I v letošním roce Severočeský územní svaz daroval 100 kilogramů kaprů do azylových domů. Právě tady rybáři připravili ryby matkám s dětmi, aby mohly nachystat tradiční štědrovečerní večeři.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O daru do azylových domů informoval Severočeský územní svaz na webu. Ten uvedl, že do azylových domů Charity ČR rybáři připravili metrák zpracovaných kaprů.
Severočeští rybáři s Charitou ČR spolupracují dlouhodobě, takže i v letošním roce se rozhodli darovat ryby po azylových domech na severu Čech. Proč si rybáři vybrali Charitu ČR?
„V podstatě tato organizace zastřešuje naprostou většinu azylových domů, proto jsme tuto organizaci před lety oslovili a v podstatě se z daru ryb na dobrou věc stává již pomalu tradice,“ řekl pro magazín InRybar.cz tiskový mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.
Zájem o ryby na štědrovečerní večeři je obrovský
Severočeské rybáře těší, že tento vánoční projekt si za léta trvání získal velkou popularitu. „Zájem ze zařízení Charity ČR je až takový, že některé požadavky je nutné krátit, protože zájem by byl o ještě větší množství,“ popisuje mluvčí Jan Skalský.
Ten zdůraznil, že rybáři darují ryby především do těch zařízení, ve kterých jsou ženy a děti. „Dáváme důraz, aby většina ryb mířila primárně do azylových domů pro matky s dětmi, tedy těm myslíme si opravdu nejpotřebnějším,“ dodal mluvčí severočeských rybářů.
A jak už jsme zmínili, projekt Severočeského územního svazu a Charity ČR si získal velkou oblibu. „Ohlasy jsou jinak veskrze pozitivní, to jak od zástupců jednotlivých azylových domů, tak organizace jako takové. Pozitivní ohlasy máme i od široké veřejnosti,“ těší Jana Skalského.
Rybáři kapry zpracovali
Kdyby si někdo myslel, že rybáři jen vylovili vánoční kapry, a ty následně poslali po azylových domech, ten by se spletl. Rybáři totiž vánoční kapry rovnou zpracovali, aby při jejich přípravě bylo co nejméně práce.
„Proběhlo zpracování ve formě vykuchání a zbavení hlavy, to v naprosté většině případů, pouze v jednom azylovém domě požádali pouze o zabití, že jinak se o zpracování postarají, protože manžel jedné z pracovnic je rybář,“ vysvětluje Jan Skalský.
„Je i poměrně zajímavý trend ohledně využití hlav a vnitřností, dříve tyto zůstávaly, ale trend posledních let je takový, že rybí polévka nabírá natolik na oblibě, že do zařízení putovala i většina hlav a vnitřností ze zpracovaných ryb. V některých zařízeních to pojali právě i tak, že své klienty a klientky tuto polévku vařit naučí,“ zakončuje tiskový mluvčí Severočeského územního svazu.
Je-li něco zadarmo, zájem je vždycky obrovský.
👎
Je to hezké myslet i na ostatní 👍