Belgičtí celníci si připsali pořádný úlovek! V pátek 24. února totiž na letišti v Bruselu zadrželi pašeráky z Malajsie, kteří se snažili vycestovat z Evropy s malými úhoři za skoro 10 miliónů korun.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O případu informovaly belgické noviny The Brusseles Times. Právě ty přinesly zprávu o tom, že se belgickým celníkům povedlo zhatit snahu pašeráků dostat ceněné ryby z Evropy do Asie. Pašování úhořů je obrovský byznys. Podle odhadů se v něm ročně „protočí“ přes 70 miliard korun.
Pašeráci vzbudili podezření kvůli kufrům
Belgické médium napsalo, že celníci u 6 Malajsijců celkově našli 200 kilogramů malých úhořů. Podle zmíněného zdroje měly ryby hodnotu asi 400 000 eur, což je v přepočtu podle aktuálního kurzu asi 9,6 miliónů korun.
Šestice rybích pašeráků u celníků vzbudila podezření proto, že měli 18 stejných kufrů. To by ani tak podezřelé nebylo, ovšem celníkům se nezdálo, že všechny kufry měly stejný obsah. Když se celníci při kontrole podívali dovnitř, našli v kufrech plastové pytle s vodou, ve které plavali malí úhoři. Šestici pašeráků hrozí až 5 let vězení.
Pašeráci stanuli před soudem i v Česku
Také česká justice má zkušenosti s pašeráky malých úhořů. Například v roce 2019 český soud odsoudil dvojici pašeráků z Malajsie k pobytu za mřížemi. O co šlo? Tehdy muž a žena se snažili propašovat z Prahy přibližně 70 000 úhořů. Ovšem na letišti v Praze je chytili celníci.
První pachatel dostal u soudu 30 měsíců nepodmíněně. Ten plnil roli jakéhosi koordinátora, kdy po různých evropských letištích rozvážel kurýry s naplněnými kufry, které pomáhal odbavovat. Druhá osoba byla v tomto případě právě kurýrkou, jejímž cílem bylo dopravit kufr z Evropy do Asie. Ta za toto konání dostala trest 24 měsíců.
Proti pašerákům bojují také odborníci
Boj proti pašerákům probíhá několika způsoby. Od „klasických kontrol“ na letištích, po používání těch nejmodernějších vědeckých metod. Jedním z předních odborníků je například Němec Florian Stein z tamního rybářského svazu.
Tento odborník byl prvním, kdo přinesl důkaz, že v Asii se prodávají evropští úhoři. To bylo v roce 2016, kdy mu pomáhali odborníci z Hong Kongu. „V roce 2016 se mi spolu s kolegy z Hongkongské univerzity podařilo poprvé poskytnout genetický důkaz pro pašování evropských skleněných úhořů v kufrech z Evropy do Hongkongu,“ řekl Stein.