Součástí českého kaprařského týmu, který usiluje o účast na MS žen v položené, je poprvé v historii také ryze dívčí tým juniorek ve věku 18 až 22 let. Seznamte se s krásnými, talentovanými a cílevědomými slečnami, které budou bojovat o cenné kovy v konkurenci nejlepších světových rybářek.
Jak už jsme vás informovali, české kaprařky chtějí pod vedením trenéra Michala Legáta poprvé v historii reprezentovat české barvy na MS žen v položené, které se letos uskuteční 16. až 19. 7. v Itálii na jezeře Pietrafitta.
Mladé ženy v tradičně mužské disciplíně
Součástí české výpravy je i tým juniorek, které se čtenářům InRybar.cz představují v krátkých medailoncích. Pokud byste chtěli český ženský tým podpořit, aby se blížícího se MS mohl zúčastnit, můžete jim přispět jakoukoliv částkou na transparentní účet.
Seznamme se teď s českými kaprařskými juniorkami, které se čtenářům InRybar.cz samy představují. Jak se na tuto historickou událost připravují a co pro ně znamená reprezentovat svou zemi v tradičně mužské disciplíně?
Lexi Vítková (Tereza Zíková)
Na prvním rybářském táboře, který jsem navštívila ještě jako holčička, jsem dostala přezdívku Lexi. Na tábory dětského rybářského kroužku jezdím dodnes, ale už jako hlavní vedoucí a zdravotník. Letos mi bylo 21 let.
Rybařit jsem začala úplnou náhodou v šesti letech, a to na oslavě mého strýce. V mé nejužší rodině nikdo ryby nechytá, ale já chtěla být u vody každou volnou chvilku. A to jsem mohla především díky rybářskému kroužku v Lysé nad Labem. Odjakživa preferuji styl chyť a pusť a kaprařině se věnuji od třinácti let.
U vody trávím čas nehledě na to, jestli jsou tropická vedra nebo teploty pod nulou. Každá vycházka nebo výprava je pro mě nová příležitost, abych nabrala zkušenosti a mohla se zocelit. Obvykle vyrážím na delší výpravy – týden až čtrnáct dní. Nejčastěji na Labe a okolní vody.
Mým největším a nejcennějším úlovkem je sumec albín, který měřil 1,52 m. Mezi kapry na svou rybu z vysněné váhové kategorie zatím čekám, ale nádherných a nezapomenutelných ryb nad 13 kg mám již dost. Už je nevyšší čas své maximum zase trošku posunout.
Dostat se na mistrovství světa juniorů v položené bylo a stále je mým velkým přáním. Po deseti letech se mi naskytla příležitost si ho splnit. Jsem nadšená a velmi se těším na všechny výzvy, které na nás čekají!
Káťa (Kateřina Komrsová)
Pocházím z Jihlavy a od 4 do 15 let jsem se věnovala moderní gymnastice. Od té doby mám novou vášeň – rybolov. Studuji vysokou školu ekonomického směru a pracuji na poloviční úvazek v bance. Zároveň brigádně působím jako asistentka instruktora dětského plavání a instruktorka aqua aerobiku. Je mi 21 let.
Láska k vodě a jejím obyvatelům mě provázela od dětství. U rybníka, kde má babička s dědou chatu, jsem chytala žáby a další vodní živočichy. Nikdy jsem se ničeho nebála a vždy jsem je po důkladném prozkoumání opatrně vrátila zpět do vody.
Touha zkoumat vodní svět ve mně zůstávala, i když jsem fascinovaně sledovala kapry. Krmila jsem je, pozorovala jejich chování a přemýšlela, jestli bych je dokázala ulovit. Neměla jsem pro to žádné vybavení a neznala ponětí o existenci rybářského řádu.
Ke skutečnému rybaření mě dovedl až přítel, zapálený rybář. Při výpravě pod stan jsme vstávali brzy ráno na lov dravců, ale já to dlouho nevydržela a šla si zase lehnout. Když jsem se o pár hodin později probudila, zvedla jsem prut z mola, a aniž bych věděla, jak se ovládá naviják, spouštěla jsem gumovou nástrahu vodním sloupcem. Tehdy jsem vytáhla svůj vůbec první úlovek – okouna 37 cm. Voda tehdy byla čistá, takže se všechno odehrálo přímo před mýma očima. Tento okamžik mě naprosto uchvátil a od té doby jsem rybaření propadla.
Rok 2025 bude mojí třetí sezónou, která slibuje další velké zážitky. Zaměřuji se především na přívlač, ale v současnosti se čím dál více zdokonaluji v kaprařině. Těším se na nové výzvy, které jsou letos před námi, a doufám, že se s některými z vás potkám u vody!
Naty (Natálie Dospivová)
Studuji design interiérů a mimo sportovní rybolov se aktivně věnuji i jiným sportům. Pocházím z rybářské rodiny a díky tomu rybařím od dětství. Nejvíce vynikám v kaprařině, která je mou životní zálibou. Neustále se snažím zdokonalovat a posouvat své dovednosti. Proto se již pátým rokem pravidelně účastním rybářských závodů. Za tu dobu jsem z různých závodů získala sedm poháru.
Nejvíc si cením prvního místa na akci JMJ Carp Cup, kde jsem chytila svého zatím osudového kapra, který vážil 21,50 kg. Dalším úspěchem, na který jsem velmi hrdá, je umístění našeho týmu na závodech European Carp Angling Championship, kde jsme skončili na krásném 5. místě.
Zároveň věřím, že využiji i svých zkušeností ze závodů Stairs2hell, na kterém pracuji jako rozhodčí.
Z možnost reprezentovat Českou republiku v lovu ryb na položenou jsem nadšená a považuji to za velkou životní příležitost.
Dívky, které přepisují dějiny
Účast ryze dívčího juniorského týmu na MS v kaprařině je nejen důležitým milníkem v historii sportovního rybolovu, ale také inspirací pro všechny, kteří sní o překonání tradičních hranic a stereotypů. Lexi, Káťa a Natálie ukazují, že rybolov není jen o dovednostech a zkušenostech, ale také o vášni, odhodlání a cílevědomosti.
Jejich příběhy dokazují, že tvrdá práce a touha posouvat své limity mohou vést k výjimečným úspěchům. Ať už výsledky mistrovství dopadnou jakkoliv, tyto slečny už nyní přepisují dějiny a motivují další generace mladých dívek a žen rybářek. Držíme jim palce na jejich cestě za medailí a věříme, že jejich úsilí zanechá trvalou stopu v rybářském světě.
Za celý tým Juniorek Lexi Vítková