Když si rybář plánuje rybaření v roce 2024, je pravděpodobné, že místo chystání vybavení nejdříve začne s chytrým telefonem. Přejede po obrazovce, pečlivě zkontroluje předpověď počasí a stav vody.
Sklízíme jen plody techniky, nebo se řítíme do propasti digitálních technologií? Koneckonců, ať už jde o úpravu rybářských fotografií nebo sběr rybářských dat, síla umělé inteligence a moderních technologií začíná nabírat na síle. A co víc? Jsme teprve na samotném počátku…
Veškeré informace v mobilním telefonu
Bylo by fajn si říct, že si dnes jdu k vodě pro toho vysněného dvoumetrového sumce, kterého nakonec opravdu ulovím. Jak daleko jsme od toho, aby se tato snová představa stala realitou?
Možná nejodvážnější využití moderních technologií a umělé inteligence v rybaření zatím vidíme v rybářských aplikacích. Ve světě již funguje třeba aplikace FishBrain. Ta nejenže dokáže na základě počasí předpovídat pravděpodobnost úlovku, ale také vám poradí, v jakou denní dobu máte největší pravděpodobnost na záběr.
Aplikace pro rybáře zároveň ale také prozradí, jaká nástraha je na daném revíru nejvíce úspěšná. Rybářská aplikace však má i své stinné stránky. Těmi nejvýraznějšími jsou ty, že se technologie musí spolehnout na poctivost rybářů.
Ti totiž musejí do aplikace zadat pravdivá data. No, a jak už to v rybářském cechu bývá, mnozí z nás se zkrátka nechceme dělit o svá tajemství. A to je možná dobře! Dalším faktorem, který může kvalitu podobných služeb „zpochybnit“, je to, že ryby jsou prostě divoká stvoření.
Takže se chovají nahodile, což moderní technologie a umělá inteligence zatím předpovědět stoprocentně neumí. Otázkou ale zůstává, zdali vůbec chceme, aby tohle přístroje v budoucnu uměly. Vždyť rybaření je přece krásné právě tím tajemnem.
Co vše v nejbližší době očekávat?
Rybáře čeká fascinující budoucnost. Brzy by se mohlo přidat třeba skenování hladiny řízené umělou inteligencí. Co takhle sonar připevněný na dronu, který nás bude informovat nejen o hloubkách, teplotách a místech, ale také nás upozorní na úroveň aktivity ryb?
Další revoluci mohou přinést modernější automatizované systémy. Jedním z jasných přínosů inteligentních, automatizovaných systémů je monitorování vody. Existují provzdušňovače, které se automaticky zapínají, když je ve vodě málo kyslíku. Mohla by umělá inteligence a moderní technologie na obdobné bázi pomoci s aspekty, jako jsou znečišťující látky nebo stavy rybí populace?
A samotná umělá inteligence pak může úplně změnit i „vnímání reality“. Programy s umělou inteligencí již dokážou vykouzlit obrazy, které popírají realitu! Dokreslí vám, jakou rybu chcete, a dokonce i jak velkou.
Dospěje to všechno do fáze, kdy bude falšování fotografií trofejních ryb natolik jednoduché, že se budeme muset opět spolehnout na vlastní zkušenost od vody? Budoucnost brzo napoví…
Zdroj: Angling Times, ilustrační foto: InRybar.cz
Kdy už konečně jednou někdy, někdo řekne pravdu, že rybaření není o návnadě, ale o přesnosti a správné prezentaci
A štěstí