World Carp Masters 2018 na Orlíku. V letošním roce se na území České republiky budou konat již druhé, opravdu velké, kaprařské závody. Po Stairs2Hell na Nových Mlýnech je na řadě zmíněný World Carp Masters 2018 na Orlíku. A tenhle závod nabídne taktéž velice zajímavou podívanou! Orlický závod láká pozornost rybářské veřejnosti především velmi tučnou odměnou pro vítěze závodu. Nejlepší tým si odnese ceny v hodnotě přes 1 000 000 korun! Ale to není všechno! Samotná lokalita – přehrada Orlík – bude dost složitá a nevyzpytatelná, a bude jistě zajímavé sledovat, jak se s tímto popasují týmy z celého světa. Těšíte se?
Nizozemí, Francie, Anglie, Belgie, Polsko, Srbsko, Maďarsko, Rumunsko, Ukrajina, Itálie, Česká republika, Jihoafrická republika, Německo, Spojené státy americké a Wales. Tohle jsou země, ze kterých se na Orlík sjedou špičkoví kapraři. Startovní listina je opravdu nabitá! A na první dobrou je velice těžké určit, kdo bude patřit mezi hlavní favority. Ne, že by na „startovní čáře“ nebyly „černé koně“ závodu, ovšem zcela zásadní bude především los. Ten bude na tak těžké vodě, jakou Orlík bezpochyby je, naprosto klíčový.
V krátkosti o českých nadějích: Pro širší rybářskou veřejnost bude k nejznámějším startujícím patřit jistojistě Miroslav Ešpandr, který bude na Orlíku lovit s Josefem Forgačem. Právě Miroslav Ešpandr patří k TOP českým kaprařům, který má na kontě například triumf na věhlasném závodě na Balatonu. Zajímavou dvojici tvoří i například Ondřej Koleška a Martin Kazda. Na Orlíku bude ale startovat celá řada českých týmů, takže bude komu fandit. Všem týmům s českou vlaječkou držíme pěsti!
Jak se bude chytat na World Carp Masters na Orlíku?
Závodníci se na Orlík začnou sjíždět už od 7. září, kdy začne registrace. Samotný závod pak odstartuje až v pondělí 10. září v 16 hodin. A závodit se bude do soboty 15. září do 8 hodin ráno. Rybáře tak čeká pořádná porce závodění na velice těžké vodě.
Pro diváka je z pravidel asi nejvíce zásadní to, že se budou bodovat kapři od 5 kilogramů váhy. A pozor! Bodované jsou 4 největší ryby (obvykle při tomto systému bývají bodované 3 největší ryby). Právě tenhle systém dává možnost obrovského váhového rozpětí – bude to nádherný souboj o zlaté medaile!
Kde se bude chytat na World Carp Masters na Orlíku?
Závodní pole bude rozeseto po nejrůznějších koutech obrovské přehrady Orlík. Celkově se bude závodit v 10 sektorech. Kde? Závodníci budou rybařit v kempu Radava, na Velkém víru, v Chrásti, Na Pískách, Na Husárně, v Struhách, v Olešné, v Strouhách, v rekreačním středisku Jitex a v Puknově. Všechny sektory si můžete detailně prohlédnout na přiložené mapě.
Mapa závodu vypadá opravdu zajímavě. Závodníci budou totiž rybařit na nejrůznějších místech přehrady Orlík. A už teď jsme velice zvědavi, které úseky budou patřit k těm nejlepším. Sektory jsou rozmístěny prakticky po celé délce přehrady – od přítoku až po spodní část Orlíku. Kde to tedy bude nejlepší? Co myslíte?
Mapu sektorů WCM 2018 si můžete v plném rozlišení prohlédnout ZDE
O co se chytá na World Carp Masters na Orlíku?
Závod World Carp Masters na Orlíku je zajímavý i díky cenám, které dostanou ty nejúspěšnější týmy. Tak například první mančaft, který letošní klání na Orlíku celkově ovládne, dostane ceny v hodnotě 45 000 liber – při současném kurzu ČNB (srpen 2018) se jedná o částku přes 1 280 000 korun! Tohle je teda ranec!
Výhra (nejen) pro první tým je rozdělena na materiální a finanční – vítěz dostane šek na 25 000 liber (711 000 korun). A zbytek jsou „materiální“ ceny. Druhý tým dostane šek v hodnotě 5 000 liber (142 000 korun), třetí tým pak šek v hodnotě 2000 liber (56 000 korun). A samozřejmě ani pro tyto týmy nebudou chybět materiální ceny.
Výhry jsou pak tradičně připraveny i pro závodníky, kteří vyhrají sektory. Rovněž také pro tým, který jako první uloví bodovaného kapra, a také tým, který nakonec uloví nejtěžšího kapra. I pro tyto týmy jsou připraveny ceny.
Proč Orlík?
Proč se organizátoři vlastně rozhodli pro Orlík a Českou republiku? „Česká republika byla volbou jako země v srdci Evropy. Pomohlo nám to kupříkladu dostat se blíže k východním zemím, jejichž účast na našich závodech nebyla příliš hojná. Mimo to je samozřejmě také cenově dostupnější pro mnoho rybářů, což je důležité zvláště u piva (smích),“ řekla magazínu InRybar.cz organizátorka World Carp Masters paní Bohumila Dufková.
Nechceme předbíhat, ale bylo by jistě zajímavé, kdyby se taková akce v České republice zabydlela natrvalo. To ovšem závisí hned na několika faktorech, které ale budou známé až po skončení letošního ročníku. „Jestli se tady závody zabydlí, to je otázka, na kterou bude odpověď možná až poté, co letošní ročník proběhne. Cílem Steva Bonda je organizovat kvalitní závody, které proběhnou na jedničku,“ řekla Bohumila Dufková.
O Orlíku
Vodní nádrž Orlík patří k nejvýznamnějším rybářským revírům v České republice. Jedná se o vodní plochu o rozloze přes 2500 hektarů, délka přehrady je pak neskutečných 68 kilometrů! Přehrada Orlík je známá především díky obrovským hloubkám – ta maximální dosahuje 74 metrů. Jedná se o vyhlášený rybářský revír – každoročně se zde uloví trofejní kapři, ale i sumci, štiky nebo candáti – ovšem také o nesmírně těžkou vodu. Jsme extrémně zvědaví, jak si rybáři (především) ze zahraničí s touhle „nadílkou“ těžkého terénu a spousty překážek poradí.
Co může hrát VELKOU roli?
Kromě vylosovaného místa budou hodně důležité i aktuální podmínky u vody. Je poměrně brzy, ovšem většina dlouhodobých předpovědí zatím hlásí docela teplé počasí okolo 20 až 25 stupňů Celsia. V noci pak okolo 13 až 15 stupňů Celsia. I přesto by se měly v České republice objevovat dešťové přeháňky (zejména na začátku závodu) i silnější vítr. To by mohlo rybářům výrazně napomoci k dobrým úlovkům.
Užitečné odkazy:
Web závod: www.worldcarpmasters.com
Facebook: World Carp Masters
Autor: Viktor Krus
Foto: World Carp Masters, Povodí Vltavy, Wikimedia Commons