DomůRybolovné technikySumcařinaPokud chcete chytit giga sumce, musíte znát těchto 5 tipů

Pokud chcete chytit giga sumce, musíte znát těchto 5 tipů

- Reklama -

Chcete chytit giga sumce? Vyzkoušejte lov s vábničkou! Tato královská disciplína vám může přinést rybu snů, ale je třeba se ji správně naučit. O tajemství této techniky jsme hovořili se slavným rybářem Jakubem Vágnerem.

„Lov s vábničkou mám nejradši. To je totiž ta pravá sumcařina,“ vysvětluje Vágner. My vám nyní pokusíme přiblížit detaily této stále populárnější rybolovné techniky. Jak správně vábit, na co si dát pozor a jaké vybavení použít?

Odhalte tajemství: Jak jeden kus dřeva přivábí sumce vašich snů?

Lov s vábničkou je rybáři, ne náhodou, popisován jako královská disciplína, při které se rybář snaží přimět k aktivitě sumce, kteří zrovna nemusí být aktivní a na lovu. To proč vábnička tak dobře funguje zrovna na sumce nikdo s jistotou neobjasnil. Jistá vysvětlení však existují. „Sumci jsou díky postranní čáře a Weberově ústrojí velmi citlivý na vibrace, které vábnička vydává,“ poodhaluje Jakub Vágner zřejmě ten hlavní důvod toho, proč takový obyčejný kus dřeva dokáže pomoci k rybě snů.

Jak vybrat vábničku? aneb „některé vábničky jsou dobré jedině tak do vitríny“

„Zcela klíčový je výběr magického dřívka, někdy mám pocit, že některé vábničky jsou dobré jedině tak do vitríny, ale rybu vám zcela určitě nepřinesou,“ vtipkuje Jakub Vágner a dodává, že pro něj je důležitá hlavně funkčnost vábničky. „Já používám dřevěné vábničky, které jsou pružné, aby se, když s ní ťuknete do lodi, nezlomily. Stejně důležitý je tvar hlavy. Všichni chytají s vábničkami, které mají kulaté hlavy, já používám hlavně hlavy ve tvaru srdíčka. Důvod je prostý, ve chvíli, kdy všichni používají stejný tvar vábničky po celé Evropě, tak ten zvuk bude pořád stejný a velké ryby už jej dávno znají,“ popisuje klíčovou část Jakub Vágner.

Přečtěte si také článek: „Nebudu hrdina, ukápla mi i slza,“ přiznává Vágner po vytažení obřího sumce. Jak se rodil jeho úspěch?

Vábnička na sumce VAGNER 3,0 cm detailní pohled

Platí jednoduchá poučka, znáte ji?

Dalším otazníkem mnohdy bývá velikost vábničky. Jak vybrat tu správnou? „Historicky se tvrdilo, že velké velikosti na hlubokou vodu, střední na menší středně velké revíry a malé zejména na řeky. Jde ale hlavně o to, jak hlasitý zvuk chceme s vábničkou vydávat. Pokud s vábničkou umíme pracovat může nám bohatě postačit i malá vábnička. Je to o praxi a o správné technice,“ vysvětluje vášnivý sumcař. Jak se to tedy naučit a získat potřebnou praxi?

Jakub Vágner ukazuje své vábničky VAGNER 3.0

Jakub Vágner radí: 5 tipů, které musíte znát

Abychom zajistili důvěryhodnost informací a rad, zeptali jsme se na to toho nejpovolanějšího. Ty nejdůležitější rady a tipy Jakuba Vágnera si přečtěte zde:

TIP 1: Až vás sousedi začnou nenávidět, tak poznáte, že umíte vábit

Tou nejčastější chybou, se kterou se setkávám je, že se lidi učí vábit tam, kde chtějí chytat. Sumec reaguje úplně na všechno! Slyší dupnutí v lodi, bouchnutí pádla a stejně tak rušivé je pro něj i nesprávné šplouchnutí vábničky. Proto vždycky radím rybářům nejlepší je natrénovat si to doma v bazéně nebo ve vaně. Jak s oblibou říkám, až vás začnou sousedi nenávidět, tak poznáte, že už umíte vábit. Musí to vydávat to správné hlasité pukání.

Jak správně vábit? Podívejte se na video:

TIP 2: Jedna hodina vábení za správného počasí je více než celý den vábení za špatného počasí.

Dále si musíme uvědomit, že vábnička nefunguje pořád a do nekonečna. Když jsou vlny a vítr nemá to žádný efekt. Jedna hodina vábení za správného počasí je více než celý den vábení za špatného počasí. Nám tohle ale nikdo neřekl, takže jsme si tím samozřejmě prošli. Chytali jsme pokus-omyl. Dnes už o všem existuje spousta videí.

Jakub Vágner na lodi lovící sumce pomocí vábničky VAGNER 3.0

TIP 3: Pukání je pro sumce rušivé, důležité jsou vibrace

Mnoho lidí si myslí, že aby to vydalo to ikonické „pukání“, musíme do toho dát sílu. Vábení však není vůbec o síle, já často držím vábničku jen třemi prsty. Vábničku v klidu pokládám do vody a akcelerace přichází až ve chvíli, kdy vábnička vystupuje z vody a společně s tímto pohybem odkladním zápěstí směrem ven. Ono to samotné pukání je pro sumce paradoxně rušivé a je to jen vedlejší efekt, nejdůležitější jsou vysílané vibrace. Spustím nástrahu lehce nad dno a pohupuji nástrahou a udělám 4 údery vábničkou. Pokud se na sonaru nic neděje vábím dál. Pokud tam mám rybu, tak nevábím vůbec, abych ji nevyplašil. V případě, že vidím, že mi sumec odjíždí od nástrahy, tak mu jednou, dvakrát přibouchnu.

TIP 4: Naučit se vábit je však to nejjednodušší

A teď teprve přichází ta sranda. Naučit se vábit je totiž to nejjednodušší. Nejtěžší věcí na lovu s vábničkou je skloubit hlavu a ruce. Musím v jedné ruce držet prut s nástrahou ve vodě, v druhé ruce držím vábničku, do toho sleduji sonar a musím se v něm vyznat a musím ještě ovládat příďový motor, abych kontroloval, kam jedu. Takže je to trošku chaos, ale chce to jen praxi. A nedej bože, když nám do toho zabere ryba, to je úplný chaos…ale to je ten chaos, který chceme.

Jakub Vágner čekající na sumce s prutem

TIP 5: Pokud vám prut ihned láme ruce a ohne se, není na co čekat

Když se vám tohle všechno povede, pak přijde to hlavní, a to je zásek, který mnohdy může představovat velký oříšek. Zaleží na tom, jak za to sumec vezme. Pokud vám prut ihned láme ruce a ohne se, není na co čekat. Někdy však cítíte, že nástraha ztěžkla, ale ten sumec to drží jen mezi kartáči a nástrahu nenasál, potom chvíli vyčkejte. To jsou mnohdy zkušené ryby, které se rozhodují, zda to nasát, či nikoliv. Pokud se tak nestane, běžte sumcovi špičkou dolů k hladině naproti. Dvě, tři vteřiny pouštějte špičku prutu k hladině a pak zasekněte! Jako nástrahu používám nejraději živou rybku, mrtvou rybku, rousnice, pijavice nebo kalamáry. Sumec je vděčný strávník.

Jakub Vágner lovící sumce na prut

Jaké vybavení zvolit?

O vábničkách samotných toho už bylo napsáno dost, ale co pruty? Co se týče lovu z bellyboatu nebo z lodě, potom Jakub Vágner radí použít pruty v délce od 190 do 210 cm.

A vy máte velké štěstí, že zrovna o tyto pruty soutěžíme! Vyhrát můžete téměř kompletní výbavu pro lov s vábničkou – sumcový prut, vábničku, háčky i šňůru. Soutěž trvá do 4.8. Tak si ji nenechte uplavat. Petrův zdar!

Prut ORIGIN V-ACTIV od Jakuba Vágnera

Zdroj a ilustrační foto: Vagner Corporation s.r.o.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -