nasadili kapry v hodnotě přes 18 miliónů korun! Celkový objem nasazených ryb v roce 2020 do moravskoslezských vod byl za více jak 25 miliónů korun.

Severočeský ÚS: Severočeský územní svaz zveřejnil velmi zajímavá data o nasazovaných rybách v roce 2020. Tamní rybáři například uvedli, že do severočeských svazovek nasadili přes 290 000 kaprů. Ale! Rybáři ze severu Čech uvedli, že se snaží dávat „prostor“ i jiným druhům ryb, třeba dravcům.  

PŘEHLEDNĚ: Rybáři nasadili do českých svazovek ryby za desítky milionů korun!

 

Středočeský územní svaz násady taky pečlivě kontroluje

Ohledně kontrol nasazovaných ryb psal v minulosti i Středočeský územní svaz. Právě středočeští rybáři to častokrát řeší tak, že na místo nasazování nových ryb vyšlou svého zástupce. Toho si rybáři mohou všimnout už při zveřejňování násad do středočeských revírů, kdy územní svaz častokrát doplňuje informaci o tom, kdo kontroloval průběh nasazování.

VÝPRODEJ: Akční balík krmení za super nízkou cenu! Ušetřete balík peněz! 

„V této souvislosti musíme zmínit, že se nám velmi osvědčují kontroly vysazení, které provádí členové hospodářského odboru SÚS. I když se nám nedaří pokrýt všechny tyto akce, počet kontrol neustále navyšujeme a dává nám to jistotu, že to, co je na papíře, plave i ve vodě,“ uvedli v minulosti středočeští rybáři.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

5 KOMENTÁŘE

  1. Docela by mě zajímalo jak to vypadá z nasazováním ryb v okolí Přítluk nove mlýny Rakvice Bulhary tam prej kradou letos to tak vypadá celkem dost že snad ani nenasazovali

  2. No oni v Hlučíně taky něco vymyslí přece se nekradou o své černé příjmy. Tam už léta hospodaří velmi zajímavě rozdíl mezi papírem a vysazením je opravdu zajímavý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -