DomůOstatníRybářská publicistikaRybář kritizuje: Více jak 55 miliónů korun! Kde končí peníze za nesplněné...

Rybář kritizuje: Více jak 55 miliónů korun! Kde končí peníze za nesplněné brigády rybářů?

- Reklama -

Slovenský rybář Peter Božík je autorem velmi zajímavého seriálu Ze zákulisí rybářství, ve kterém poukazuje na nešvary, které trápí slovenskou rybářskou veřejnost. Tento rybář ve svém seriálu v minulosti například upozornil na to, že bývalý vysoký funkcionář SRZ dostal takzvané odstupné ve výši 10 000 eur. Nedávno se Peter Božík zaměřil na další téma – na vybrané finance z brigád. Ročně skončí na jedné hromadě podle aktuálního kurzu více jak 55 miliónů korun. Jenže! Rybářské organizace vybírají tyto peníze podle Petra Božíka neprávem.

Redakce InRybar.cz, ilustrační foto: archiv InRybar.cz

„V tomto videu se budu věnovat financím, které jsou s problematikou brigád spojené. Konkrétně jde o pokuty za neodpracované brigády, a ještě konkrétněji jde o jejich výběr, který já osobně v současnosti považuji za neoprávněný, a nemá žádnou podporu v současných platných předpisech SRZ,“ řekl na začátku videa Peter Božík.

Slovenští rybáři podle platných Stanov SRZ mají povinnost splnit brigádnickou povinnost, kterou stanoví členská schůze. „To v praxi znamená, že na členské schůzi si rybáři mohou stanovit a schválit rozsah těchto brigád. To znamená, kolik jich bude, kde budou, případně jakým způsobem bude tato brigáda vykonávaná,“ vysvětluje Peter Božík.

VIDEO: Kde končí více jak 55 milionů korun za brigády? 

 

Pohled advokáta: Organizace nemají oprávněnost tento poplatek vybírat!

A pak se rybář dostává k pokutám pro rybáře, kteří brigády nesplní. „V současnosti je takové nepsané pravidlo, kdy se ČLENSKÉ SCHŮZI předkládá na schválení výše takzvané pokuty za neodpracovanou brigádu, která je potom účtovaná všem rybářům, kteří si tuto povinnost nesplní,“ doplňuje Peter Božík.   

Výběr těchto pokut za neodpracované brigády je podle Petra Božíka neoprávněný. Podle slovenského rybáře je nesplnění brigády porušením Stanov SRZ, které je základem pro konání disciplinárního řízení. Jeho výsledkem může být třeba „pokuta“ nebo nějaké pokárání. Jenže!

Tato rozhodnutí mohou dělat pouze disciplinární orgány, mezi které členská schůze nepatří. A z toho vyplývá, že současný výběr poplatků je podle Petra Božíka „absolutně nelegitimní a nemá oporu v žádných předpisech SRZ“.  

„Můžu povědět, že se ztotožňuji s Vaším názorem, který jste uvedl. Porovnával jsem to i s interními předpisy SRZ, které by měly být závazné pro jednotlivé místní organizace, a zjistil jsem to samé co Vy, že místní organizace nemají oprávněnost tento poplatek vybírat. Nazývám to poplatkem, protože se neztotožňuji s názorem, že jde o pokutu. Všechno by to mělo podléhat disciplinárnímu řízení, ale všichni víme, že ve skutečnosti to takto bohužel nefunguje,“ řekl k tématu advokát Tomáš Bucsko.

 

Kde končí více jak 55 miliónů korun?

Slovenský rybářský svaz má cirka 120 000 členů, kteří mají povinnost odpracovat zmíněnou brigádu. Při pohledu v praxi ale Peter Božík odhaduje, že brigád se účastní okolo 10 % členů. Toto číslo rybář vyvozuje z veřejně dostupných zdrojů, jakými jsou například stránky jednotlivých organizací.

Přitom Slovenský rybářský svaz se má starat o „odbornou a kulturní výchovu všech členů, při které má vést členy mimo jiné k iniciativě k zvelebování a ochraně rybářství, k pozitivní mu vztahu k přírodě a k účasti na tvorbě a ochrany životního prostředí“. Realita je ale jiná.

Pak Peter Božík pokračuje v počtech: Pokud z celkového počtu 120 000 členů odečteme 10 % rybářů, pak zůstává 108 000 rybářů, kteří neodpracují brigády. A kteří zaplatí již zmíněný poplatek, který Peter Božík stanovil na 20 eur, což je podle něj „slovenský průměr“. Při vynásobení touto částkou zůstane na jedné hromadě 2 160 000 eur, což je podle aktuálního kurzu více jak 55 770 000 korun za rok.

„Nakonec tady vzniká otázka: Kde jsou ty peníze? Kam tyto finanční prostředky jdou, když nejdou do těch cílů, které máme stanovené v hlavních úlohách. Je oprávněné se ptát, kde jsou tyto finanční prostředky! My nejsme ochotni přispívat na vaše byznysy, anebo jiné kšefty, které za tím jsou. Nechci tady spekulovat, kam všude tyto peníze jdou. Řekněte nám to vy, funkcionáři. A my si na konci položíme otázku, jestli platit nebo neplatit tyto vymyšlené pokuty, které nemají absolutně žádný smysl,“ ukončil Peter Božík.

 

PŘIPOMÍNÁME: Bývalý rybářský vysoký funkcionář dostal „tučné“ odstupné!

„V prosinci roku 2019 se řešila velká kauza, která nastala ve Slovenském rybářském svazu, kterým doslova otřásla – šlo o to, že členi Slovenského rybářského svazu přišli o majetek v hodnotě 3 500 000 eur, za který jsme museli dokonce zaplatit i daň z příjmu, a to i přesto, že jsme jako rybáři neobdrželi žádné finance. Ale k tomuto už se nebudu vracet,“ začal povídání ve videu Peter Božík ze Slovenského rybářského klubu.

„Na základě této kauzy bylo na zasedání Rady Slovenského rybářského svazu přijaté usnesení, které předkládalo znění okamžité výpovědi bývalému tajemníkovi Javorovi. Tato výpověď byla panu Javorovi dána, následně měla být doručena v daných zákonných lhůtách – jenže to se nestalo. A bývalý tajemník Javor se obrátil na orgány, které hájily jeho práva, protože se cítili poškozený,“ popisuje Peter Božík.

VIDEO: 10 000 eur jako odstupné pro bývalého funkcionáře

Co se dělo potom? „Faktem je, že dneska jsme v takové situaci, že bývalý tajemník Javor už není zaměstnancem Slovenského rybářského svazu, dostal výpověď. Následně ale bylo mimosoudně s ním dohodnuto, že obdrží takzvané odstupné 10 000 eur,“ prozrazuje Peter Božík.

Ve videu zazněla i ta informace, že výše odstupného mohla být i vyšší. S tím se ale rybář Peter Božík nehodlal smířit, protože podle něj by ideální částka byla 0 eur. Následně se začal také ptát na to, jaká opatření Slovenský rybářský svaz přijmul, aby k podobným situacím v budoucnu už nedocházelo. A na to se rybář Peter Božík zeptal předsedy Kontrolní komise Slovenského rybářského svazu Pavola Trokana.

„Ano, 10 000 eur je dost peněz, mohla to být daleko větší suma, pokud by došlo na soud. Co se týče zodpovědnosti Sekretariátu Slovenského rybářského svazu, jednoznačně ze Stanov vyplývá, že tajemník zodpovídá za sekretariát,“ odpověděl Pavol Tokan.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -