V knize rybářských rekordů došlo k nuceným škrtům. Státní úředníci museli zrušit nový státní rekord téměř šest měsíců poté, co byl ustanoven. Rybář navíc dostal i tučnou pokutu.
Na rozdíl od jiných nedávných skandálů s rybářskými giga úlovky nebylo pochyb o skutečné hmotnosti pstruha tygřího, který opravdu téměř zdvojnásobil dosavadní rekord tohoto druhu. Háček byl však jinde…
Vychytralý rybář uvedl, že rybu ulovil v noci
Mazaný rybář Kody King ulovil v Montpelieru koncem května obřího pstruha tygřího, který na certifikované váze vážil 3,85 kilogramů. Úředníci odboru pro ryby a zvěř v Idaho v tiskové zprávě potvrdili, že Kingův pstruh s přehledem překonal předchozí rekord z roku 2020, a to zhruba dvojnásobně! Skvělý počin, jenže…
Kody King from Montpelier, Idaho just set the new certified weight state record for tiger trout. He caught a 29 inch, 8.47 pound trout easily beating the previous record of 4.8 pounds! pic.twitter.com/D6mF9Ck2VZ
— KHQ Local News (@KHQLocalNews) May 31, 2023
Vedoucí odboru ochrany přírody Kolby White deníku State-Journal řekl, že mu byl Kingův záznam od začátku podezřelý. White uvedl, že mu King poslal hlasovou zprávu, v níž řekl, že rybu ulovil přes noc. Fotografie, kterou King předložil agentuře, však byla zjevně pořízena ve dne.
„Fotografie mě trochu vyvedla z míry, protože jsem přesně věděl, kde byla tato fotografie na nádrži Montpelier pořízena, a rozhodně to nebylo v noci. To ve mně vzbudilo podezření, protože King říkal, že tu rybu chytil za tmy někdy o půlnoci,“ vypráví Kolby White, který tak zahájil vyšetřování.
Rybář neměl povolení k lovu
Vedoucí odboru si mazaného rybáře proklepnul v systému agentury, kde zjistil, že King si ve stejný den, kdy tvrdil, že rybu chytil, zakoupil kolem druhé hodiny odpoledne jednodenní rybářskou povolenku.
White se pak vrátil k nádrži Montpelier a během jednoho dne pořídil sérii fotografií na stejném místě, kde stál King. Na základě těchto fotografií bylo zřejmé, že ryba byla ulovena někdy mezi dopolednem a jednou hodinou odpoledne.
„Jakmile jsme Kingovi ukázali naše fotografie, přiznal se, že rybu chytil, zabil a až pak jel do města, aby si dodatečně koupil oprávnění k rybolovu,“ vysvětluje vedoucí odboru White, jenž toto nekalé počínání odhalil.
Mazaný rybář si teď chvíli nezachytá
King byl následně obviněn ze dvou přestupků. Dostal trest za rybolov bez oprávnění a za nezákonnou manipulaci s volně žijícími živočichy. Bylo mu nařízeno zaplatit pokutu a náhradu škody ve výši 23 000 korun (983 dolarů).
Navíc na rok mu byla pozastavena práva k rybaření, ale také k lovu zvěře. Jako kárný trest mu byla nařízena veřejná omluva, která byla zveřejněna v místních novinách. V době, kdy se King přiznal k vině, už odbor IDFG jeho rekord zrušil, a vrátil prvenství Gatlynn Mayesové za bezmála 2 kilového pstruha tygřího.
Rybaření bez povolenky je něco, čeho je lepší se opravdu vyvarovat. Kingova pokuta 983 dolarů je ještě nic ve srovnání s případem profesionálního rybáře, který přišel o pohádkovou výhru 2 355 000 korun (100 000 dolarů), když nedopatřením odchytal celý rybářský závod bez platné povolenky k lovu.
Pstruh tygří, známý také jako „tiger trout“, je poměrně vzácný kříženec pstruha obecného a sivena amerického. Tento unikátní druh kombinuje charakteristiky obou rodičovských druhů, přičemž má zpravidla podélné tmavé pruhy podobné tigrům, odtud také pochází jeho jméno.
Zdroj: OutdoorLife, ilustrační foto: InRybar.cz
Zavedený terminus technicus v češtině je pro tohoto křížence „tygrovaná ryba“, Vzácně se s ním lze setkat i v našich revírech.
Přesto, že ten člověk chytil rybu bez povolenky a v noci, faktem zůstává, že ji skutečně chytil a byl to největší ulovený exemplář v historii. Proto by měl rekord platit. Samozřejmě uložené sankce taky.
Ano, potvrzuji, u nás je to “ tygrovaná ryba“. Z přirozených výtěrů se prakticky nevyskytuje ( neříkám že vůbec ne), Ani umělý výtěr není žádná sláva. Zkřížit oba druhy není žádný problém, období jejich výtěru se částečně překrývá. Většinou se používají jikry sivena a mlíčí potočáků. Zde jsou výsledky opravdu jen v řádu jednotek procent, nehledě k tomu, že ani vylíhlý plůdek nevyniká nějákým skvělým výsledkem přežití-a tak to pokračuje až do dospělosti. Trochu lepší výsledky se zdá dosahovat výtěr jiker potočáka a mlíčí sivena. Ale vzhledem k celkově nevalné výtěžnosti a pomalejšímu růstu v umělém chovu se pokusy v širším měřítku neprovádějí. Oficiální stanovisko bylo, že kříženci Po x Si jsou neplodní.- Neoficiálně byla v minulosti ulovena tygří ryba v povodí Loučné z volné přírody. Přitom v líhni v Nedošíně se tou dobou pokusy s křížením neprováděly, byl zde chován a vytírán výhradně duhák několika variet. Ve hře ovšem zůstává vliv zarybňování okolních sportovních revírů v gesci ČRS a migrace ryb. Ale ulovení tohoto křížence není řádně doloženo.
Tygří ryby u nás mají dost odlišný exteriér od ryby na snímku z článku. Nelze však objektivně toto hodnotit, jedná se o úplně jinou lokalitu a specifické podmínky a jiné druhové zastoupení salmonidů v tamější oblasti.
Tak to berme jen jako zajímavý článek.