Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko vydal podrobná data o kontrolní činnosti rybářské stráže za rok 2020. Vedení moravskoslezských rybářů například vydalo přehledy o počtu zadržených povolenek, a také přiblížilo, za co rybářská stráž povolenky zadržela. Moravskoslezští rybáři mají ohledně kontrolní činnosti tamních porybných velmi podrobná data, protože nemalá část z nich používá aplikaci pro rybářskou stráž.
Ilustrační foto: InRybar.cz
Rybářská stráž na severu Moravy používá od dubna 2020 novou aplikaci. Právě tato aplikace umožňuje velmi rychlou kontrolu rybářských povolenek, navíc ale sbírá i cenná data o kontrolní činnosti tamních porybných. Vedení rybářů tak přesně ví, kdy, kde a kolik rybářů rybářská stráž zkontrolovala. A tahle data jsou opravdu hodně zajímavá!
„Největší výkonnost mezi dobrovolnou RS při MO vykázali pan Kaloč Jan, který dle dat z aplikace vykázal 454:39:19 hodin kontrolní činnosti, při které zkontroloval 1303 lovících, udělil 26 napomenutí a zadržel 12 povolenek. Dále pan Košárek Marcel, který vykázal 331:19:15 hodin kontrolní činnosti, při které zkontroloval 4244 lovících, udělil 42 napomenutí a zadržel 22 povolenek,“ prozradil Petr Machala z Moravskoslezského územního svazu.
Ten zároveň dodal, že aplikaci pro rybářskou stráž používají i profesionální členové rybářské stráže: „Mezi profesionální rybářskou stráží největší aktivitu vykazoval pan Tomáš Nitka, který vykázal 850:54:25 hodin kontrolní činnosti, při které zkontroloval 4401 lovících, udělil 54 napomenutí a zadržel 34 povolenek.“
Kolik povolenek rybářská stráž zadržela?
Vedení moravskoslezských rybářů uvedlo, že rybářská stráž v roce 2020 „posbírala“ přes dvě stovky povolenek. Velkou část z nich pak zadržela rybářská stráž při MO, skoro pět desítek povolenek pak zadržela profesionální rybářská stráž.
„Rybářská stráž při MO v roce 2020 při kontrolních pochůzkách zadržela 174 povolenek, a profesionální RS zadržela 48 povolenek. Celkem bylo v roce 2020 zadrženo 222 povolenek. Většina zadržených povolenek byla odeslána do depozitu v sídle územního svazu. Celkový počet povolenek zaslaných do depozitu byl 165,“ přiblížil Petr Machala z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.
„Rozdíl mezi celkovým počtem zadržených povolenek a povolenek zaslaných do depozitu tvoří povolenky zadržené v měsíci listopadu a prosinci, kdy se povolenky do depozitu již nezasílají z důvodu roční sumarizace a dále povolenky celosvazové, celorepublikové, vydané mimo náš územní svaz, a povolenky vydané členům MRS,“ vysvětluje Petr Machala.
Nejčastější prohřešek rybářů na Moravě?
Za co vlastně rybářská stráž nejčastěji zadržuje povolenky na severomoravských vodách? Podle většinového přehledu o zadržených povolenkách nejčastějším prohřeškem proti rybářským pravidlům je lov mimo stanovenou dobu lovu. Dalším častým prohřeškem je nezapisování ulovených ryb, anebo překračování stanovených limitů.
„Z přehledu o zadržených povolenkách zaslaných do depozitu je možno zjistit, že nejvíce povolenek bylo zadrženo za lov mimo stanovenou denní dobu lovu (43x), překročení limitu a nezapsání úlovku (35x), lov na více prutů (13x), nepřítomnost u prutů (8x), smazatelné pero (7x), nezapsání docházky, neplatný RL, ponechání vyjmenovaných druhů ryb přes limit (měsíční) (12x), nepovolené vnadění, lov v době hájení a ostatní přestupky,“ popisuje Petr Machala.