V článku si přečtete
Podzim častokrát bývá ve znamení přívlače! Právě v tomhle období jsou dravci opravdu aktivní, takže rybářské vycházky s prutem k vodě častokrát končí parádním adrenalinem. Kromě výběru vhodného místa při lovu dravých ryb je pochopitelně dalším klíčovým faktorem i výběr nástrahy. Jenže! Jak v té obrovské kupě umělých nástrah na přívlač vybrat nějakou zajímavou? V posledních letech si mezi rybáři velkou oblibu získaly pachové nástrahy na přívlač. Mají smysl?
FOTO: Lucky John
Zažili jste taky tu situaci? Člověk stojí na oblíbeném fleku, o kterém stoprocentně ví, že ukrývá dravou rybu. Místo je ideální jednak díky tomu, že dno je krásně tvrdé, navíc v blízkosti jsou i potopené překážky, které fungují jako „dravcové bunkry“. Rybář neustále „bičuje“ hladinu a hází nástrahu do zblbnutí. Ale proč vybraná nástraha nefunguje?
Candáti se při lovu kořisti pochopitelně spoléhají i na dokonalý čich! Jinak by jejich lovy nebyly tak úspěšné…
Situace vypadá bezvýchodně, takže člověk se kolikrát rozhodne udělat nějakou „šílenost“. Takže třeba nastraží umělou nástrahu, která smrdí. Švih! Gumová nástraha letí vzduchem, ve kterém díky výraznému pachu „odhání všechny ptáky“. Rybář překlopí naviják a začne pracovat s nástrahou. Bum! Rázem přijde hodně tvrdá rána do prutu! Je to záběr!
Kolikrát fakt stačí udělat jednu drobnou změnu, která může na první pohled vypadat dokonce i šíleně. Ovšem výsledek se může dostavit docela dost rychle. A jednou takovou „šíleností“ je právě i použití pachových nástrah na dravce. Tyto nástrahy totiž ještě lépe napodobují přirozenou kořist dravců. A naprosto ideální je, pokud rybář k pachu „přidá“ i další zaručené trumfy, které umělé nástrahy nabízí (atraktivní barva, lákavý ocásek, dráždivé vedení gumy atd.)
Pach, který napodobuje kořist
Co se týče atraktivních pachů pro dravce, tak to je u mnohých rybářů stále tabu. A je to nepochopitelné! Když si totiž rybář uvědomí, že v chladnějších měsících rybářské sezóny tahá umělou nástrahu už opravdu pomalu, pak má páchnoucí nástraha fakt velký význam. Rybář totiž tímto způsobem ještě lépe napodobuje přirozenou kořist dravců. Tak to prostě je! Takže když rybář umělou nástrahou „předstírá“ raněnou kořist, je prostě fajn, když ta nástraha jako ona kořist smrdí.
Modely gumových nástrah Lucky John Tioga Fat jsou pachové! Na těchto nástrahách je napatlaná atraktivní látka, která do vodního prostředí vypouští lákavé signály…
Mně na tom jenom fascinuje asi to, že dipování nástrah je například při lovu kaprovitých ryb naprosto běžnou součástí rybařiny. Nástrahy na kapry a další ryby dipují dokonce rybáři, kteří chytají třeba jenom na kukuřici nebo rohlíkové boilies. A když nedipují, tak hodně rybářů prostě raději sáhne po nakládané nástraze, třeba kukuřici v nálevu. Tak proč je to takový problém v přívlači?
Pachové gumové nástrahy Tioga Fat mají candáti moc v oblibě! Zejména v tu chvíli, kdy rybář tuto páchnoucí nástrahu tahá pomalinku…
Ať rybář chce, nebo nechce, tak přesto musí připustit, že dravci se prostě při lovu řídí i čichem. Kdyby tuto vlastnost dravé ryby neměly, pak by v žádném případě nebyly tak dokonalými predátory, jakými jsou. Proto dává velký smysl při chytání na umělé nástrahy používat taková „šidítka“, která vydávají nějaký pach.
Páchnoucí guma: Proč ano?
Pachové umělé nástrahy se v posledních sezónách čím dál častěji objevují v regálech rybářských obchodů. Výrobci totiž na některé nástrahy patlají nejrůznější rybí oleje, anebo je s pomocí moderních technologických postupů „rvou“ přímo do nástrah. A pokud chce rybář ozvláštnit klasickou gumu na dravce, pak ji může třeba namočit do nějaké roztoku na dravce, kterých je na trhu přehršel (např. Predator Booster).
Pokud chceme mít páchnoucí nástrahu, pak je možné na ni nanést páchnoucí tekutinu. Ideálním příkladem je smradlavý roztok Predator Booster…
Proč to dělat? Zase si představte situaci: Člověk pomalinku poskakuje s gumovou nástrahou, která svým pohybem zaujme dravce. Nástraha predátora láká jednak svým pohybem, pak třeba i zbarvením. Jenže! Ve chvíli, kdy rybář použije pachovou umělou nástrahu, tak ji dá další vlastnost, která může rozhodnout. Protože dravec prostě „nabude“ dojmu, že před ním fakt umírá raněná rybka.
Navíc! Pokud se budeme bavit třeba o nových gumových nástrahách, tak jste si už kolikrát určitě všimli, že některé gumy prostě vydávají „toxický“ zápach. Tohle je negativum, které může dravce odradit od záběru. Ale ve chvíli, kdy rybář takové gumy naloží do nějakého „rybího roztoku“, pak tento „toxický“ odér spolehlivě přebije. Tohle je určitě velké plus!
Aby na nástraze páchnoucí roztok lépe držel, je dobré použít nástrahy s žebrováním na tělíčku. Toto je detail tělíčka oblíbené nástrahy Lucky John Tioga Fat
Jedna věc: Netvrdím, že používání pachových nástrah nebo tekutých roztoků je všespásným řešením. Ani náhodou! Při chytání na přívlač prostě rozhoduje celá řada faktorů. Ale zase: Pokud chceme pro ulovení dravce udělat co nejvíce, pak je pachová složka velmi důležitým faktorem, který je stále hodně podceňován. Naprosto neprávem!
Nebojte se dlouhodobě dipovat!
Při přívlači, tak jako například při lovu kaprů, lze nástrahu dipovat delší dobu. Ano! Vyberte si nějakou pevnou krabičku, ze které nevyteče páchnoucí tekutina. A normálně do ni vložte nástrahy. Pak je ideální na nástrahy nalít smrdutý roztok nebo nějaký sprej na dravce. Následně vše zavřeme a ideálně ještě vložíme do sáčku. Co se stane? Princip je stejný jako u kaprových nástrah – tekutina se do gumy prostě „zažere“.
Ideálně tvarované tělíčko, atraktivní chod, lákavý zápach! Tioga Fat od lotyšské firmy Lucky John se candátům hodně líbí!
Ideální nástrahy pro takové dlouhodobé dipovaní vypadají tak, že mají na sobě žebrování. Proč? Právě žebrování na tělíčku nástrahy výrazně napomáhá k tomu, že udrží větší množství páchnoucí kapaliny delší dobu. Vypadá to jako titěrný detail, ale ten rozdíl je opravdu znatelný, protože páchnoucí tekutina se tak rychle nesmyje při neustálém nahazování do vody. Super!
Gumové nástrahy Tioga Fat nejsou lákavé jen díky atraktivnímu pachu, měkkému tělíčku nebo žebrování. Naprosto dokonalý je i pohyblivý ocásek, který má zakončení ve tvaru kopýtka!
Je třeba počítat s jednou věcí: Pokud se rozhodnete pro opravdu hodně dlouhodobé dipování (několik týdnů a více), pak je zapotřebí myslet na to, že smrdutý roztok může změnit minimálně barvu nástrahy (nástraha často ztmavne). Ovšem! Výsledkem je, že prostě budete mít gumové nástrahy, které budou opravdu smrdět jako mrtvé rybičky. A to je zatraceně silný trumf!
Jak tahat smradlavou gumu?
Z mého pohledu je nejlepší prostě napodobovat raněnou rybku. Takže ideální je s nástrahou poskakovat po dně. Jemně cuknout špičkou, nechat nástrahu klesnout, a pořád dokola. Toto vedení nástrahy, které je opravdu jednoduché, patří ale zároveň k nejlepším při podzimním lovu dravců. Ano, riziko utržení gumové nástrahy není malé, protože gumu taháme po dně. Ovšem! Je zapotřebí pořádně prohledat zatopené jámy, terénní zlomy a potopené překážky. Právě tady se dravci na podzim často zdržují!
Tahat pomalu, občas poskočit! Úspěch na sebe nenechá dlouho čekat…
Pokud bude teplejší podzim, pak je samozřejmě velmi záhodno, abychom zkusili chytat s nástrahami i ve vodním sloupci. Takže v takovém případě je lepší nastražit gumovou nástrahu na lehčí jigovou hlavičku, anebo na offsetový háček s lehčí zátěží. Guma rázem nebude tak rychle propadat. Vždy je ale prostě mít dobré na paměti, že páchnoucí gumová nástraha má představovat raněnou kořist.
Takže tahejte pomalu, občas poskočte…
Dobrej tip. Jen se mi moc nelíbí, že jsou všude různý návody jak candaty chytat, chápu že každý chce chytit rybu ale už to postrádá to kouzlo a hlavně těch ryb strašně ubývá právě díky těmhle chytrakum co si to nemůžou nechat pro sebe a ještě nejlíp proflaknou i flek. Pak se není čemu divit že to prostě nenazrany lidi vychytaji a pak tu brečí, že candati nejsou. Takže… Nejsou a nebudou díky vám. Můžete si pogratulovat.