V nedávno vydaném článku jsme se zabývali tím, co se stane, když vás rybářská stráž přichytí při porušování Rybářského řádu. Nejrůznější chyby se vyskytují také při zápisech do rybářského listu. Které to jsou?
Každoročně se místní organizace setkávají s chybami v úlovkových lístcích. Nesprávné zápisy revírů, podrevirů nebo chybné vyplnění oddílu II v povolence k lovu bohužel nejsou ojedinělé. Tyto nedostatky mohou v některých případech dokonce znamenat porušení Bližších podmínek výkonu rybářského práva, což může rybáře dostat do nepříjemných situací.
Správné zapsání je důležité hned z několika důvodů
Správná evidence úlovků je důležitá nejen pro kontrolu, ale také pro zpracování dat, která jsou předkládána státní správě a ovlivňují zarybňovací plány. Chyby v zápisech nebo neúplně vedená evidence mohou narušit dlouhodobou udržitelnost rybolovu.
Mezi nejčastější chyby patří nesprávné označení revíru nebo podreviru, chybný nebo neúplně vyplněný zápis přisvojených úlovků v oddílu II. povolenky, nedodržení pravidel při zápisu trofejních úlovků a vynechání důležitých informací.
Rybářská stráž (RS) kontroluje přesnost vedení úlovkových lístků a při závažných nedostatcích může zadržet povolenku. Pokud se chyby budou opakovat, RS může přistoupit k přísnějším postihům.
Abyste se vyhnuli problémům, pravidelně si kontrolujte evidenci úlovků a revírů, pečlivě si přečtěte aktuální pravidla rybolovu a v případě nejasností se poraďte s příslušnou MO či RS.
Pomůže digitalizace?
Neznalost pravidel neomlouvá, přesto se však zřejmě blýská na lepší časy. Pomoc by rybářům mohla elektronizace systému. „Lze předpokládat, že i zamýšlená elektronizace povolenky by nám v tomto mohla pomoc. Systém si to bude hlídat a na chybu sám upozorní,” slibuje si od digitalizace tiskový mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.
Jedním dechem dodává, že spektrum provinilců je široké. „Nejedná se jen o cizince. Zpravidla to jsou nováčci v rybařině různých věkových kategorií. Jako RS se snažíme působit preventivně a řešíme to tak, aby se tomu příště předešlo. Ne vždy se to ale povede, což je pochopitelné, protože jen u nás na severu Čech je zhruba 30 000 rybářů,” uzavírá tiskový mluvčí Skalský.
Zdroj: Severočeský územní svaz ČRS, foto: Severočeský územní svaz ČRS a Ondřej Cupal
Očividně rybářská stráž nekontroluje, protože ldyz chodí tál často na stejný revír a kontrola žádná, je asi někde chyba. Mohli to vyřešit už dávno při kontrole a pan by byl bez povolenky dávno. Tohle je zbytečný rybař, takového škoda nebude.
Proboha zrušte už ten komunistický přežitek a přeneste se už konečně do 21.století.Vypisování čtverečků v papírové harmonice je trapná tragedie,nemluvě o následném idiotském vypisování sumáře na konci roku.
Souhlas, ve Skandinávii se přihlásíte na místní Web a údaje o úlovcích vyplníte tam, žádné harmoniky nevedou.
Nevím, mezi rybáři je stále dost starších a počítačově negramotných, jako třeba náš strýc – 77 let, pro něj by nutnost hlásit se na nějaký web pravděpodobně znamenala ukončení rybářské činnosti.
Elektronizace systému _ osobně podporuji, ale jak již bylo zmíněno, je třeba nezapomenout i na ty, co s tímto systémem budou neschopni integrace.