Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko na sociálních sítích potvrdil, že v letošní sezóně už nebude možné rybařit 24 hodin během určené letního termínu na Slezské Hartě. Výjimka pro non-stop rybaření byla na této lokalitě zrušena kvůli tomu, že přehrada byla začleněna do přísnějšího ochranného pásma. Přesto! Vedení moravskoslezských rybářů informovalo, že intenzivně jedná se zástupci Povodí Odry „o možnostech výkonu rybářského práva“.
O zrušení výjimky pro non-stop rybaření na Slezské Hartě se mluví prakticky celou letošní sezónu. A není se čemu divit! Na severu Moravy a ve Slezsku jde o velmi citlivé téma, protože Slezská Harta patří k velmi populárním rybářským lokalitám. A pro tamní rybáře nastaly určité komplikace.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Super levné přístřešky pro rybáře nebo rybářské sedačky!
„Na revíru Slezská Harta 1A (471200) byla zrušena výjimka z denní doby lovu (neplatí NON STOP od 16. 6. 2021 do 31. 8. 2021), a to na základě platnosti veřejné vyhlášky – opatření obecné povahy,“ uvedli moravskoslezští rybáři.
„Vodní nádrž Slezská Harta je začleněna do ochranného pásma II. stupně (k ochraně vodního zdroje před ohrožením jeho vydatnosti, jakosti nebo zdravotní nezávadnosti). Se správcem VN Slezská Harta – Povodím Odry – jsme v intenzivním jednání o možnostech výkonu rybářského práva, které nebylo dotčeno a zůstává v platnosti,“ informoval Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.
Rybáři „hází“ vinu i na rybářskou stráž
Aktuální situace na Slezské Hartě budí nemalé emoce. A někteří rybáři vzniklou situaci „hází“ i na rybářskou stráž. „Jsem z Krnova a Harta byla jedna z vod, kde si rybář mohl bez jakýkoliv problémů ten bivak postavit. Tohle nařízení bylo za mě nešťastné, ale co už teďka. Akorát mě to jako sportovního rybáře přesvědčuje o tom si raději svazovou povolenku nekupovat. Je to i o lidech. Minuly rok jsem tam měl 50 docházek a z toho žádnou kontrolu, a to mluví za vše. Za mě to je i chyba rybářské stráže, že to tak dopadlo,“ napsal diskutér Jakub.
Rybář pravděpodobně naráží na nepořádek u vody, na který si vodohospodáři stěžovali. O nepořádku natáčela například regionální televize Polar, a podle ní jsou největšími znečišťovateli právě rybáři, kteří po sobě nechávají obrovské množství nepořádku. Kromě odpadu po sobě rybáři nechávají například i WC přímo u vody. „Rybáři tady nejezdí sami, ale jezdí sem celé rodiny, které tady pobývají 8, někdy 10 dní,“ řekl pro regionální televizi hrázný Poledna.
Na Slezské Hartě vzniknou speciální místa
Situace na Slezské Hartě, ve které se „střetávají“ zájmy rybářů a vodohospodářů, je aktuálně častým tématem jednání – to se netýká jen non-stop rybaření, ale i pobývání u vody. A z jednání mezi rybáři a vodohospodáři vzešlo to, že na Slezské Hartě vzniknou speciální místa pro „bivakující rybáře“.
Jak to tedy vodohospodáři spolu se zástupci rybářů vyřešili? „Obě strany se shodly, že nejlepším řešením by bylo zřízení rybářských zázemí. Ta by mohla řešit problematická místa pro parkování motorových vozidel včetně dojezdu bez porušení předpisů. Dále pak sociální zázemí (chemická WC), možnost stanování, bivakování apod., a využití schváleného veřejného ohniště, včetně úběžiště pro nepříznivé povětrnostní podmínky,“ vysvětluje na webu Povodí Odry.
„Uvedené rozšíření ochranného pásma však bude současně vyžadovat vytvoření rezervačního systému, který by umožnil regulaci danou kapacitou rybářských zázemí. Zároveň je nutné zvětšit postihování těch, kteří i nadále nebudou akceptovat zákazy správce vodního díla, který má v této chvíli již pravomoci podložené legislativně s oporou v zákoně. Z textu opatření obecné povahy k rozšíření ochranného pásma možná nebylo patrné, že výkon rybářského práva na revíru Slezská Harta 1A je zachován na celé vodní ploše (vyjma jasně definovaných zákazů),“ vysvětluje jednatel Moravskoslezského územního svazu Rostislav Trybuček.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Super levné přístřešky pro rybáře nebo rybářské sedačky!
„Naší snahou je vybudovat rybářská zázemí se započetím již v letošním roce, která by vytvořila podmínky pro rybáře včetně jednoduchého rezervačního systému. Zázemí, která by poskytla zájemcům větší komfort při rybaření, možnost pobytu na více dní. Současně předpokládáme, že by se tímto opatřením daly skloubit zájmy rybářské obce s ochranou vodního zdroje,“ přibližuje jednatel.
INFO: Kompletní informace o situaci na Slezské Hartě! Zjistěte více!
„Jsme si vědomi, že je to velké sousto už s ohledem na rozličné majetkové vztahy k parcelám, komunikacím. Nicméně státní podnik Povodí Odry nabízí pomocnou ruku a s ostatními vlastníky jsme začali vyjednávat již v loňském roce. Nyní budeme pokračovat dále. Vše vzniklo vlivem velkého tlaku na tolik oblíbený revír ze strany rybářů (ale nejen jich). Připusťme si rovněž ale, že nelze přehlížet zájmy, které provozovatel uvádí a řadí jako priority vodního díla,“ zakončuje jednatel Českého rybářského svazu, Rostislav Trybuček.
To je dobře .nadruhou stranu ti důchodci Masari tam v týdnu budou chodit dál že
Jsi , a první budeš s bivakem na divadle!!! Že!!!
Taky budeš jednou důchodce 👍
Logické zákaz bivakováním by v nonstop režimu Stratil význam.Ale umí ti naši soudruzi
Rezervace bude stejně zajímavá, domluví se pár známých a na rezervovaném místě se můžou točit třeba celý měsíc takže se tam nikdo jiný nedostane.
Souhlas,bivak je pro rybáře a né pro jeho rodinu! Když bivakuje celá rodina jeden týden tak je po některých spoušť! Viděl jsem: ráno si usmažili vajíčka na pánvi a pánev umyli v rybníku,hladina celá mastná! Plastové tašky s petlahvemi a plechovkami od piva ponechané v lesíku u rybníka.
A co jste s tím udělal? Na webu jsou kontakty na rs. Foťák má na tel každý. Chápu že lidem se nechce do sporu ale jinak to nejde. A co si budem říkat rs to má opravdu na háku. Ale když se jim zavolá musí to řešit…
Za spoustu těchto omezení si můžou bohužel rybáři sami, a tak je jednodužší tím pádem „sejmout“ všechny. Letos jsem měl taky zajímavý zážitek. Byli jsme u vody kde jsem dlouhé roky trávil několik víkendů v roce pod bivakem a naprosto bez problémů.A letos nás na druhý pokus při jedné vypravě měšťáci vyhnali. Klasicky to sice vyhláška zakazuje ale nikdy nebyl problém, jelikož po zdejších bivakářích bývalo kolikrát čistěji než před jejich příchodem. Když jsem se začal zajímat o co jde a kde je problém, pokoušela se o mně mrtvice. Zjistil jsem že o tyto problémy se starají sami „rybáři“, pokud jim někdo vleze na místo a bivakuje, nerozpakují se volat městskou a to i opakovaně dokud nedosáhnou svého. Tak i takový ODPAD má povolenku a říká si rybář, opravdu humus! 😠
Vážení já mám na Hartu 33 km a na přehradu Lobník (“ malá“ záchytná hráz nad Kružberkem) přesně 50 km. Před 15 léty jsem si vyřídil povolenku právě na Lobník ( loni jsem tam byl 42 x ) a na Hartu nejezdím vůbec. Ono slyšet na plné pecky puštěná rádia, kravál kolem ohňů, bandy rybářů, kteří mají v krvi kolem 2 promile a podle toho se chovají ,se jaksi s mou představou o rybaření neslučovaly.
Kdyby se ( nebavím samozřejmě o všech ) rybáři nechovali na Hartě (ale pokud se týká nepořádku kolem vody, tak bohužel i jinde) jako hovada, tak 24 mohla být dál. Já s tím rozhodnutím naprosto souhlasím, i když se mě absolutně netýká a týkat ani v budoucnu nebude.