Do přívlačového zahájení je pořád ještě daleko. Chtěli byste si přece jen užít ten adrenalinový lov, který je pro přívlač tolik charakteristický? Tak vyzkoušejte přívlač na pstruhových rybnících.
Autor: Honza Kříž, foto: autor
Trout area, nebo-li jezerní lov pstruhů přívlačí na umělé nástrahy, se v posledních letech těší velké oblibě a zažívá slušný „boom“. Je to poměrně snadná přívlačová disciplína, a díky tomu se jí věnuje široké spektrum rybářů, kteří v těchto měsících prakticky nemají jinou možnost, jak zahnat „absťák“, vyvětrat vybavení, a hodit do vody nějakej ten lesklej kousek plechu, nebo plastovou či gumovou imitaci rybičky.
Kam na pstruhy před zahájením?
Díky rostoucímu zájmu ze strany rybářů, ale i širší veřejnosti, roste samozřejmě i počet revírů a provozovatelů těchto „pstruhodromů“, z čehož máme jako rybáři přirozeně velkou radost. Na těchto soukromých revírech se chytá za poplatek a provozovatel si sám určuje ceny, pravidla a rybářský řád.
Takoví pstruzi jsou velmi příjemným zpestřením při přívlačovém půstu na jaře
V základu se takové „pstruhodromy“ provozují ve dvou režimech nebo v jejich kombinaci. Prvním, a sportovními rybáři více využívaným režimem, je určitě chyť a pusť, kdy se doporučují pouze háčky bez protihrotu, nebo je to vyloženě předepsané z důvodu co možná nejšetrnějšího zacházení s neponechaným úlovkem.
Druhý režim je klasické chyť a vezmi, kdy je většinou v ceně povolenky uveden maximální počet ponechaných ryb, případně váha – a bývá možnost si ryby přikoupit, nebo doplatit, pokud limit překročíte.
Parádní úlovek! Neseďte doma a pojďte si zavláčet…
V současnosti je několik takových revírů provozováno i samotným ČRS, a tam jsou pravidla stanovena klasickým řádem. Pro vstup je tedy třeba povolenka, registrace/povolení k lovu na danou sezónu (nutné mít u sebe v tištěné formě ke kontrole) a zaplacení poplatku formou SMS. Jedním z takových revírů je například Písková Lhota.
Pokud se bavíme o soukromých lokalitách, pak bychom měli zmínit určitě tyto: Jezero za Valem (Vrbová Lhota), Rybník Písák (Poděbrady), Na Pstruha (Praha – Vinoř), Pstruhový Ráj Kožlí (Vysočina), Přehrada Jestřabice (Jižní Morava).
Vybavení na pstruhy: Co vybrat?
Co se týče vybavení na „trout area“ chytání, tak samozřejmě záleží na několika faktorech, ale základním klíčem k úspěchu je co možná nejjemnější a citlivé vybavení, protože se převážně chytá s opravdu malými nástrahami, a nezřídka je třeba takto malé nástrahy poměrně daleko nahazovat, což je prostě s tvrdším vybavením problém a velké trápení.
Když si člověk vybere správný prut na přívlač, pak si užije fantastické rybaření!
Ideální jsou tedy proutky kolem 2 metrů s vrhací zátěží mezi 0,5 až 7 gramů a parabolickou akcí, aby dokázaly včas reagovat a tlumit rychlé výpady a skoky pstruhů. Zde si dovolujeme uvést dva ideální zástupce prutů pro tento rybolov z naší nabídky na e-shopu ZFish . Jednoznačně nejprodávanější model FAVORITE WHITE BIRD a TROUT AREA speciál FAVORITE ARENA .
Naviják by měl být menší velikosti (ideálně velikost 1000 až 2000), aby nebyl zbytečně těžký. Nejdůležitější je kvalitní a dobře fungující brzda, která vám hodně pomůže při zdolávání. Co na naviják namotat už je trochu složitější otázka – jde tu spíše o zvyk, preference, zkušenosti, a také samotnou techniku lovu v kombinaci s nástrahou.
Prut na pstruhy nemusí stát půlku výplaty! Přesto je dobré věnovat zvýšenou pozornost jeho výběru…
Pro začátek určitě nic nepokazíte kvalitnějším vlascem o průměru 0,14 až 0,18 mm. Od toho se po pár vycházkách můžete odrazit a zjistit, co vám bude více vyhovovat. Většinou se ale časem dopracujete k nějaké měkčí a poddanější šňůrce do 0,06 mm a nosnosti cca 3 kila.
Na co chytat pstruhy na přívlač?
Největší kapitolou jsou samozřejmě nástrahy, kterých přirozeně v dnešní době existuje nepřeberné množství, ať už se to týká materiálů, tvarů, barev, tak i chutí a vůní, které s duháky dělají opravdové divy.
Plandavky na pstruhy patří k nejvíce úspěšným nástrahám na přívlač…
Základem jsou bezesporu plandavky! U nás najdete prvotřídní kousky od renomované japonské značky ValkeIN , dále pak menší rotačky, speciální pstruhové woblery, a v poslední době hojně využívané aromatizované gumové imitace larev hmyzu a vodních živočichů, které jsou ideální a nepřekonatelné, když jsou ryby méně aktivní a zdržují se spíše ve spodních partiích u dna.
K takovýmto gumičkám budete samozřejmě potřebovat nějaké malé zátěže a háčky. Ideální jsou tungstenové nebo wolframové hlavičky, protože jsou díky vyšší hustotě materiálu mnohem menší než olověné a jsou tedy pro ryby méně patrné a tolik nenarušují siluety samotných nástrah.
Rybáři při pstruhové přívlači velmi rádi používají i gumové nástrahy…
Posledním co by vám při takovém rybolovu nemělo chybět je kvalitní, pevný, dostatečně dlouhý a lehký podběrák, ideálně opatřen pogumovanou síťkou, aby se do ní nezachytávaly háčky a byla co nejvíce šetrná k pstruhům. Přesně takový podběrák také najdete v naší nabídce . Jedná se o jeden z nejlepších na trhu co do poměru cena/výkon!
Pokud tedy máte všechno potřebné vybavení, čas, chuť a náladu, nezbývá než to jít vyzkoušet a užít si tuhle zábavnou disciplínu, kterou si určitě oblíbíte stejně jako většina z nás.