DomůOstatníRybářská publicistikaŘád více porušují rybáři z Česka než cizinci. U cizinců hraje roli...

Řád více porušují rybáři z Česka než cizinci. U cizinců hraje roli neznalost

- Reklama -

V současně napjaté situaci kvůli mezinárodnímu dění mohou rybáři častěji narazit na příspěvky v diskusích, které poukazují na „problémové chování“ rybářů z ciziny u vody. Co na to tvrdá data?  

S tou situací se setkal už asi každý český rybář: na sociálních sítích se často objevují příspěvky, které poukazují na údajné porušování tuzemských rybářských pravidel ze strany rybářů z ciziny. Tyto příspěvky pak vzbuzují velmi negativní emoce u rybářské veřejnosti. Jak ale situaci vidí čísla z kontrolních činností?

 

Češi porušují pravidla více než cizinci

Velmi zajímavá data zveřejnil například Severočeský územní svaz, který hospodaří na spoustě revírů v Ústeckém a Libereckém kraji, mezi kterými najdeme také vody oblíbené u rybářů z ciziny (např. ÚN Nechranice). A podle některých tuzemských rybářů nejvíce prohřešků na těchto vodách mají na svědomí právě cizinci. Tak jak to je?

„Pokud se budeme bavit o přestupcích na úseku rybářství, tak cizinci a národnostní menšiny aktuálně tvoří asi 30 % přestupců z celkového počtu, 70 % přestupců je z majority,“ uvádí věci na pravou míru pro magazín InRybar.cz tiskový mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

Tím ale severočeští rybáři netvrdí, že na tamních svazových vodách rybáři z ciziny neporušují platná pravidla. „Mezi cizinci a národnostními menšinami jsou zastoupeny různé skupiny, to jak Ukrajinci, tak rovněž Rusové, Vietnamci, Rumuni, Moldavané, ale i další. Například naposledy rybářská stráž ze Žatce zjistila dva pytláky původem z Belgie,“ dodal mluvčí.

Belgičané chytali na Ohří nedaleko Zálužic, kde na ně při kontrolní činnosti narazil vedoucí žatecké rybářské stráže Martin Zima. „Neměli k rybolovu žádné povolení,“ nechal se slyšet pro Chomutovský deník. A jak je to z jeho pohledu s pytláky? Značnou část tvoří Češi, zejména pak místní obyvatelé, kteří žijí poblíž revírů.

„Těžko říct, čím to je. Jedním z důvodů ale určitě bude, že takovým lidem hrozí malé postihy. Jsou příklady, kdy některé jedince chytíme při pytlačení opakovaně,“ popsal situaci ohledně pytláků vedoucí člen rybářské stráže z Žatce pro chomutovské noviny.

 

Klíčem k úspěchu jsou informace

Severočeský územní svaz věří, že celou situaci můžou výrazně zlepšit lépe dostupné informace o lovu ryb na tuzemských revírech. A třeba Český rybářský svaz se k lepší informovanosti rybářů z ciziny snaží přispět třeba přeloženým rybářským řádem do několika jazyků.

„S cizinci a menšinami je třeba pracovat, a neustále upozorňovat na platná pravidla – rybářský řád je dostupný i online v angličtině, němčině, ruštině i ukrajinštině, případně jsou spoustu věcí dnes schopné poměrně kvalitně přeložit i různé překladače. Protože zvláště u cizinců často k porušení dochází z neznalosti, ostatně to je častý problém i u majority,“ doplňuje Jan Skalský.

Právě snadno dostupné informace o rybolovu v Česku jsou tím pomyslným klíčem ke zlepšení situace. „I s cizinci je tak prostě nutné naučit se pracovat, ostatně s tím jsou zkušenosti jak z minulosti u cizích státních příslušníků, tak i národnostních menšin žijících dlouhodobě v Česku,“ říká tiskový mluvčí severočeských rybářů.

 

Jsou problémem krátkodobé lístky?

V Česku celý systém funguje tak, že rybář, který chce rybařit na svazových revírech, potřebuje mít rybářský lístek. Bez něj si totiž nemůže koupit svazovou povolenku. Lístek ale rybář nedostane, dokud nesloží rybářské zkoušky. Existuje ale výjimka: rybáři z Česka i ciziny můžou získat krátkodobý lístek na 30 dní, který si lze vyřídit i bez rybářských zkoušek.

Otázkou ale je, zdali by i tady nemělo k nějakému zpřísnění dojít. Protože třeba Severočeský územní svaz tvrdí, že značné části přestupků se dopouštějí rybáři právě s tímto typem lístků. Jedná se tedy o lovící, kteří nemají za sebou žádný test rybářských znalostí.

„Zvláště držitelé krátkodobých rybářských lístků nejsou dle platné legislativy povinni mít složené zkoušky, a právě u krátkodobých hostovacích povolenek bývá problém nejčastěji, což je i příklad dvou rybářů, kterým byly nedávno na ÚN Nechranice zadrženy krátkodobé povolenky a věc řeší i Policie ČR a další orgány,“ přibližuje tiskový mluvčí severočeských rybářů.

 

Cizinci, kteří jsou už součástí české rybařiny

Nikdo netvrdí, že situace je u rybářů z ciziny vždy a všude optimální. Ale hlavní pointou je, že namísto hořekování nad celou situací je důležité s nastalými problémy pracovat. Ono se to totiž v budoucnu vyplatí, jak se už v minulosti ukázalo.

„Třeba v Libereckém kraji byl řadu let problém s pytláky a rybáři nedodržujícími řád původem z Polska, ale situace se už poněkud uklidnila a rybáři z Polska, kteří na našich revírech chtějí rybařit se kolikrát stávají i členy tamních MO, i dodržování pravidel se v mnohém zlepšilo,“ přibližuje Jan Skalský.

Silné stereotypy pak panují i u vietnamské komunity. „Podobné je to u vietnamské menšiny, se kterou se mnohé MO naučily pracovat a spolu s tím ubylo i problémů. Stejně tak i u cizinců z východu, kdy se řekněme z dlouhodobého hlediska snížil objem problémů například s některými sezónními pracovníky z ubytoven, kteří pytlačili,“ dodal tiskový mluvčí severočeských rybářů.

Pokud pak rybáři vzniklou situaci „uchopí“ za správný konec, může to být nakonec i přínos pro svazovou „kasu“. Hodně cizinců z nejrůznějších zemí v Česku zůstává, a právě ti mají zájem o trvalé členství v Českém rybářském svazu.

„S ohledem na mezinárodní situaci a příchod utečenců původem z Ukrajiny se i poměrně výrazně zvedl zájem z jejich strany o členství ve svazu, což samozřejmě i určité problémy přináší, ale obecně situace určitě není tak vyhrocená, jak se snaží tvrdit některé skupiny na sociálních sítích,“ říká Jan Skalský.

 

Elektronické povolenky můžou situaci zlepšit

Třeba Severočeský územní svaz věří, že velkou pomocí v této problematice budou elektronické povolenky.

„Vzhledem k tomu, že k některým porušením dochází z neznalosti, lze očekávat, že velkou pomocí by mohla být do budoucna například elektronická povolenka, kdy s ohledem na současné technologie není žádný problém, aby byl rybář už při zápisu docházky upozorněn i ve více jazykových mutacích na pravidla rybolovu na daném revíru,“ věří Jan Skalský.

„To by bylo výborné jak pro cizince a menšiny, tak i majoritu, protože i když se kolikrát opravdu dlouho o něčem mluví a zdůrazňuje, vždy se najdou tací, kterým to unikne,“ zakončuje optimisticky Jan Skalský ze Severočeského územního svazu.  

Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

27 KOMENTÁŘE

  1. Statistiky na . Kdyby jste je více kontrolovali,tak by se to otočilo úplně jinak. Ale nedivím se. Taky bych se bál je někdy v noci nebo brzo ráno kontrolovat. Mám rodinu a za to by to nestálo. Hlavně by mě zajímalo kdo jim udělá rybářský lístek,když někteří neumí česky natož základy řádu. Není problém i trochu jinde? ČRS atd.?

  2. To si děláte nebo nechodíte k vodě sám jsem osobně viděl Ukrajince jak si brali kapry kolem 30 cm a hned u vody je pekly a sežraly to si myslím že nemůžou dělat ani u nich a neznalost zákona neomlouvá kdybych tohle dělal já třeba v Německu tak by mě dost napařili a ani rybářská stráž je nechce kontrolovat protože se jich bojíte kontrolujete jen když vám volají nespokojený ceský rybáři jste bačkory

    • Můžete složit zkoušky na RS a hrdě kontrolovat od rána do večera. Nikdo krom vás vám v tom nebrání. Ale většinou jsou to jen hrdinské řeči za klávesnicí co?

    • Ládíku. Máte důkaz? Pokud ano, tak ho předložte. Nemáte? Tak se zdržte podobných keců a nešiřte dezinformace.

  3. To jsou kecy, když to vezmu na procenta, tak je to blbost,. A neznalost zákona neomlouvá. Dělám RS cca 30 let, ale to co teď tady dělají UA, to nemá obdoby. Zase propaganda, že UA jsou chudáci.

    • Dobrý den, kde vykonáváte činnost RS? Na jakých vodách? Co je myšleno tím, že cizinci dělají něco, co nemá obdoby? Rádi Vám dáme prostor k publikaci Vašich zkušeností…

      Krásný den!

      Krus, InRybar

      • Ona už stačí ta povedená hláška o procentech provinilců. Mělo by to snad nějaký význam, kdyby se těch cizinců na našem území vyskytovalo stejné množství jako našich občanů, čemuž tak naštěstí zatím není – pokud však k něčemu takovému dojde, budeme mít všichni poněkud jiné starosti. A díky politice EU i naší ctěné vlády to bohužel možná brzy zjistíme. Ovšem za stavajícího poměru je číslo 30 % zatraceně vysoké.

    • To je plná pravda a kvůli nim jsem se na rybařinu vykašlal jsou to hovada co u vody nemají co dělat UK

  4. No vsak jo,ale kolik procent rybářů je cizinců?Myslím že víc jak 5% to nebude a pokud podíl jejich přestupku je 30%
    tak to se teda mají čím chlubit.

    • Pokud, možná, asi, snad, soused povídal….Pokud máte důkazy, tak je předložte. Jinak buďte ticho a nešiřte dezinformace. Chápeme se?

      • Důkazy? K tomu, že cizinců je mezi rybáři podstatně méně než Čechů má dodat důkazy? A o procentech provinilců se tady píše a vychází to ze statistik RS. Nebo snad ne? Víte vůbec co jsou to ta procenta, nebo to zvlástní slůvko slyšíte poprvé?

    • Řeknu to Vaší pošahanou optikou. Rybáři z Čr jsou horší než kormoráni. Ubohý názor, že? Asi jako ten Váš. V čem jsou horší? Argumenty nee?

  5. V článku chybí zásadní údaj. Kolik rybářů je cizinců a příslušníku národnostních menšin oproti majoritě. Pokud jich bude například 10%, tak to přeci vypadá úplně jinak. Takže bych se rád zeptal, jaký podíl těchto rybářů oproti majoritě? Jinak se domnívám, že to je článek, který může zkreslovat skutečnou situaci a vrhat na rybáře s majority(jak je nazváno v článku), neprávem špatné světlo.

  6. A není náhodou neznalost porušování rybářského řádu?! Příklad: oni čeští řidiči aut v zahraničí asi nedostávají pokuty!!Sotva jim pomůže že neznají v té konkrétní zemi trochu jiné dopravní předpisy.Neznalost neomlouvá!! A že čeští rybáři porušují rybářské právo více než cizinci? To je divné když jsme ještě ve vlastní zemi v naprosté převaze nad cizincema. Domnívám se, že to ale dlouho trvat nebude. A osočování místních a jejich (naše) hanobení,není vůbec na místě.To nemáme žádnou hrdost?!To z nás musí kde jaký debil (to je lékařské označení pro nemocného) dělat dělat otloukánky v naší zemi? Stydím se už skoro za to že jsem ČECH!!

  7. Tak tohle viz níže je vtip roku, protože znám xxx lidí cizinců, kteří mají povolenky roční a nevědí ani míry ryb, neznají poradně ani ryby, ne rak ještě pravidla a žádné zkoušky nemuseli dělat. Takže pan pěkně Skálský pěkně kecá.

    V Česku celý systém funguje tak, že rybář, který chce rybařit na svazových revírech, potřebuje mít rybářský lístek. Bez něj si totiž nemůže koupit svazovou povolenku. Lístek ale rybář nedostane, dokud nesloží rybářské zkoušky.

  8. Přijedte se podívat k nám na Sázavu 4 a uvidíte jak to tady UK masakrujou ve velkém a bez povolenek.

  9. Co je tohle za zcestnou statistiku ??
    Takhle by byla vypovídající pouze v případě, že by tu žilo a rybařilo poměrově 30% cizinců, čemuž tak zatím, díky bohu, není, stačí, že jich tu je cca 10%, tím pádem je záchyt přestupků u cizinců cca 3 x vyšší než v případě domácích rybářů.
    Autore, co ty na to ?

  10. Ahoj,
    S tímto názorem souhlasím. V České republice je rybaření velmi oblíbeným koníčkem a mnoho lidí se mu začíná věnovat, aniž by nejprve znali pravidla.
    Cizinci mají v této věci jistou výhodu, protože se o rybaření v ČR často dozvědí předem, například z internetu nebo od známých. Jsou tak více informováni o tom, co se smí a co nesmí.
    Samozřejmě jsou i cizinci, kteří porušují rybářský řád. Většinou se ale jedná o případy, kdy si cizinci neuvědomují, že porušují zákon. Může to být způsobeno například tím, že nerozumí českému jazyku nebo nevědí, kde se dozvědět o rybářském řádu.

  11. Vše je v lidech a je jedno jaké je národnosti nebo st příslušnost neznalost velice špatná omluva crs organizace prodavaj povolenky každému bez skousek a když tak jen menší pohovor takže stejně nic nevědí ne jednou jsem se setkal že chtěli po mě infa různé a základní ani ty nevěděli ani to jestli může na tomto revíru chytat míru druh hájení a ani jakým způsobem smí provozovat sportovní rybolov v cizině jsem ne jednou chytal a ale nejdříve jsem si zjistil jaké na určitém revíru Maj zákony nikdy jsem neměl žádné problém u nás taky rebyrim od 6let už jsem v důchodu a ne jednou jsem byl svědkem různého porušování a
    když jsem je na to upozornil tak dělali že sebe blbce atd takže vše je to v lidech lovu zdar

  12. S Ukrajinci pracuji v různých oborech již mnoho let. Vzpomínám na dobu, kdy jsem před mnoha lety pracoval jako kreslič na archeologickém výzkumu. Tenkrát se mě partička UK zaměstnanců ptala na možnost, rybaření na Labi u Mělníka. Když jsem jim vysvětlil, jak je to u nás s rybářským lístkem, říkali: „Što..?“. A smáli se až se za břicho popadali. Následně vysvětlovali, jak je prý rybaření u nich jednoduché a rybařit si může každý úplně jak chce.

    Následně jsem navštívil s batohem Zakarpatí u Volovce, a tam jsem to na těch jejich řekách viděl, jací jsou to rybářští hospodáři. Všechny říčky byly obležené, rybář vedle rybáře, samý piknik, karavan, pruty, grily, rádia vyhrávala. Nikdo z nich nevytahoval z vody nikdy žádnou rybu. Relativně čistá říčka vydrancovaná od pohledu, nikde ani stín ryby, žádné kolečko na hladině od sbírající ryby, prostě NIC! Ve městečku na tržnicí pár smradlavých sušených okounů a cejnů, testoval jsem a nepochopil, jak tuhle jejich „zákusku“ může vůbec někdo pozřít.

    Jsou zvyklí z vody si jen brát a drancovat, jaký zvyk u nich, takový zvyk zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -