Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko ČRS sdělil v pondělí na svém facebookovém účtu velmi smutnou novinu. Rybáři neumějí rozpoznat druhy ryb. Tentokrát na to draze doplatili výstavní pstruzi obecní.
Projekt, který měl sloužit jako zpestření obsádky oblíbeného severomoravského revíru, bohužel končí smutně. Snaha o rozšíření jezerní formy pstruha obecného dostala hořkou příchuť, a to kvůli rybářům, kteří nepoznají rozdíl mezi pstruhem duhovým a pstruhem obecným.
Je to vůbec možné?
Slovy klasika: „Rozmohl se nám tady takový nešvar.“ Na ten žehrá rybářská stráž po celé republice: rybáři nepoznají rybí druhy. Jak je něco takového vůbec možné? Taková otázka zřejmě právě pracuje v hlavách pracovníku Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.
Ti v roce 2020 přišli se zajímavým nápadem. Chtěli obohatit rybí obsádku na Slezské Hartě. Nasadili zde kapitální kusy pstruha obecného a o pár let později začali sklízet ovoce své práce. Chytali se zde pstruzi i okolo 70 cm. Těch však v poslední době ubylo, a tak se začali pídit po důvodu. Přišli na to, že v povolence měli rybáři hned několikrát napsáno pstruh duhový a rybu si ponechali v mylném domnění, že se jedná o duháka. Mnohdy se tak stalo i v době, kdy byl pstruh obecný hájený.
„V roce 2020 jsme zahájili projekt vysazování pstruha obecného do přítoků Slezské Harty v blízkosti vzdutí. Naší snahou bylo obohacení rybí obsádky Slezské Harty o jezerní formu pstruha obecného,“ vysvětlují zástupci tamního územního svazu.
„Postupem času se začaly na Slezské Hartě objevovat úlovky kapitálních pstruhů. Bohužel se stále častěji objevují případy, kdy rybáři nerozeznají (nebo záměrně nerozeznají) pstruha obecného od pstruha duhového a takovéto úlovky si v době hájení pstruha obecného přisvojí,“ podotýkají smutně na sociální síti.
Jako jedno z možných řešení se nabízí celoroční hájení lososovitých ryb nebo zavedení horní hranice jejich lovu. Jaký návrh byste měli vy?
Zdroj: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko ČRS
V úsecích, kde je potočák chráněný, bych nainstaloval tabule s vyobrazením potočáka i duháka, aby si ti mohl i rybář nešika znovu prohlédnout a tak nepáchal škody. Jestli si to plete schválně, tak to je jiná..
U rybářů kteří si ponechali jiný druh ryby provést přezkoušení v případě opakování odebrat a nevydat povolenku několik let. nebo vyloučit ze svazu. Ale zaměnit takto rozdílné ryby je téměř nemožné pokud to není záměrné .
Morálka je tak na výši,jak je rybář nakažen nemocí HOMO KONZUMUS-tam potom nepomůže nic,jen zákaz lovení….
Je to hovadina všichni co sebrali potočáka moc dobře věděli co berou mám podobnou zkušenost akorát s amurem prý ho zaměnili s tlouštěm
Přestat vysazovat duháky, do naší přírody nepatří. O to víc vysazovat potočáky. Sjednotit doby lovu potočáků a zbývajících duháků.