Téma pytláctví nerezonuje pouze v Česku, ale také například ve Velké Británii. Ve Walesu nedávno proběhl soud s vůdcem gangu pytláků, který za 7 let upytlačil přes 1200 ryb. Soudce mluvil i o vězení.
Foto: Natural Resources Wales
Pytláci nejsou problémem pouze v České republice, kdy na tuzemských vodách působí nemalé škody. Tento přečin proti zákonům je k vidění i na západní straně Evropy. A v docela „masivním měřítku“.
Ve Swansea ve Walesu nedávno před soudem stanul „vysoce postavený pytlák“, který vedl tamní pytláckou skupinu. Gang pytláků rozbila až organizace Natural Resources Wales, která o celém případu informovala na webu.
Pytláci ulovili přes 1200 ryb
Pytlák Emlyn Rees z Walesu stanul před tamním soudem. Čeho se dopustil? Gang pytláků, který vedl, upytlačil v řece Teifi 989 pstruhů a 302 lososů. Celková škoda za tyto ryby se vyšplhala na přibližně 61 000 liber, což je podle aktuálního kurzu přes 1 760 000 korun. Vyšetřovatelům ulehčil práci sám pytlák, který si úlovky podrobně zapisoval.
VIDEO: Rybaření na řece Teifi ve Walesu. Řeka je vyhlášená třeba díky pstruhům
Kdekoho by mohlo napadnout, že ve Velké Británii se s takovým pytlákem „mazat“ nebudou, opak je ale pravdou. Pytlák Emlyn Rees, který je povoláním zedníkem, dostal pokutu 1 600 liber (podle aktuální kurzu lehce přes 46 000 korun).
Soud chtěl zároveň pytlákovi zabavit peníze v takové výši, ve které způsobil škodu – tedy přes 61 000 liber. Zjistilo se ale, že pytlák nemá peníze na zaplacení, takže dostal trest v symbolické hodnotě 1 libry – pokud v budoucnu ale „přijde k penězům“, pak mu budou zabaveny. Dále mu potom bylo zabaveno ještě rybářské vybavení a sítě.
Soudce si pro pytláka přál vězení
Kromě škody na samotných rybách pak organizace Natural Resources Wales (NRW) vyčíslila, že pytláci přispěli ke ztrátě 686 534 jiker lososa a 2 285 164 jiker pstruhů. Soudu s pytlákem se věnovala také britská média – například Guardian přinesl výpověď soudce Thomase.
Ten řekl: „Je překvapivé, že neexistuje možnost odnětí svobody. Kdyby existovala, je pravděpodobné, že bych tuto možnost vazby využil. Byl jste vytrvalým pytlákem lososů po mnoho a mnoho let. Měl jste významný dopad na rybí populace v řece.“ Podle organizace Natural Resources Wales pytláci pstruhy a lososy aktivně lovili v letech 2013 až 2020.
Útěk jako v „americkém filmu“
Jak vlastně strážci zjistili, že se na řece Teifi pytlačí? Pracovníci organizace Natural Resources Wales ve vesnici Cenarth našli ve zmíněné řece nataženou síť. Tu ale ihned nezlikvidovali. Strážci se ukryli a do nočních hodin zůstali na místě. Až v 5 hodin ráno se objevil pytlák…
Když se strážci snažili pytláka dopadnout, tak ten dokonce ve snaze uprchnout skočil do vody. Zprvu to pro něj vypadalo nadějně, nakonec ale strážci spolu s policisty pytláka dopadli u něho doma.
A právě u něj našli i zmíněnou knihu, která evidovala veškeré úlovky, které s dalšími pytláky upytlačil. Pytlák Emlyn Rees byl v minulosti již třikrát odsouzen za nezákonný rybolov.