DomůNovinkyPřekvapivý objev na Lipně: ke tření na candátích hnízdech dochází opakovaně

Překvapivý objev na Lipně: ke tření na candátích hnízdech dochází opakovaně

- Reklama -

Pozorování reprodukce candátů na Lipně přineslo překvapivé poznatky. Lokalitu trápí úbytek candátí populace. A proto právě tady prováděli monitoring vědci spolu s rybáři. A přišli na zajímavé věci.

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s jihočeskými rybáři z Českého rybářského svazu, kteří pro candáty rozmístili v nádrži celkem 61 umělých „kartáčových“ hnízd, pozorovali zajímavý jev, který nabourává tradiční představu o rozmnožování těchto dravců.

 

Vědci monitorovali hnízda několikrát týdně

Hlavním cílem výzkumu bylo umožnit candátům přirozené tření, což se ukazuje jako ekonomičtější řešení než neustálé kupování a nasazování plůdku. Jak se tento cíl podařilo naplnit?

Vědci a rybáři začali s umisťováním umělých hnízd v první polovině dubna. Vybrány byly lokality v hloubce od 1,5 až 3 metrů, aby byly zajištěny co možná nejlepší podmínky pro tření. Během klíčového období rozmnožování několikrát týdně monitorovali obsazení hnízd a stav jiker.

Dále se sledovalo také to, kteří samci úspěšně hlídají jikry, a které snůšky jsou napadeny predátory. Populace candáta má v lipenských vodách dobré podmínky, ale v posledních letech vůbec nenarostla. Na co se tedy během výzkumu přišlo?

 

Nový objev: na jednom hnízdě se může vytřít i více párů

Jaro mělo poměrně netypický teplotní průběh, kdy v prvním období panovalo teplé počasí a vysoké teploty přes 15 stupňů Celsia. Tohoto období využili zejména candáti v zátoce Hadí Luka, kde je lov ryb zakázán.

Postupně candáti využili ke tření téměř všechna instalovaná hnízda. Po 17. dubnu došlo k prudkému ochlazení, které celý proces tření na nádrži zbrzdilo. Další vytřená hnízda našli odborníci až po opětovném oteplení začátkem května. Dobrou zprávou je, že v zátoce Hadí Luka jikry přečkaly v pořádku chladné období a vylíhly se v první polovině května.

„Velmi zajímavým jevem byla skutečnost, že na již natřená hnízda přibývaly během inkubace nové jikry a některá hnízda byla dokonce nově osazena čerstvými jikrami poté, co se předchozí várka jiker úspěšně vylíhla. Tato pozorování nabourávají tradiční představu, že se na hnízdě vytírá jeden pár candátů a po výtěru samec pouze hlídá snůšku,“ hovořil o novém objevu vedoucí výzkumného projektu Jan Kubečka z Hydrobiologického ústavu BC AV ČR.

 

Hadí Luka slaví úspěch, ostatní hnízda jsou obsazená jen zřídka

Z dostupných zjištění je patrné, že nejlépe se rozmnožují candáti právě v Hadí Luce. Z ostatních 46 umělých hnízd, rozmístěných v nádrži, samci obsadili jen 5 kusů. Osud letošního plůdku candáta budou vědci pozorovat i dále. Skutečnou sílu nastupujícího ročníku však poznají až koncem srpna.

Výzkum má i spojitost s úbytkem této dravé ryby. Od roku 2005 jeho množství v nádrži značně kleslo. Rybáři s pomocí vědeckých pracovníků musí pravidelně sledovat rybí společenstvo na Lipně s cílem zjistit příčiny úbytku candáta a zavést opatření k zajištění stability jeho populace.

Jan Kubečka z Hydrobiologického ústavu BC AV ČR podporuje hypotézu o predaci sumců, ale zvažuje i další faktory, jako jsou klimatické změny, nedostatečné rozmnožování, parazité a různé nemoci. V potaz také připadá pokles produktivity nádrže nebo přílišný tlak rybářů.

Zdroj: Biologické centrum AV ČR, foto: InRybar.cz a Biologické centrum AV ČR (se souhlasem)

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -