DomůRybolovné technikyPřívlačPodzimní přívlač: Nejlepší barvy nástrah, které nikdy nezklamou! Na jaké barvy vsadit?

Podzimní přívlač: Nejlepší barvy nástrah, které nikdy nezklamou! Na jaké barvy vsadit?

- Reklama -

Tuhle otázku řeší milovníci přívlače odjakživa: Jaké zbarvení nástrahy vybrat, aby bylo co nejlepší? Odpověď není jednoduchá! Proč? Protože každý den je jiný, každý den panují rozdílné podmínky. A právě ty je důležité sledovat. Je totiž rozdíl chytat za krásně slunného dne, anebo když je pod mrakem. Na tohle všechno je zapotřebí reagovat. Ne, nebojte! Není to nic složitého. Pojďme si několik základních pravidel vysvětlit…

Ilustrační foto: InRybar.cz

Stojím na břehu oblíbeného revíru. Pod nohama mi křupe namrzlé kamení. Přede mnou se pod vodní hladinou skrývá kamenitý násyp, u kterého často postávají dravci. Ťuk! Ťuk! Cukám se špičkou prutu a poskakuji gumovou nástrahou po zatopených kamenech. Bum! Rázem přijde rána do prutu. To netrvalo dlouho! Na gumu v bílém zbarvení zaútočil krásný candátek.

Bílá gumová nástraha skvěle funguje například v čisté vodě! 

Sice svítí sluníčko, ale jemným mrazík už docela štípe v nose. Voda je už krásně čistá, jde cítit, že pravá zima není daleko. Znova nahazuji. Guma padne na dno. Sotva dvakrát cuknu se špičkou prutu a je tam další ryba! Tentokrát se mi pod nohama převaluje krásně zbarvený okoun. Dneska bílá funguje!

Další den: Stojím na stejném místě. Tentokrát je ale silná mlha a z nebe jemně mží. Sice ještě není úplný večer, ale už stejně nejde moc vidět. Mám zase nastraženou bílou gumu, a dělám vlastně to samé, co včera. Jenže! Ani po několika hodech záběr nepřichází. Proto do karabinky zapínám výrazně zbarvenou gumovou nástrahu, která má barvu oranžové reflexní vesty. A na výsledek nečekám dlouho. Bum! Bác! Je tam ryba!

Když se setmí, tak zajímavou variantou je reflexně zelené zbarvení s perletí!

Na tomhle příkladu jsem chtěl jednoduše demonstrovat, že „nálada“ ryb se častokrát mění. Stačí, aby se o vodní hladinu opíralo méně slunečních paprsků, a rázem může být všechno jinak. Podle čeho se teda řídit? Jak už šlo trochu vyčíst z řádků výše, hodně rozhodující je aktuální počasí, ale také samozřejmě čistota vody. Pokud dokážeme na tyto aktuální podmínky reagovat, může to znamenat více záběrů…

 

Dobrá viditelnost: Jakou zvolit barvu nástrahy?

Tyhle podzimní dny v druhé půlce podzimu, kdy teplota vzduchu padá k bodu mrazu, naprosto zbožňuji. Zejména ve chvíli, kdy svítí sluníčko, a voda je průzračná jako ve studánce. Právě za takového počasí se mi kolikrát podaří dostat na prut opravdu krásného dravce, třeba pěknější štiku nebo okouna. Jakou barvu do takových podmínek použít?

Bílá barva

Když je voda průzračně čistá, a nad hlavou mi svítí sluníčko, tak do takových podmínek používám nejraději největší klasiku – bílou gumu. Proč? Protože právě bílá gumová nástraha je extrémně kontrastní. Když si člověk uvědomí, že na konci rybářské sezóny je pod vodou všechno šedivé, tak bílá barva jde perfektně vidět. Fakt skvěle! A přitom to není nějaká reflexní šílenost. Bílá prostě nikdy nezklame!

Bílé gumové nástrahy jsou krásně kontrastní! Takže jdou skvěle vidět na tmavém dně na podzim a v zimě…

Červená barva

Ve chvíli, kdy na bílou gumovou nástrahu žádný dravec nereaguje, pak mám jeden tip. V čisté vodě a za dobré viditelnosti se mi vždy osvědčily rudě červené gumy, které vypadají jako kus masa. Zejména pak štiky nebo okouni na takovou barvu reagují naprosto dokonale. Nevím, čím to je, ale třeba okouni červenou doslova zbožňují. A velké štiky v podobných podmínkách (čistá voda, slunečné počasí) mám nachytané především na červené gumy. Tuhle barvu fakt není radno podceňovat.

Rudě zbarvené gumy připomínají jakési tlusté červy! V čisté vodě skvěle fungují při chytání okounů nebo štik…

Zbarvení dravce

Tohle platí třeba u štik: O těchto dravcích je zatraceně dobře známo to, že si střeží svá teritoria. A v nich nesnesou potravní konkurenci. Štiky tak s „velkou chutí“ útočí na menší příbuzné, které chtějí naprosto zlikvidovat. Sklony ke kanibalismu mají ale i ostatní dravci, ani třeba u okounů nejde o nic výjimečného.

Ve chvíli, kdy nástraha napodobuje nějakého malého dravce, tak je šance na úspěch hodně vysoká! Lucky John Basara ve zbarvení okouna je vynikající například na štiky

Na tohle by měli zareagovat rybáři! Pokud je viditelnost opravdu hodně dobrá, pak není na škodu v blízkosti dravcových stanovišť chytat na takové nástrahy, které imitují menší dravce. Třeba malé okouny. Ano! Právě zbarvení gumových nástrah ve vzoru okouna patří k těm nejvíce úspěšným. A ten důvod může být právě v tom, že dravci menší příbuzné zase tak v lásce nemají. Na tohle je dobré myslet!

 

Špatná viditelnost: Jakou zvolit barvu nástrahy?

Samozřejmě, na podzim velmi často panují nelehké podmínky, kdy není vidět pomalu ani na krok. Kromě zatažené oblohy, ze které prší nebo sněží, je častým jevem třeba hustá mlha. To všechno pak může částečně komplikovat lov na přívlač, protože dravci tak rychle nezaregistrují naši nástrahu. Proto je jim třeba pomoci! Jak? Ideální je použít výrazně zbarvenou nástrahu

Reflexní barvy

Nesmrtelná klasika při lovu dravců za hodně špatné viditelnosti. Ve chvíli, kdy zapadá slunce, anebo jen se zatáhne obloha, pak dává velký smysl takovou nástrahu použít. Zase: Reflexně zbarvené nástrahy jdou mnohem lépe vidět jak na tmavém dně, tak v podkalené vodě. Takže šance, že si candát nebo okoun naší nástrahy všimne, je rázem vyšší. Třeba u těch candátů je to velmi důležité, protože ti mají zrak „jako ostříž“.

Když není pod vodní hladinou moc vidět, pak je dobré použít výrazně zbarvenou nástrahu. Jako například Lucky John Tioga Fat, kterou dravec vidí na hodně velkou dálku…

Když se řekne reflexní barvy, tak hodně rybářů si okamžitě vybaví fluožlutou nebo oranžovou. Ano! Tato zbarvení jsou dlouhými sezónami osvědčená, takže dává velký smysl je používat. Zajímavé jsou i takové nástrahy, které jsou doplněné perletí, která se třeba trošku leskne při úplňku a jasné noční obloze.

Svíticí nástrahy

Tohle je hit posledních sezón! Jelikož candáti nebo okouni při lovu využívají zrak, tak s pomocí světla je můžeme mnohem snadněji upozornit na naši nástrahu. Jak taková nástraha funguje? Jednoduše! Stačí na svítící nástrahu na přívlač namířit rozsvícenou čelovku. Jelikož tyto nástrahy jsou vyrobeny ze speciálních materiálů, tak po nasvícení budou vydávat světlo.

Svíticí nástraha Lucky John je geniální nástrahou pro chytání za úplné tmy. Tohle candát, ale ani okoun, nepřehlédne! 

A právě tyto svítící nástrahy na přívlač jsou jako dělané pro chytání v podkalené vodě, ale zejména pak v noci. Princip je jednoduchý: Světélkující nástraha dokáže zaujmout candáta i na větší vzdálenost, a to za úplné tmy. Ze zkušenosti: Díky svíticím nástrahám je rybář schopen chytat dokonce i okouny v noci. Ti díky dokonalému zraku totiž mnohem snadněji zaměří naši nástrahu, na kterou zaútočí!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -