Rybářská veřejnost je v současnosti ve velice zajímavém rozpoložení. Pokud rybář zabije kapitálního kapra, ostatní jej okamžitě odsoudí a označí jej za prase a vraha. Ovšem. Zabití velkého dravce není z pohledu rybářské veřejnosti tak špatné. Alespoň podle internetových diskuzí. Ale proč? V čem je rozdíl mezi velkým kaprem nebo velkým candátem? V čem jsou tyto rybí druhy jiné?
Včera jsme vydali zprávu o ulovení kapitální štiky na Lipně. Rybář tuto rybu, která měřila 115 centimetrů, zabil. I proto byla diskuze pod tímto článkem opravdu „výživná“. Ale v diskuzi jste nenašli pouze útočné poznámky na adresu úspěšného rybáře. Právě že naopak. Rybáři se rozdělili na dvě skupiny. Větší skupina šťastného rybáře obhajovala. Podle nich měl rybář na zabití velké štiky právo, rybářská pravidla mu to jednoduše dovolila. Druhá, podstatně menší skupina rybářů, pak volala po změnách.
Dovolím si tvrdit, že pokud by některý rybář zabil velkého kapra, který by přesáhl 20 kilogramovou hranici, pak by se stal psancem. Rybářská veřejnost by ho hanobila a urážela. Ostatně, podobně nevraživé diskuze jsou na internetu k dohledání. Ale to není to hlavní. Tou hlavní otázkou je, proč tuzemští rybáři hlasitě kritizují zabíjení kaprů, ale dravců ne.
Aktuální situace: Zabíjení kapitálních dravců je OK
Ano. Současná pravidla dovolují to, aby si rybář trofejního dravce odnesl. Tak tomu prostě je. I proto se na internetu objevují fotografie kapitálních candátů, štik nebo sumců, které rybáři zabili. To, jestli je to špatně, je klíčovou otázkou. Ale na ni se pokusíme odpovědět později. Nejprve je důležité si uvědomit to, že rybář, který si velkého dravce odnese, nedělá podle platných pravidel nic nekalého.
Takže i když se vám fotografie se zabitým dravcem nelíbí, nezmůžete nic. Rybář se z hlediska rybářských pravidel nedopustil ničeho špatného. Ale co rybářská etika? Přeci jen, u mnoha rybářů převládá ten názor, že ke kapitálnímu dravci je zapotřebí se chovat s úctou a respektem, aniž by to nějaká pravidla nařizovala. Zdá se ale, že takoví rybáři jsou v menšině.
Trofejní dravci nejsou chránění horní mírou. A teď se dostáváme k oné klíčové otázce – měli by být trofejní dravci horní mírou chráněni? Já sám nevím. Chápu ty rybáře, kteří chtějí trofejní dravce chránit. Chtějí, aby velkou štiku, candáta nebo i sumce museli úspěšní lovci vrátit zpátky do vody. Na druhou stranu ale cítím, že horní míra není klíčem k tomu, aby bylo v našich vodách více trofejních predátorů.
Jak to myslím? Osobně jsem přesvědčený o tom, že lepší situaci ohledně zvýšení počtu trofejních ryb v našich vodách by mohla přinést „prevence“. Například minimální délka nástražní rybičky. Ano, právě malé nástražní rybičky považuji za velice velkou hrozbu. Proč? Protože pokud rybář „neumí“ s malou nástražní rybičkou chytat, pak hrozí, že může zlikvidovat hodně malých dravců. A to je problém! Snížení populace malých dravců v našich revírech jednoduše povede k tomu, že z malé základny malých dravců vyroste ještě menší základna trofejních dravých ryb.
Ale zpátky k oné horní míře. Přiznávám, že v této záležitosti nejsem úplně přesvědčen. Těch argumentů pro a proti je opravdu hodně. Proto budu rád, když si v diskuzích přečtu další názory, které by mě mohly přesvědčit.
Zabít trofejního kapra? Nepřípustné!
To, že se K-70 postupně rozšiřuje na další a další revíry, je zřejmé. V současnosti K-70 platí na 206 mimopstruhových revírech ČRS. Ten pokrok jde prostě vidět. Co se týče počtu revírů, na kterých platí horní míra dravců, tak tady jsme na čisté nule. Z tohoto porovnání jde tedy vidět, že kaprařský svět je v ochraně trofejních ryb značně popředu. Jasně, můžeme se bavit o tom, jestli toto pravidlo v praxi funguje nebo ne. To je zase na jinou debatu.
Přesto, na spoustě revírů K-70 neplatí. Takže rybář, který uloví kapitálního kapra na takové vodě, si může tuto rybu vzít. A nijak neporuší rybářská pravidla. Ale! I kdybych u fotografie napsal, že trofejní kapr byl uloven na vodě, kde neplatí K-70, tak stejně se spustí naprostá lavina urážlivých a agresivních komentářů. Proč? Proč tomu tak je? Proč je reakce u zabitého kapra taková? Je kaprařů snad více? Jsou opravdu tou nejhlasitější skupinou v ČRS a MRS? Čím to je?
Třeba to může být i tím, že rybářská média prezentují články, které vyzývají (ať už přímo nebo nepřímo) k pouštění velkých kaprů. Přeci jen, kaprařských osobností, které se za tuto myšlenku postavilo, je celá řada. A to mohlo strhnout velkou část rybářské základny. Že by se přeci jen začal pohled rybářů měnit? Ovšem ve světě lovců dravců něco podobného chybí. Možná, že to může být i tímto. Chybí osobnosti? Možná jo. Pokud se nad tím zamyslím, tak v tomto směru mě napadají především Vašek Fikar, Míra Horáček nebo bratři Rozsypalové. Ale to je málo. Kaprařů je prostě více…
Pro vysvětlení
Osobně se mi nelíbí zabíjení trofejních ryb, ať už jde o jakýkoliv druh. Myslím si, že by se měly pouštět. A tím nemyslím jenom kapry, štiky nebo candáty. Ale například i trofejní tlouště nebo okouny. U takové ryby je zapotřebí si uvědomit, že její věk je úctyhodný. Že její „životní zkušenost“ je natolik krásná, že je zapotřebí mít k takové rybě prostě úctu a respekt. A v neposlední řadě – trofejní ryby jsou jedinečným „kořením“ našich revírů.
Mně na téhle celé situaci hlavně zajímá to, proč má kapr tak výsadní postavení. Anebo se mi to jenom zdá? Opravdu mě hodně zajímají vaše názory. Proto se prosím pusťme do věcné diskuze. Jaký na to máte názor?
Autor: Viktor Krus
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
je to těžke neco odsuzovat každy ma jiny nazor a tak to ma byt .nejhorši je svuj nazor vnucovat jinym.at každy dodržuje pravidla a je po problemech.rybařeni je prima zabava tak si ji nenechme zkazit zavistivima lidmi.
Z mojeho pohledu je tak tak trochu dáno i rozmnožováním ryb zatím co Kapr se při K70 a více tře a to úspěšně, nebo alespoň když má podmínky tak štika v téhle velikosti nebo candát je téměř neplodný naopak se u něj ta nejsilnější generace ohledně výtěru ani nechrání mírou (55-75cm) a jak již bylo zmíněno ve článku je to o nástražní rybce a to na 1000% když chodím okolo vody a pozoruji to tak bych se občas zděsil i 5 minut nechat rybu zažrat ježiši proooč?? a o zacházení s rybou v posledních letech podložek za párkorun ani nebudu mluvi.
Myslím si že největší zlo se začalo pomalu rozvíjet tím že brigádní hodiny misto oddelání že se mohou platit.Tim padem se začala vytvářet propast mezi generacemi.Drive to utuzilo kolektiv a veškeré problémy se řešili se všemi.To poblblé výmlouvani že nemají celej rok čas na od dělání 10h mne štvou a tahle velká nevraživosti mezi rybáři a to dělení je jeden z důkazů. Tak že obnovte povinnost odpracování brig.hodin a myslím si že to bude jen k prospĕchu
Myslim, ze vzit si trofejniho dravce muze reviru paradoxne prospet. Stika okolo metru bez problemu likviduje stiky okolo 60cm. To stejne plati pro dvoumetrove sumce. Takze vzit si jednu trofejni muze znamenat do budoucna zachranit tri dalsi.