V článku si přečtete
Za vysokých teplot je aktivita ryb dost mizerná. Ovšem ani v tuto chvíli není nutné „házet pruty do vody“. Rybář může v těchto podmínkách vyzkoušet nástrahy, které často přinesou úspěch.
Aktuální vedra se negativně podepisují na aktivitě ryb, která je mnohdy dost pasivní. Přesto! Když rybář na háček nastraží nějakou ideální nástrahu do teplé vody, pak může slavit úspěch. A přitom nejde o žádné drahé nástrahy. Naopak! Mnoho z nich najdete ve špajzu nebo na zahradě.
Pečivo při lovu na hladině
Rohlík je ideální nástrahou při lovu amurů, kaprů a dalších ryb v letním období. Právě tenhle druh pečiva je pro ryby dost lákavý i v tu chvíli, kdy zrovna nemají takový hlad. Prostě, voňavý rohlíček jen tak nenechají ležet.
V horkém počasí je nejlepší rohlík prezentovat na hladině. Právě v létě se ryby často drží u hladiny, takže by rybaření v nějaké hloubce nemělo moc velký smysl. V tuto chvíli je tedy rozumné chytat tzv. „na mlaskačku“, možností je také použít nějaké plovátko (při lovu ve větších vzdálenostech).
Pokud chytáme na menších vodách, anebo poblíž překážek u břehu, pak postačí „montáž“ na klasickou „mlaskačku“. Jak takové rybaření vypadá? Jednoduše! Prostě stačí navázat háček pokud možno na čirý navazovací materiál. A na něj pak stačí nastražit velký kus pečiva.
VIDEO: Jak chytat ryby na mlaskačku? Kompletní návod najdete ve videu
Právě při tomhle rybaření pak stačí kus pečiva hodit před sebe, a pak jen čekat. Nepotřebujeme žádné číhátko, žádné hlásiče. Jen je nutné pořádně povolit brzdu navijáku. A jak rybář pozná záběr? Nejprve se na hladině zjeví obrovské kolo od ryby, a pak se „rozječí“ zmíněná brzda navijáku. Ve chvíli, kdy tohle rybář zažije, stává se na tomhle adrenalinu okamžitě „závislým“.
Jestli pak chytáme na větších vodách, anebo na úsecích, kde se ryby vyskytují u hladiny dále od břehu, je nutné použít nějaké plovátko nebo splávek pro lov z hladiny. Právě díky takové pomůcce jsme schopni nahodit lehký rohlík i dále od břehu. Tohle funguje!
Šťavnaté ovoce je trumf do teplé vody
Léto je obdobím, kdy dozrávají nejrůznější druhy ovoce. A právě v létě není na škodu na kusy šťavnatého ovoce chytat. Na jaké třeba? Typickými nástrahami, na které rybáři chytají amury a kapry, jsou například mirabelky, kusy švestek, meruněk nebo třeba třešně.
Tyhle šťavnaté plody amuři a kapři doslova milují, takže na ně spolehlivě berou! Pochopitelně, vzhledem k aktuálním cenám zmíněného ovoce je nejrozumnější si dané plody někde natrhat. Nechci, aby to vyznělo, aby rybář „mamonil“, ovšem ideální je velké množství nasbíraného ovoce.
Proč? Protože pokud se rozhodneme chytat na takovou nástrahu, je vhodné pak ovocem i krmit. Znova: na březích revírů v létě často můžete narazit na rybáře s velkými kbelíky s natrhanými mirabelkami. Právě ty slouží nejen jako nástraha, ale také návnada.
A ono to dává smysl! S pomocí mirabelek je rybář schopný vytvořit obrovské krmné místo, které amuři ani kapři nenechají ležet bez povšimnutí. Tohle je osvědčená taktika, která v létě perfektně funguje. Nevýhodou ale je pracný sběr, kdy je nutné nasbírat velké množství ovoce.
Sladká kukuřice je ideální za každých podmínek
Ano, sladká kukuřice nezklame ani v létě! Takže jestli za aktuálních podmínek nevíte, na co už chytat, tohle je jasná volba. Kukuřice je skvělou nástrahou, která funguje i za horkého počasí, protože ryby na tuhle nástrahu prostě skvěle reagují.
Při lovu ryb na kukuřici v létě je dobré použít nějakou nakládanou kukuřici, kterou seženete v rybářských potřebách. Při letním rybaření je potom vhodné sáhnout po nějaké sladké příchuti – typicky medu nebo vanilce.
V posledních letech je potom trendem „megakukuřice“. Co to je? Jedná se o speciální zrníčka kukuřice, která mají opravdu velké rozměry. Ten velikostní rozdíl mezi „megakukuřicí“ a klasickou kukuřicí je opravdu patrný na první pohled. A právě větší zrníčka kukuřice na některých lokalitách jsou spolehlivou nástrahou na velké kapry a amury.
Sladká kukuřice na ryby, kterou rybář sežene v každé rybářské prodejně, má ještě jednu zásadní výhodu – výrazně zbarvení. A když si rybář uvědomí, že v hodně lokalitách už bují sinice, je důležité myslet i na zbarvení nástrahy. Takže pokud kukuřice má výraznou barvu (žlutou, červenou, oranžovou), je jedině dobře.
Vyzkoušejte plovoucí materiály! Proč?
Když už jsme zmínili ty sinice: v létě bývá na některých vodách poměrně velké množství vodních rostlin. Ty na dně potom vytváří neprostupný koberec, ve kterém by se mohla nástraha ztratit. Jak tomu předejít? Ideálním řešením je použít nějaký plovoucí materiál.
Jednou z nejlevnějších variant je použití plovoucí pěny. Tu sežene každý rybář za pár korun v kdejakých rybářských potřebách. A pak jen stačí trochu pěny odstřihnout a nastražit k nástraze. V tu chvíli bude naše nástraha plovoucí, anebo alespoň vznášivá, takže se ve zmíněných nánosech neztratí.
Dražší variantou je potom použití plovoucího boilies, které lez rovněž ke kukuřiči nebo kusu ovoce nastražit. Zase: v takovou chvíli z naší nástrahy vytvoříme plovoucí nebo vznášivé sousto, které je lépe viditelné.
Kromě toho, že se taková nástraha ve vodě neztratí, tak se rybám i mnohem snadněji nabírá do tlamy. Takže šance na záběr roste! A ještě něco: nástraha s plovoucím „prvkem“ pak také mnohem přirozeněji reaguje na podvodní proudy. A to může být klíčem k úspěchu při lovu zkušených a opatrných ryb.
I když aktuálně venku „řádí“ vysoké teploty, rozhodně nezůstávejte doma. I tak se vyplatí jít k vodě. A když rybář použije nějakou atraktivní nástrahu (neznamená za hodně peněz), pak šance na úlovek není malá. Tak ať berou!
Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)