V poslední době slýchávám nářky od milovníků kaprů, že naše vody už nejsou to pravé ořechové. Podle nich obsádky v našich revírech stojí za starou belu. A kdo je podle kaprařů viníkem za tento stav? Lidé, které označují jako masaře. Jenže tohle si já osobně nemyslím a jednoduše s tím nesouhlasím. Podle mého názoru za současnou situaci mohou značným dílem právě kapraři, kteří naše svazové vody pořádně zhuntovali. Pokusím se to vysvětlit…
Ten spor žije už od pradávna. Kapraři neustále útočí na lidi, kteří si od vody vezmou nějakou tu rybu. Proč? Podle některých milovníků kaprů je pravidlo chyť a pusť svatým písmem, které by mělo platit na celém území naší země a pro všechny. Jenže s tímhle já nesouhlasím. Pokud někdo má rád ryby, ať si v mezích rybářských pravidel vezme tolik, kolik potřebuje. Má na to právo, a tyhle ataky ze strany některých kaprařů prostě nechápu a nerozumím jim. Samozřejmě, masakry v řádu stovek ryb ročně se mi nelíbí také. Otázkou ale je, jestli takové případy vůbec existují, a zdali se nejedná o oblíbený argument, který je prostě a jednoduše pouhou fámou.
Kapitální ryby chybí. Masaři je sežrali!
V tomhle sporu ale ani tak nejde o menší kapříky, kteří sotva přesáhli lovnou míru. Ne. Takové ryby totiž svaz do našich vod sype po tunách, takže ztráty se každoročně doplňují. O co teda jde? Kapraři se nejvíce bojí o kapitální ryby, které v našich svazových vodách ještě zůstaly. Ano, ta situace je špatná, co se počtu kapitálních ryb týče. Tedy, alespoň na některých vodách, ve kterých v minulosti žilo mnohonásobně více velkých kaprů. Kde všechny ty ryby jsou? Podle kaprařů za úbytkem ryb stojí právě masaři, kteří je jednoduše vybili.
A tady je ta další věc, se kterou prostě nemůžu souhlasit. Pokud si uvědomím, jak dotyční rybáři nejčastěji loví, pak nevěřím tomu, že v současnosti jsou největší hrozbou pro naše revíry. Představte si to: „Masaři“ nejčastěji loví na srkačku se dvěma háčky, na kterých je napíchnutá foukačka. Ano, nepopírám, může se stát, že některý z těchto rybářů velkou náhodou přelstí kapitálního kapra. Ale ta šance je prostě a jednoduše menší, než tomu je u opravdových specialistů na kapry.
Správně, teď se dostáváme k problému, který za velkým úbytkem kapitálních ryb v našich svazových vodách stojí. Jsou to kapraři. Ti v mnohem větším měřítku stojí za úlovky nádherných ryb, a tedy i za jejich úbytkem v našich vodách. Jak to myslím, když kapraři své úlovky pouštějí zpátky tam, odkud je chytili? Narážím na kupčení s kapitálními rybami do soukromých revírů. Tento nešvar žije svým životem už dlouhou dobu. Kaprař chytne ve svazové vodě pěknou rybu, kterou po dohodě s majitelem soukromého revíru prodá za tučný balík voňavých bankovek. Takže ne, za úbytkem kapitálních kaprů nestojí masaři, ale především nenasytní kapraři.
Jsem přesvědčený o tom, že kdyby neexistovaly soukromé vody, naše svazové revíry by vypadaly z hlediska obsádky kapitálních kaprů prostě jinak. Protože těch výpovědí, které naznačují odvážení velkých kaprů z Nových Mlýnů, Labe, ale i dalších vod, je tolik, že z toho jde až hlava kolem. Jasně, některé můžou být přitažené za vlasy, ale sám o několika odvezených rybách z „mého“ oblíbeného revíru vím. A je mi z toho špatně.
Obrovskou smůlou pro naše svazové revíry je to, že kaprařina už nemá s rybařinou mnoho společného. Z této rybářské disciplíny se stal nechutný byznys. Byznys, který slepě žene desítky tisíc nadšenců za velkými rybami. Nic jiného neexistuje. A součástí tohoto byznysu jsou právě i soukromé revíry, které ale potřebují na něco dané rybáře přilákat. Neříkám, že všechny vody v soukromých rukách mají obsádku kapitálních kaprů ze svazových vod, ale některé by se měly studem červenat…
Chování kaprařů k rybám: Třpytivé pozlátko se shnilým vnitřkem
Rád bych ještě u oněch kapitálních kaprů zůstal. A to v tom směru, jak se k nim kapraři vlastně chovají. Těch chyb tam vidím hned několik. Prvním velkým nešvarem je to, co dělají kapraři při nočním rybolovu.
Pokud se jim v noci podaří ulovit kapra, uloží jej do saku a počkají až do rána. Někdy pobyt kapra ve stísněném prostoru trvá i několik dlouhých hodin. Z mého pohledu je toto chování naprosto nechutné a neomluvitelné. Ryba v saku chtě nechtě prožívá velký nápor stresu, který se může podepsat na její zdravotní kondici. I malé dítě ví, že stres u ryb vede k oslabení jejich obranyschopnosti. Takže taková ryba je mnohem citlivější na ataky ze strany onemocnění. K tomu přidejte možná poranění, která si ve stísněném prostoru přivede a problém je hned tady.
Dalším obrovským nešvarem je focení trofejních ryb. Kapraři mnohdy hodí kapra na podložku a nechají jej dlouhé minuty na souši, aby se „uklidnil“. Jenže tohle je právě strašně špatně! Ryba mimo vodní prostředí opět zažívá obrovský stres (větší, než když je na háčku). A ten zase vede k možným komplikacím. Velkou chybou je nechávat rybu na souši i také z toho důvodu, že ryba není nadnášena vodou. To znamená, že může dojít k velice vážným poškozením vnitřních orgánů.
Tyto nešvary prostě a jednoduše vedou k úmrtí kapitálních ryb. Stačí otevřít oči. Tohle prasácké chování kaprařů k rybám vážně poškozuje jejich zdraví. Problémem je, že ryba nevydává zvuky, takže rybář se mylně domnívá, že je vše v pořádku. Kdybyste ale v tom momentě změřili stresovou hladinu v těle ryby, vypadly by vám oči z důlku. Rybám tímto chováním prostě ubližujete!
Jak se chovat tak, aby ryba netrpěla? Ryby vůbec netahejte z vody na břeh. Foťte se s nimi rovnou ve vodě. A mimo vodní prostředí je nechávejte pouze kratičkou dobu. Polévání ryby je sice dobrou věcí, ale není řešením. Ryba musí být co nejdříve zpátky ve vodě. Pokud se tohle kapraři nenaučí, pak všemožné kraviny typu K-70 jsou úplně k ničemu…
Prasárna na konec: Odpodávací montáž s olovem
Zaměřme se ještě na jednu věc, která velice vážně škodí našim vodám, a která mi dlouhodobě leží v žaludku. A zase se dostáváme k onomu kaprařskému byznysu. Byznysu, který přestává hledět už i na životní prostředí. Ne, nejsem žádný zelený ochránce, ale čeho je moc, toho je příliš! Co mám na mysli? Odpadávací montáže. Tenhle výmysl kaprařských firem považuji za jednu z největších prasáren poslední doby.
Přijde vám normální, že po záběru od kapra zůstane olovo na dně daného revíru? Pokud si spočítáte, kolik toho olova je, a kolik rybářů má tuto montáž v oblibě, musí se vám udělat špatně. Velice rád bych apeloval na ty kapraře, kterým ještě zbylo trochu rozumu – při odpadávacích montážích nepoužívejte olova, ale kameny! Množství toxického olova, které necháváte na dně našich vod, není zanedbatelné, a jednou se to na nich prostě musí podepsat. Olovo není neškodné, ba naopak. Zamyslete se prosím nad tím…
Je mi jasné, že toto nastavení zrcadla bude pro mnoho kaprařů nepříjemné, a že to neskousnou. Ale to není můj problém. Ty nešvary na našich vodách jsou, a pokud se nezmění chování samotných kaprařů, pak ani nevymizí. Tak to prostě je. Otázkou je, jak to samotní kapraři přijmou…
Autor: Viktor Krus
Dobrý den, přátelé Petrova cechu pod tímto článkem se mužu klidně a s plným a čistým svědomím podepsat.Mám na mysli jak odvážení kapitálních trofejních ryb ze svazových vod tak nešetrné zacházení s rybou po jejím ulovením a vylovení z vody.I já jsem byl svědkem focení kapra , kterého kaprař nemohl udžet a doslova s ním tloukl o zem.Snad pětkrát mu upadl než kýžené foto bylo dokolé.Opravdu otřes byl to rybář, který si říkal testér velký umělec a machr.Po tom všem pak významě a nahlas, aby každý v okolí věděl jak je ohledoplný ošetřil dezinfekcí ranku po háčku a kapra pouštěl s žádostí o dědečka no potěš Pán Bůh takové hovado by nemělo vůbec chytat.Samozřejmě, že ne všichni jsou stejní určitě ne, ale to se již pozná opravdu na první možná druhý pohled.Když jsem svůj názor tomuto rybáři sdělil čekal jsem na jeho reakci s odhodláním si to vysvětlit i blíže, ale k mému úžasu mlčel sbalil svůj cajk a odešel.O podobných věcech jsem však zde již psal v kontextu zákazu bivakování jelikož jsem pojal podezření na několik bivakářů co si myslím. že straží i pres noc a své pruty nestahují právě, aby mohli v noci nepozorovaně a bez trestně tyto kapry převážet do soukromých vod.To bohužel RS všechno ohlídat nedokáže i při sebevětší snaze.Mne to opravdu vadí jak se s rybou zachází já sám se snažím ulovenou rybu vypnout ve vodě s co nejmenším kontaktem.Já prostě za sezonu odnesu od vody maximálně 10 kg ryb.Většinu pouštím jelikož co sežereme to už nechytíme a nemám potřebu plnit mrazáky nebo obdarovávat sousedy to vážně ne a odsuzuji tento způsob.To je jediný případ ve kterém s VK nesouhlasím,.že si bobkaři cpou mrazáky je bohužel pravda také.Ano souhlas nebýt svazových vod soukromé vody by v začátcích byly prázdné a nebylo tam trofejních ryb.Dnes už snad je tomu jinak snad…Přátele bud´te zdrávy mnoho pohody v nastávající sezoně Petru zdar
Alexandře,
díky za Váš koment…
Cituji: „Snad pětkrát mu upadl než kýžené foto bylo dokolé.“
Tohle je věc, která se děje každému kaprařovi, a ten, kdo řekne, že se mu to nikdy nestalo, lže. A právě toto chování je přehlíženo, což je špatně. Důležitá je fotka, aby se mohl dotyčný pochlubit. Jenže přehlíží vysokou možnost poškození zdraví ryby. Podložky, dezinfekce jsou pak k ničemu, když rybářovi ryba pořád padá. Přitom by jenom stačilo si stoupnout do vody a mít pod sebou podložku. Když ryba spadne, tak spadne do „měkkého“…
Tohle chování se mi prostě nelíbí a přál bych si, aby se nad tím i ostatní zamysleli…
V. K.
Dobrý den Vážený pane Krusi. Ano, vše, co jste ve svém článku popsal, se také skutečně a v nemalém rozsahu dělo a děje. Jen mě mrzí, a v tomto ohledu bych chtěl poděkovat za jeho snahu o objektivitu alespoň panu Alexandru Hábovi, že nerozlišujete a jste tedy bohužel pouze tendenční. Já osobně se stydím za všechny ty, kteří naplňují podstatu celého nešvaru, či problému a způsobují, že označení „kaprař“ se tím stává vlastně nadávkou. Ptáte se, kdo je vlastně ten správný kaprař. Tak když opomenu Mirka Dušína, tak pak je to kdokoli, pro koho je každá ryba vlastně posvátná, bez ohledu na to, jestli se jedná o „bobkaře“ který si úplně normálně odnese tříkilového kapra od vody, nebo o „kapraře“, pro kterého je ulovení nejen velké ryby vyvrcholením poměrně náročné cesty, po které se ubírá, ale oba se ke své ulovené rybě chovají s úctou a podle toho také jednají. A musí to být ta cesta, na které celá řada z nás usiluje o to, aby celá příroda a současně objekt našeho zájmu, tedy ryby, prosperovala a byla chráněna. Chápu, že je to složité být objektivní, ale věřte, že skutečně existujeme a je nás dost, pro které je specializace lovu kaprů velmi čestnou a prestižní záležitostí. Takže mimochodem také soudit, co v kterém případě je, či není kravina, je přinejmenším diskutabilní. Přeji Vám hezký večer.
Dobrý den, pane Michalko,
děkuji za Váš komentář. Pokusím se to vysvětlit, abyste pochopil, jak celou situaci vnímám. Přál bych si, abyste mi porozuměl, a abychom o tom i nadále diskutovali…
Z diskuze možná vyplynulo, že nemám ke kaprařině blízko. Jenže já mám. Mí nejbližší rybářští přátelé jsou všichni kapraři. A i já osobně jsem se tomu lovu také věnoval (pravda, teď už vůbec). Jenže to bylo v době, kdy tohle všechno teprve začínalo. Proto mě strašně mrzí, když vidím ten rozdíl při pohledu na „před“ a „potom“.
Ke kaprařině jsem přičichnul na jedné nádherné vodě. Na revíru, který pomalu nikdo nenavštěvoval. Břehy byly zarostlé vrbovými háji a voda byla plná ryb (i těch trofejních). Těch skutečných kaprařů, tam bylo jen pár (spočítal bych je na prstech jedné ruky). Všichni jsme se znali. Ta voda, byla pro celou skupinu posvátná, a velcí kapři nedotknutelní. Nepotřebovali jsme žádná pravidla v rybářském řádu, prostě každý se automaticky řídil podle „nepsaného kodexu“ – velká ryba jde zpátky do vody, každé místo bude co nejméně porušené, a neexistuje, aby se na daných místech vyskytoval nepořádek. Šlo to jednoduše, víte proč? Protože jsme tu vodu milovali, byla pro nás vším. V tomhle kousku přírody jsme byli hosté, takže bylo nutno se tak také chovat…
Zkrátím to. Nastala doba, kdy na oné vodě povolili vyvážení. A v tu ránu začalo hotové peklo. Vrbové háje pod agresí seker a pil zmizely, aby bylo dostatek místa pro bivaková města. Hromady odpadků, výkaly všude po lese, hluk a poničená příroda. To je to, co se náhle objevilo. A najednou začaly pomalu mizet i ryby. Ty ryby, které jsme z fotografií, které jsme si mezi sebou v naší skupině vyměňovali, znali.
Vy jste trefil hřebíček na hlavičku. Když jsem se při mých vycházkách po břehu s těmi lidmi setkával, také se honosili tím, jak lov kaprů milují. Ale to přece nestačí. Abych se mohl nazývat kaprařem, tak přeci musím dodržovat to, co jste napsal výše. Já vím, že takoví lidé jsou, taky takové znám. Jenže mě prostě mrzí, že té „dobré“ části dělá ta „špatná“ takové problémy. A potom se dostáváme do té situace, že obce zakazují bivakování. A normálně se snaží rybáře vyhánět od vody. Budou obce také rozdělovat na ty „dobré“ a na ty „špatné“? Chápete, co tím chci říci?
Ještě bych rád zareagoval na ty „masaře“. Já takové chování neobhajuji. Jen se snažím lidem vnuknout to, že v současnosti prostě a jednoduše nedělají podle platných pravidel nic špatného (tím myslím nic, proti současným pravidlům). Protože ta pravidla jsou nastavena tak, že to prostě ti „masaři“ dělat mohou. Oni si mohou tolik ryb odnést. A nejhorší na tom je, že se to nezmění, protože na tomhle modelu chyť/zabij/nasaď funguje celý ČRS, který z toho prosperuje…
Ano, jistě. Byla tady řada příspěvků o tom, že některé kapry daní jedinci nezapisují, a odnášejí je rovnou do auta. Jenže to je v současné době prostě neřešitelné! Ani ten nejlepší porybný to nevyřeší. Proč? Protože zákon momentálně porybnému neumožňuje to, aby zkontroloval byť jenom igelitku nebo rybářskou tašku či dokonce vozidlo. Když jsem se na to ptal ministra zemědělství, řekl mi, že RS není profesionální. U nás to tedy nejde, ale proč na Slovensku či na Západě ano? V čem je naše RS jiná?
A pokud narážíte na K-70, tak to je zatím opravdu jenom gesto. Já bych si přál, aby horní míra existovala, a nejenom u kapra. Ale podpisem nebo kliknutím na kolonku webu K-70, že jsem příznivcem tohoto vznešeného zvyku prostě nic neřeší. Rybáři se prostě musí zvednout před vedením jejich MO a do očí jim říci, že to prostě bude platit pro všechny. Ale to se zatím moc neděje… Proč tomu tak je, nevím…
Smyslem tohoto článku bylo, že naše vody trpí i z té strany, ze které by trpět neměly – ze strany kaprařů. Jenže bohužel, ono se to děje. Ať si to přiznáte nebo ne. A někde to došlo tak daleko, že ti „dobří“ kapraři zmizeli z břehů svých milovaných vod, protože už se nemohli dívat, kam až to zašlo… A to je na tom to nejhorší…
Ještě jednou Vám děkuji za Váš příspěvek a kultivovaně vyjádřený názor.
Děkuji.
Viktor Krus
Dobrý den pane Krusi, velmi Vám děkuji za Vaši odpověď a to především proto, že na základě ní vidím, že danou problematiku vnímáme oba v celém jejím spektru prakticky zcela totožně.
Také se tedy domnívám a věřím i na základě způsobu Vašich odpovědí na reakce ostatních diskutérů, že už samotný název Vašeho článku, který má, přiznejme si, poměrně agresivní charakter, má chválihodný záměr prostě vyprovokovat, zkarbovat ten usazený, hnijící kal, který je následně možno odstraňovat stejně, jako usazené fekálie v odpadní jímce, které je také nutno nejdříve zkarbovat a rozředit, aby se daly odčerpat :-). Takže z toho plyne pro každého z nás, že na nešvary se nerezignuje, naopak se s nimi bojuje, každý jak může, protože veškerá rybařina, nejen kaprařina, za to zcela určitě stojí. Proto jsem já osobně třeba rád za K-70 i alespoň v takovém rozsahu, jak je zatím dnes, už z principu, protože to vnímám jako začátek něčeho, co musí pokračovat. Nemá tu smysl rozebírat jednotlivé detaily, jako je fotografování, vážení, nebo třeba sakování ryb, protože tohle vše se dá dělat buď dobře, špatně nebo vůbec a je to na celkovou rozsáhlou osvětu. Osobně se domnívám, že řešení problémů a nastavení možného budoucího přijatelného stavu má dvě roviny. Jedna je samozřejmě ta lidská o vlastním přístupu každého jednoho, o které tu hovoříme a ta druhá spočívá v abgreidaci myšlení, přístupu a nasledné aktivaci činnosti obou svazů, aby přestaly fungovat v rovině ekonomiky masného průmyslu, ale jednalo se skutečně o sportovní rybářství. Tím nechci říct, že by měl být sportovnímu rybáři znemožněn úlovek ryby pro její následnou konzumaci. No to vůbec ne. Jednak jsme od přírody lovci, ryb se obecně konzumuje stále málo a rybí maso je nanejvýš prospěšné pro zdraví nás všech. Ale domnívám se, že by to nemělo být výhradním smyslem, jak je tomu v našem konzumním společenství doposud. Takže pane Krusi a ostatní mí rybářští kolegové, zkuste na chvíli zapomenout na to, že je někdo kaprař, plavačkář, vláčkař, muškař či „bobkař“. Všichni jsme rybáři a mezi námi, stejně jako v každé jiné komunitě, jsou prostě jen ti, co jedou na sebe a ti, co jim jde o to ostatní. Je jenom na každém z Vás, na kterém břehu budete lovit. S pozdravem Petrova zdaru všem, ať Vám to kouše a jezdí a zhusta se Vám dostává toho úžasného pocitu a prožívání, z kterýchžto důvodů se čas strávený na rybách nezapočítává do lidského života..
Dobrý den, pane Michalko,
já proti K-70 opravdu nic nemám. Jen mi přijde, že se to jaksi zaseklo. Ten posun jakoby se zastavil a zůstal stát na mrtvém bodě. Doufám, že jsme z tohoto zajímavého projektu nevyčerpali naše maximum, a že se to jednoduše dotáhne až do konce…
K těm dvou rovinám: Máte naprostou pravdu. Ze své praxe jsem jaksi pochopil, že osvěta je fajn, ale není celkovým řešením. Musí se hnout ledy i v ČRS. Ještě před několika lety jsem byl v tomhle ohledu obrovským skeptikem. Ale v poslední době jsem narazil na funkcionáře, kteří jsou extrémně pracovití a mají velice zajímavé nápady a myšlení. Rozhodně vidím, že se ČRS může úplně změnit, ale aby se tak stalo, tak takoví lidé potřebují podporu rybářů. A tady mám obavy. Podle mě, většina naší rybářské základny ani žádné změny nechce…
Změna tak jako tak musí nastat v obou rovinách, které jste tady zmínil. Jedno bez druhého nebude fungovat.
Proto si držme palce, tohle bude fakt ještě dlouhý a tuhý „boj“.
Ještě jednou děkuji za Vaše příspěvky.
Přeji krásný den.
Viktor Krus
Hlúposť, autor tohto článku asi nevidel súhrn úlovkov z jednotlivých MO ktoré tu nedávno kolovali, o svojom „fenoméne mäsiarov“ by nepochyboval. Nestretol som sa s kaprarmi ktory by sa takto chovali, myslim ozajstných kaprarov, nie pseudo – či samozvaných. Nesúhlasím z týmto článkom, jednoducho blud!
Dobrý večer,
díky za Váš příspěvek. Co na onom souhrnu úlovků bylo? Můžete být konkrétnější?
Jak byste definoval skutečného kapraře? Kdo to je? Je to nějaký pán na obrázku, který má na tričku nějaké logo kaprařské firmy či „CARP TEAMU“? Jak se skutečný kaprař chová? V čem je rozdíl mezi skutečným a samozvaným kaprařem?
Díky za odpověď…
V. K.
mnohokrat jsem ty to rybare chyt a pust sledoval.chovaji se vsichni stejne
nejmene dve dodavky, 200 kg ruzneho jidla,ktere nahazi do vody a sama elektronika.zachazeni s rybou je hruza.
mam rybareni rad a necham si tak 10 az 15 ryb za rok.u vody mam tak 3 rohliky,ktere nahazim do vody.toto je sportovni rybolov.chyt a pust nejsou sportovni rybari.co jsou proto snad ani neni jmeno.
petruv zdar nedoma josef
Další článek tohohle webu, který chce za každou cenu šokovat titulkama,aby hrabali peníze za reklamu jako mrk, chytej nebo jiný kvalitní servery. Článek o ničem. U nás jsou kazdoročně ještě v místních novinách vyhlašováný masařky se 100 kaprama všech velikostí jako úspěšní rybáři. Tak nevrď, že neexistují. Že převážení do soukromáčů je problém je ovšem pravda. Jsou idioti kdo to dělají, majitelé takových vod i lidi co tam jezdí. Viz Jaroslav a ryby z Orlíku… Nicméně to kdo to udělá není kaprař, ale hovado co chytá kapry. Správný kaprař má pořádnou podložku a umí se k rybám všech velikostí i druhů slušně chovat. Jinak ať si neříká kaprař!
Dobrý den, Stando,
porušil onen „masař“ nějakým způsobem RŘ? Ano nebo ne?
Díky za odpověď…
V. K.
Pane Konrad, lépe bych to nenapsal. O ubohosti tohoto webu svědčí už jen to, že se tu admin zastává masařů. Sakra kde to jsme?
A další…
Nikdo nereflektuje tu podstatnou část textu. Ale počítal jsem s tím. Ono, nikomu se na to nekouká hezky…
V. K.
A co je to podstatné, že rybáři odpadne olůvko? Že jste údajně viděl, že někomu upadl kapr? A nebo že je podle vás K70 všemožná kravina?
V tom množství, kdy rybáři zcela zbytečně nechávají své zátěže na dně revírů, to je dost podstatné, nemyslíte?
Kapři na břehu padají. To je fakt. Prostě se jim na souši nelíbí, proto s sebou mrskají, a padají. A přitom stačí hrozně málo, aby se tak nedělo… Jenže to by se muselo chtít (např. tak jako v některých oblastech v Maďarsku)…
K-70 je jen gesto, které nemá žádný efekt. A ani nemůže mít… Což mě mrzí, protože bych si v našich vodách přál více pěkných ryb.
Ještě jednou přeji příjemný večer…
V. K.
Zdravim pane V.K., pokud někdo přečte váš článek, tak každému normálnímu rybáři musí být jasné, že to co tady píšete je výjev zakomplexovaného člověka, který nechytil větši rybu ( o kaprech se bavím) nez slavných 40 cm. Nenapadlo vás, že důvodů soukromých rybníků je více? Doba lovu napr. Ale nebudu tu hajit ani jednu stranu, ac patrim do skupiny kapraru. Pisete tu o cloveku, kteremu vypadla ryba pri foceni. Neni to dobre, ale to je clovek od cloveka.ukazte mi nekde na svazovce kdo bude sedet a vedle sebe bude mot podlozku a desinfekci.99 % to mit nebude, protoze to zakon neprikazuje tak proc by se obtezovali to s sebou tahat.ktwry z rybaru na svazovce si namoci ruce nez sahne na rybu? Napiste jeziskovi at vam donese nejaky poukaz na kvalitni soukromy revir( treba jezero Delous) a ukazte jak se to ma delat.Dolazte si to sam sobe, protoze to ocividne potrebujete. Jinak olova odpadavajo az pri pretrzeni montaze. Asi je lepsi kdyz rybe zustane pouze navazec s hackem bez protihrotu v tlame, naz aby za tim tahla jeste 80g olovo.preji spoustu uspechu a uz prosim nic nepiste. 🙂
Dobrý den, pane Kapripriteli,
díky za Váš názor, vážím si ho… Abych řekl pravdu, tak vůbec nevím, kam míříte. Mohl byste přestat urážet jako nějaké uražené děťátko, a začal byste prosím argumentovat? To by mi udělalo radost…
V čem to je výjev zakomplexovaného člověka? Četl jste ten text?
Co po mně chcete, abych chodil kolem svazových vod a třásl s rybáři, aby se chovali k rybám jako lidé? Neměli by to už konečně pochopit sami? To všechno musí být napsané v zákonech? Jsme všichni u vody naprostí ignoranti?
Psal jsem o nastaveném zrcadle, ve kterém je vidět odraz naší rybářské společnosti. Je to k zbláznění dívat se sami na sebe, že? Z toho pohledu je leckomu na zvracení.
Přeji příjemný večer…
V. K.
Si nastavte zrcadlo sám sobě. Akorát zavidíte kaprařům, že si užívají volný čas u vody. Jestli na potřebné vybavení nemáte peníze, holt budete muset víc makat. Co jsem se setkal s kapraři já, chovali se k rybám s úctou. Kéž by se tak k rybám chovali i ostatní rybáři. Viz válení podměrečných ryb v písku, dravci se zažranou rybičkou až víte kam atd.
Ohledně toho štěstí na kapraře – tak to jste šťastný člověk… 🙂
Přeji příjemný zbytek dne.
V. K.
Dobrý den.
Čtu tu názory jedné i druhé strany,nechytám dlouho nemohu to nějak více posuzovat to že velkých kapru v našich vodách ubývá je pravda,kdo na tom má vinu všichni,ti co si říkají kapraři(patřím mezi ně) i ti ostatní nejsem zastáncem chytit a pustit pro svou potřebu když mám ryby rád si toho kapříka vezmu,samozřejmě jednoho a většinou kolem 60cm abych bral podmírové nebo trofejní ryby tak to mě ač jsem začátečník nikdy nenapadlo,když slyším že někdo ulovil 400 kapru za sezonu a rozdal je nebo prodal tak mi dochází že asi tady bude něco špatně a když jsem viděl kapraře na vlastní oči kdy vytahoval krásného lisáče myslím že měl kolem 80-90cm a táhnul ho po kamení na břeh aby ho dostal ven tak mi nezbylo než mu vynadat a byl jsem rád že jsem nedostal pár facek tak že pán co tu tvrdí že kapraři za nic nemužou asi neví co mluví mužou a za dost věcí zacházení s rybami které se chytí je dost katastrofální a ti ostatní ti zas berou vše co chytí tak že se stav vyrovnává a ted odsouhlasily že budou letní rybáři a to bude katastrofa pro naše vody.montáže s olovem kdy při záběru olovo zustane v rybníku tak myslím že by nebylo na škodu kdyby firmy vymyslely tyto zátěže z jiného materiálu třeba kámen opracovaný nebo keramiku cokoliv co by neškodilo tak našim vodám tuny olova vodu znehodnotí a uvědomte si že z přehrad vodu pijeme a vše to svinstvo s je v ní to asi ale nikoho nezajímá přeji krásné zážitky u vody .
Krasný den a Petrův zdar,rád bych přidal i svůj názor na celý problém. Sám rybařím už 32 let a nejednou jsem byl svědkem toho když rybář vytáhl kapra velké hmotnosti a udělal si sním fotku a pak vzal telefon a zavolal někomu aby si přijel pro kapra. přijel típek z vahou a rybu zvážil a pak vysázel několik fialových bankovek rybáři a odjel i z rybou pryč. takže trofejní rybka šla do soukromýho rybníka.
Dobrý den, Miloši,
díky za postřeh…
V. K.
Vazeny Pane uplñe jste mi vyrazil dech ..nybrz VSE o cem tu pisete je naprosta pravda..doslova a do pismene ..jste svaty muz
Zdravím, tak jestli mohu vyjádřit svůj názor a zkušenosti začal bych asi tím že začátky jsou u všech stejné,každý chce dostat rybu na břeh. Postupem času jsem poznal že ne každá ryba musí skončit v pekaci. Jsem zastánce chyť a pusť . Nemyslím že se má pouštět každá ryba kdo chce ať si udělá nedělní oběd,jen mě docela mrzí co jsem osobně zažil na jedné svazovce kde bohužel není K70, chytl jsem pěkně staveneho lysacka 67 cm dostal pusu a svobodu. Vedle starší pan si tukal na čelo že asi nebudu moc normální 🙂 po hodině relaxu mu přišel záběr a ouha 75cm supik. Když ho rval do toho mini vezirku tázal jsem se jestli není škoda zabít tak pěknou rybu hned přišla odpověď že když už ta povolenka stojí takové prachy a nikdo toho kapra chtít nebude tak ho naseka aspoň slepicim….co dodat…ještě poznámka k tomu olovu kdyby ste se trochu zajímal o nás kaprare tak by ste věděl že olovo unas už moc nefrci a na vyvazku se používají kameny a na odhoz doma vyrobeny kámen s karabinkou( ohledně karabinky je tam míň železa než na vašich srkackach které urvete ob nahoz) to že se u nás najde někdo kdo ryby prodává je bohužel pravda ale není jich tolik co masarek které si od vody berou co jim přijde na háček…ať je to malé nebo velké. Tak ať teď do mě 🙂
Ještě ohledně toho přechovávání ryby několik hodin ve vezírku…Každej normální kaprař má ekosak ve kterém se ryba neporaní ani nestresuje a používá se i na závodech kde je ryba třeba celou noc, nemyslím si že kdyby ryba v saku tak trpěla že by to pořadatel povolil když za ty ryby platí takové peníze nám kaprařům který mu je prodáváme 🙂
To že používáta eko sak neznamená že neni ryba ve stresu.omyl.Když vás zavřu na noc do skříně tak se taky třeba nezraníte,ale ve stresu budete.to se vsadím.
Dobrý den,
díky za Váš názor.
O kaprařinu se zajímám. A nesdílím s Vámi ten klid. Odpadávací montáže s olovem dodávají i některé firmy, které dodávají ve velkém. A na to jsem narážel. Pokud používáte kamení, jsem za to rád…
Mluvíme o trofejních kaprech. Myslím si, že se jich více odvezlo, než snědlo… Ty ryby, co se snědí, jsou „tržní“ – tedy snadno dustupné a nahraditelné. Ostatně, na tom ČRS funguje.
Toť vše…
V. K.
Dobrý den zdá se mi že tady spousta lidí nepochopila vůbec jádro toho článku.Autor má naprostou pravdu jen se stačí nad článkem zamyslet.ono je spousta kaprařu co kvůli fotce sakují nebo používají míto kamene na odpadnutí olovo.
Názor zakomplexovaného človeka!!! A verte či nie, nikdy my ešte kapor nevypadol z ruky, a ešte nikdy som nedržal kapra celu noc v saku. AK by sme boli všetci takéhoto zmýšľania tak do 5 rokov nenájdete vo vode ani šupinu. Pozrite si štatistiky jednotlivých org.. Podľa vás je absolútne normálne zobrať ročne od vody 100,200,300…….Kg kapra a ostatných druhov rýb od vody? A tie množstva sú na osobu? Okrem toho by ma zaujímalo že pán dotyční čo si mysli, že kapre kvitnú na strome? Predtým než vypustite takéto myšlienky, by ste mali preštudovať danú problematiku, my kapary investujeme do ochrany každého kapra obrovské financie, zbierame po vás mäsiaroch odpadky a atď. Totiž ťažko verím tomu že nájdete kapra na brehu s krabičkami od kostňakov a x baleniami šrotu u vody.
Dobrý den,
jak kapraři investují do ochrany každého kapra? Jak velké jsou to finance? O čem to mluvíte?
Kapraři sbírají odpadky? Děláte si ze mě srandu? Pane, probuďte se prosím. Myslím, že malá exkurze na Nové Mlýny nebo Labe by Vám neuškodila.
Vzbuďte se a neplácejte nesmysly…
V. K.
Souhlasím na 100%!!!
Ešte jeden dotaz, vaše komentáre ta ako ja celý článok majú jeden jediný ciel, pobúriť ľudí a trocha rozprúdiť tuto stránku. Inak všetko čo ste tu popísali sú nezmyslene a hlúpe keci.
Buďte prosím konkrétní. Nevím, o čem mluvíte…
Myslím si totiž, že patříte do té sorty diskutérů, kteří ten text vůbec nepochopili…
Neřešíme tady tu podstatné věci…
V. K.
Dobrý den,
tento článek mi připadá naprosto ujetý, každý soudný a rozumný kaprař, který zdolá rybu si ji změří, vyfotí, zváží v lepším př. poleje vodou z petky kterou má u sebe i na umytí rukou a pustí ji zpět.
Mě ryby nechutnají tak pouštím všechny, ale neříkám aby si lidi nebrali kapry domů, když mu chutnají ať si vezme v rámci mezí. (a taky kapr nad 60cm už ani není tak dobrý)
Většina lidí nejí kapra víc jak 1 za týden proč teda brát kapra domů jen proto abych napral mrazák? Nebo pro rodinu, kamarády a známé (popř. známé mých známých). Znám nejednoho rybáře, který má v mrazáku víc jak 10 ryb pro mě zhovadilost a nenasitnost.
Peace for Carps
Do mrazáku proto, protože potom už to brát nebude a kapr nad 60 je výborný
S prominutím autora – Článek jsem prolétl a chtěl bych se vyjádřit pouze k poslední části s příznačným názvem „Prasárna na konec“:
Za normálních okolností bych nereagoval (internetové diskuze jsou hipisárna) nicméně jsem předevčírem shlédnul jistý komerční materiál natočen na Pálavě a proto mi nedá nezareagovat.
Nečekám, že přední čeští kapraři (Nazývám je kaprařema, ale nejsou nic jiného, než komerční hipisáci) potřebují mít vystudovanou vysokou školu na to, aby zjistili, že olovo do vody nepatří – ostatně tuto informaci předpokládám ví každé malé dítě. Připadá to postavené na hlavu jen mě, že přední kaprolovci, kteří jsou nejvíce vidět ukazují všem ostatním, jak jim je úplně jedno, kolik olov po nich na dně přehrad zůstane ? Uvědomují si vůbec jakou mají média moc strhnout dav ? Uvědomují si vůbec, že podle nich to může dělat další tisícovka lidí ? Jak potom budou naše vody vypadat ? Těšínský, Hubka, Majer (Schválně jmenuji ty, kteří jsou nejvíce vidět).. – Všem těm leží v žaludku lepší zásek do kaprovy tlamy díky těžiště olova, než to jaký bude mít odpadnuté olovo dopad na přírodu. Tihle lidi potom rozdávají moudra, jaký mají vztah k přírodě ?
Tihle pánové mají pozitivní vztah pouze k jedné věci a tou jsou peníze a v neposlední řadě jejich ego..
Tady je asi zbytečné jakkoli reagovat. Tento pán si tvrdě hájí svoji myšlenku…
Jste vedle…
Já se jenom snažím nasměrovat tu diskuzi tak, abychom tady řešili podstatu onoho textu…
Abych řekl pravdu, nerozumím tomu, proč tady řešíme „masaře“. RŘ jasně stanovuje počet odnesených ryb. Celý ČRS stojí na tom, že čím více se od vody odnese kaprů, tím lépe. Proč tenhle systém kapraře nepálí? Proč jej neřeší?
Proto považuji všechny dosavadní snahy kaprařů jako zcela zbytečné. Ten problém se neřeší v jádru…
Byl bych rád, aby si to zdejší kritici uvědomili…
A jen na okraj. Nejsem kaprař. Nejsem ani milovník srkaček. Tyhle metody jdou v 97% mého času stráveného na rybách úplně mimo mě. Akorát předsudky a neschopnost nějakého argumentu některých zdejších diskutérů mě mylně staví do jedné či druhé pozice…
A proč se k celému tématu vyjadřuji, když kaprařina, a vlastně celý lov kaprů, jde mimo mě? Protože už mě to neustále arogantnější chování kaprařů unavuje.
My kapraři: Uklízíme okolo vod, chováme se šetrně k rybám, neděláme u vody nepořádek – to všechno masaři!
Houby s octem!
V. K.
Když už tu branite masare že se chovají podle řádu ukažte mi kde v řádu je zákaz používání olova kde v řádu je zákaz focení kde v řádu najdu že když není K70 nemohu rybu vzít a popřípadě prodat?????? Nechápu vaše myšlení…. Takže ve zkratce jak masari tak kaprari se chovají jak mají tudíž článek je zaměřen pouze vyprovokovat lidi k návštěvě vaší nudné stránky kde jsou všude kaprarske reklamy….
Jo a někde jsem četl že je cca 250 000 registrovaných rybářů… kolik jich asi bude masaru a kolik kapraru? Dejme tomu 100 000 masaru a každej si veme od vody 4-6 ks ryb(kapra) měsíčně to máte 4 800 000 – 7 200 000 kusů ročně…Nejsem si jist jestli ČRS je schopno tolik ryb dodat….a kde se to odrazi?Na tom že když vemu synovce na ryby a je čerstvě zarybněno není si kam sednout a po necelem týdnu už o šupinu nezavadíte….tak kde chcete vzít ty trofejní když tam žádná ryba nezbyde aby vyrostla? Chybu hledejte u ČRS ne u rybářů…ano někdo velkou rybu prodá stejně tak jí někdo sní..jsou to jen dohady o pár jedincích ale problém je úplně někde jinde.Ohledně ještě těch olůvek šlo by zase krásně spočítat kolik kaprařů nechá na dně olovo když se k vodě dostane 10x do roka a čeká třeba 3 dny na záběr od své vysněné ryby…A kolik masařů urve rybu bud se srkačkou nebo jiným olůvkem z důvodu rychle na břeh a šup na pekáč?? Sám osobně co návštěva u vody tak tahám z vody krmítka srkačky a jinej bordel… Nezapomeňte zase napsat že masař nic neporušuje jako pokaždé když někdo proti nim něco napíše…A ty počty berte s rezervou dobře víme že je spousta a spousta ryb co někomu naplnili bříško a není o nich žádnej zápis….
Bože, Vy jste skutečně exemplář. Proč z pusy vypouštíte tak nesmyslné odhady, aniž byste si je ověřil? Kde jste na ta čísla přišel?
Podívejte se prosím na stránky ČRS. Zvládne to i žáček 1. stupně. Ročně se v průměru na našich MP revírech uloví něco málo přes 1 milion kaprů. A ten počet je pořád přibližně stejný.
Začínáte už chápat, jak ČRS funguje a proč se pravidla ohledně počtu odnesených ryb nezmění, anebo jste pořád tak natvrdlý?
Doprčic, já masaře nebráním. O nich vůbec tenhle článek nebyl. Chápete to? Chápete, že jsem se zaměřil na kapraře, kteří se pořád staví do té pozice, že oni chyby nedělají? Rozumíte tomu? Četl jste ten článek? Jestli ano, tak jste ho vůbec nepochopil a nevzal jste si z něj to podstatné…
V. K.
Ohledně olova. Psáno to není nikde. Ale pak se nedivte, až s postupem času začne omezování olověných zátěží ze strany EU. Tímhle chováním nabíjíme ochráncům přírody, kteří po tom dříve nebo později půjdou. Co potom? Budete taky tak hlasitě bránit naše zájmy? Nemyslím si, možná tak někde u piva…
Díky za hodnocení našich stránek. Naštěstí desítky tisíc rybářů mají jiný názor… 🙂 Pokud Vás nudíme, máte plno jiných variant rybářského čtení…
Přeji pěkný den..
V. K.
Když už k tý vodě dojdete nahodíte aspoň? Jestli se zarybňuje tak jak se chytá proč v těch vodách nic není?????Čtete vůbec co píšu? Na ČRS píšou 1milion ryb tak prostě tomu budu věřit!!! Oni nám nelžou a už vůbec nelžou rybáři do povolenek že za rok vytáhl pouze 4 ryby….vaši naivitu by jsem chtěl mít…ale proč ne…nejlepší obrana je útok. Proč dřív když jsem šel s dědou nebo otcem na hodinu k vodě tahal se kapr za kaprem??? Proč teď jdu na 3 dny k vodě musim si ten záběr vymodlit když tam vlastně podle vás ty ryby jsou?? Tahat čísla z tabulek umí každej jak píšete i žák ZŠ ale realita je trošku jinde..otevřete oči než začnete ostatní urážet. Děkuji mějte se a hodně štěstí
Proč se hned urážíte? Mně, a také redakci InRybar.cz, tady a na sociálních sítích lidé neustále ostře nadávají, mimochodem patříte mezi ně i Vy, a po mém příspěvku se tady odvoláváte na „slušné chování“? Směšné…
Ty ryby ve vodách jsou. Ale souhlasím s Vámi, že ta situace je prostě a jednoduše horší. Já si taky pamatuji to období, kdy jsme s kukuřicí (boilies neexistovalo) chodili na kapry. Stačil jeden prut, těch záběrů bylo tolik, že ten druhý jsme nestihli ani rozbalit.
Proč ta doba už taková není? Protože se lidi chovají jako prasata, a protože ČRS za 25 let existence není schopný na danou situaci reagovat. A co je nejhorší? Rybářům to je jedno. Uvědomte si, že ČRS je složen z rybářů. Proč se neozvou? Sakra, je nás 250 tisíc a proč držíme všichni huby?! Jsme normální? Jsme ovce?
Ryby se zabíjejí, darují, odvážejí. S úlovky se manipuluje. Myslíte si, že mě to nemrzí? Mrzí, a pořádně! A proto takové články píšu a psát budu. Všichni na tom mají svůj podíl – jak kapraři, tak masaři… A chci, aby si to lidé uvědomili…
A to také bylo tou hlavní podstatou toho článku. Kapraři nejsou svatí. A oni to vědí. Dělají to dobře, svádět všechno na „masaře“ je strašně jednoduché. Jenže i oni prostě dělají špatné věci. Kruci, já přece nehážu všechny do jednoho pytle, ale vždy říkám – to malé procento lidí dělá špatnou reklamu celé skupině. Tak to je…
Mrzí mě, když vidím lidi v tom oblečení s logy známých kaprařských firem a s drahým vybavení, a přitom se chovají jako dobytek. Čekal bych, že si vezmou trochu toho příkladu z UK nebo Francie. Ale ono se tomu nějak neděje…
Toť vše…
V. K.
Dobrý den,jen bych dodal…je rozdil mezi slušným kaprařem a kaprařem.Je jednoduché nakoupit věci na kaprařinu,horsi je se jako slušný kaprař chovat.A tech co se slušně k rybám chová je hodně málo.Odhadem pár procent.A odhadem pár procent jich i dodržuje ryb.řád.Focení trofejních ryb na břehu bych osobně zakazal.Jen málokdo to zvládne bez poškození rybičky.Sakování kvůli lepší fotce,vražda ryb.Nadáváte na soukr reviry.Na mnoha tam je toto vše zakazáno.Vše je o slušnosti,moc rád vzpomínam na vypravění našich dědů o tom,jak se rybáři k rybám chovali.Něco ještě o Viktorovi.Tento člověk tráví většinu času u vody focením a natáčením a patří k těm pár lidem ze stovek rybářů které znám ,kterým jde o to jak je té chycené rybě co má zrovna na háčku a ne o zásluhy v nějakém nesmysl baits koule týmu a levnejší boilie za fotku kapra který pětkrát spadl z metru na suchou tvrdou podložku .
radost číst, prostě „sqělá“ komedie pro zábavu 🙂 S nadhledem se tu motá , jak se lidově říká páté přes deváté, tak bych navrhl zlatý střed. Sice sám patřím mezi ty, co s logem na vestě a drahým vybavením s vidinou laciného nákupu boilie mlátím s kaprem o podložku při pokusu ho vyfotit – jak jsem se výše našel v uvedeném textu, když vedle mě sedí strejda, který mě zasvětil do výpočtu povolenka+benzín / bílá ryba kačenám, kapr sežrat/prodat/vyměnit za borovou ….a to vše musí počáteční investici značně předčit…co by tomu stará řekla….občas zamáčkne slzu, jak mu trofejní 40cm měřící kapřík mizí v tůni kdy 5let starý vlasec nebo špička 15let starého prutu nevydržela nápor……naštěstí naproti dorazil sportovní rybář tělem i duší….nešťastnou náhodou cca po 15min zakopl o jeho kukuřici „40ník“ a pán s úsměvem na okolí volá a cpe kapra do igelitky, dnes chlapi balím, už mám odchytané….no hnus….a proto navrhuji….co tak , jelikož jsme sportovní rybáři zakázat vůbec brát ryby z vody, kdo chce ať si koupí a tím se automaticky eliminuje velká hromada pseudosportovních rybářů no a pro ty zlé kapraře zavést takové pokuty, aby si nevhodné chování k rybě nedovolili …. ( a funguje to i proti nám v rozvojových státech – ne pokuty, ale vězení)
no a teď, hurá do mě….těším se 🙂 a kdo chce nějak argumentovat braním ryb a pod, uvědomte si, kdo si lepí jako koníček letadla, TAKY JE NEŽERE !!!!!!!!
Dobrý den, je dobré a poučné pročítat tuto diskusi, fakt se zabýváme tím, kdo je masař kdo kaprař, ale kdo je rybář to jsem se nedozvěděl.Ačkoli se převážnou část roku věnuji přívlači lépe řečeno pokouším se o ni posledních 15 let.Tak si čím dál více vážím kolegů, kteří se věnují mouše mám mezi nimi spoustu přátel a takovou nevraživost jsem mezi nimi asi neviděl.Kapraři jak zde stále čtu mají opravdu se nad čím zamýšlet, aby kvalit muškařů dosáhli.Masaři to už snad mezi rybáři nemá co dělat .Ryby přeci lovíme i proto, abychom nějakou také odnesli tak to vždy bylo a bude.Snad budemu mít tolik sebereflexe, že revíry nebudeme plundrovat jak vybíjením ryb, tak otravováním vody olovy ničením přírody plastem a podobně.Kdyby se na soukromých revírech rybáři chovali tak jako na svazových vodách tak nevím, nevím.Já se osobně stavím za názor VK a není potřeba se urážet na vzájem má ve spoustě svých názorů pravdu atˇ chcene nebo ne.Já s ním toliko nesouhlasím jen v tom bodě, že masař je rybář to si fakt nemyslím.Mám však dojem, že článku rozumím a potrefená husa se ozvala.Sprostost a urážky je naše dobrá disciplína ve které jsme dobří.Ve sportu jsem se s tím nesetkal za 20 let, jež jsem se mu se střídavými úspěchy věnoval.VK Vaše články čtu budu číst a zdá se mi, že to děláte dobře a nejste “ zalomlexovaný“ jak tu někdo zmínil .Atˇsi sáhnou do svědomí ti koho se to týká a ostatní jsou přece slušní, ohleduplní, tolerantní a shovívaví rybáři s pochopením ostatních kolegů,Až na ty potrefené husy.Těch přirovnání je samozřejmě více.Petru zdar hoši.
Konečně to někdo řekl popravdě a bez pozlátka na plnou hubu,děkuju autorovi
Dobrý den,
chtěl bych reagovat na příspěvek o tom,kdo škodí svazovým revírům více,zda Kapraři,či Masaři.Já osobně jsem členem obou skupin,normálně chodím na ryby a několikrát za sezonu si zajedu ne ty“:větší“ na soukromou vodu.Mé poznatky jsou asi takové.Chytám v Praze a to co vidím třeba na nádrži Hostivař,je z hlediska člověka ,který má ryby jako relax až doslova nechutné.Spousta,opravdu SPOUSTA rybářů tam absolutně nerespektuje počet ulovených ryb a jejich míru.Setkávám se každodeně s rybáři(důchodci a cizinci),kteří tam jsou jak ráno,tak odpoledne a vždy jdou se dvěma rybamy (v lepším případě) domů,vím o dost rybářích,kteří vytáhnou jakéhokoli kapra a hned jej zabijou a strčí do tašky,mají tam normálně 4-5 ryb.Nebo jim přide kamarád a ryby odnáší v průběhu lovu a vím minimálně o třech českých důchodcech,kteří se veřejně chlubí o prázdninách,že mají „nachytáno“ letos již 200 kaprů.Na dotaz co s tím dělají,tak to používají jeko zdroj potravy pro sebe,své známé,prodávají do hospod a používají jako úplatek u doktorů!!!Nebudu ani mluvit o bordelu ,který za sebou skoro vždy zanechají.Když já si občas vezmu kapra-5 ryb za sezonu a zbytek pouštím,tak za mnou spousta rybářů chodí,at jim tu rybu dám,když jí stejně pustím!!!!Samostatnou kapitolou je u většiny rybářů zacházení s rybou….sedící důchodce vytáhne „na smyka“ kapra z vody a ten se pak plácá na břehu v písku a bahně a i když pak takovou rybu pustí zpět,tak se ptám,jak dlouho v té vodě vydrží?
Ano u Kaprařu jsem se setkal také s tím,že odnesou větší rybu z revíru do soukromky,ale to se dělo hlavně v době před deseti a více lety,kdy tyto ryby nebyli,ale v dnešní době,co mám možnost vidět a sledovat spousta těchto revírů jede postupným dosazováním 3-5 kg ryb do stávající osádky a oni díky šetrnému zacházení DOROSTOU,protože na to mají čas a podmínky.
Co se týče odpadávacích olov,je to nešvar,to ano,ale tyto olova nejsou z olova,to za prvé a věnuje se tomu dost málo lidí,pro cenu olova,nikdo nebude nechavat na dně olovo za 50Kč při každém záběru!!!!Já osobně,pokud to musím někde praktikovat a to je výjimečně,tak používám oblázek v gumičce,dá se to zavést a nic to nestojí!!!
Na soukromkách je vždy uklizeno a to od samotných rybářů a ne od majitele,ryby jsou díky bezhrotým a malým háčkům ve velice dobré kondici,bez deformovaných tlam od skoro háků na sumse s protihrotem!!!
Myslím si,že by si každý z nás měl sáhnout do svého svědomí,co a jak dělá a jak moc je to všechno v souladu jak s řády tak s etikou ,tak se souladem k živému tvorovi,jakým bezpochyby ryba je.
S pozdravem Petrův zdar Sirotek Petr
Musím se smát 🙂 Rozebíral jsem toto téma na Mrku už několikrát 🙂 Pro to se musím smát, jak se vždy potrefené husy ozvou . Takže za prvé, viděl jsem několikrát , jak odvážejí trofejní kapry do soukromáků z Labe ,ve speciálně upraveném vozejku. Dokonce jsem viděl i jak je chytil porybný a chlápek se s ním skoro chtěl prát ,řval tam na něj ,my jsme karp team ,my můžeme ! Tady by ta ryba nevydržela, zachranujem jí život atd tad. Nicméně porybný se s nimi nepáral a sebral jim povolenky , jelikož je tam k70. V ten okamžik mu řekli , klidně si jí vemte stejně jí mám za pár dní zpátky. Bohužel to je pravda ,za týden tam byl zase a povolenku měl „na ogranizaci mu jí vrátili ,stěžoval si , že byl porybný bl… a dostal jí. Je to začarovaný kruh , tito lidé prodají takovou rybu např. za 10 000Kč, za ty peníze nakoupí bojlí a prostě chytí další, protože málokdo z těch slušných rybářů si může dovolit takto masivně krmit . Pro to s tím ani nepřestanou ,chytají tak celý rok zadarmo a ostatním se smějou , že oni jsou nejlepší .Ale nejsou, jen ostatní nemají 10k na obrovské krmné kampaně.
Další věc ,odpadávací olovo . „uniková montáž“ . Hlupáci to hájí zuby nehty, už jen ten název uniková montáž je uplně mimo. Uvedu příklad, návazec 0,40 flurocarbon , na něm olověnka na 30kg a za ní 2 metry odhozové šnůry. 🙂 To je uplně běžná montáž , těchto pseudorybářů co si o sobě myslí jak jsou nejlepší na světě. Krása ryba se uthne a olovo odpadne . Hmmm ,ale že ryba potom za sebou tahá 3m šnůry na které by člověk utáhnul auto to už je nezajímá . Viděl jsem už mnoho ryb a vodního ptactva zabitých touto pseudomontáží „unikovou“ . Většina těchto rybářů si prostě nedokáže bez lana na auto s rybou poradit, hlavně, že se kasají jak jsou nejlepší . Ale nejsou jsou to patlalové a většinou se jim jen směju ,když vidím ty jejich sestavy. Já dám na kmen průběžné olovo pod něj kus ventílkové gumičky navážu karabinku , natáhnu gumičku na karabinku do ní cvaknu návazec slabší než kmen a hotovo. Chytím uplně stejně jako oni , o ryby nepřicházím a když náhodou ano , odplave s 20cm vlasce v hubě a netahá za sebou 3m lana. Ale když si myslí , jak jsou nejlepší protože mají ve vodě montáž za 300kč , tak je v tom nechávám . Bav se s volem když jde ráno na porážku. 🙂
Další věc masaři , osobně znám chlápka co má za rok 300-500Kg kapra ,platí s tím po celé vesnici . Takže to ,že neexistují neberu . Existují i když souhlasím s tím, že pro trofejní ryby zase až takové nebezpečí nepředstavují . Ale jde o to, že rybařina je prostě kšeft ve kterém se točí miliardy . Viz měsíční rybářské lístky . Takže se s těmito taky rybáři budeme setkávat prostě i nadále a v daleko větší míře. Nedá se s tím nic dělat. Z vola člověk býka neudělá. Naštěstí se již celkem hojně stahují na soukromáky a neotravují na svazovkách . A ještě s pár kamarády záměrně šíříme o profláknutých revírech kam už nejezdíme lži , jaké jsou tam kusy a jak to bere. To také pomáhá tyhle hlupáci tam potom bivakují týdny a neotravují jinde 🙂 Alespon tam nakrmí cejny .S poškozením ryb na břehu nemůžu souhlasit . Jistě dávat rybu do vezírku kuli raní fotce je prasečina ,rybě to sice neublíží ,ale proč jí trápit jen kuli svému EGU .
Jinak daleko víc ubližují rybám ti co na ně neustále patlají nějaké dezinfekce a pod. Ryba je neskutečně odolný živočich .Vím to dobře chovám je doma i máme rybníky . Pořádáme několikrát do roka závody a to i pro děti pod 5 let. Ryby vyválejí v bahně písku párkrát jim upadne a ještě jí ukazují kamarádům a rodině . Skončí závody a nikdy nikde neplave ani jedna jediná chcíplá ,ani po týdnu . A to tam máme Okouny , kteří to mají většinou zažrané a prostě to stačí ukousnout a poradí si s tím ,není problém . Že je to stresuje , to je možné ,ale určitě rybu ani hrubší zacházení nezabije. U velkých kaprů je třeba akorát si dát pozor a nezlomit mu ocas . Ale jinak to pro ně také nepředstavuje problém ,přežijou i hodinu na břehu v trávě nebo v autě na podlaze . Takže bych to s tou péčí až tak nehrotil jsou to zbytečné obavy. Spíš jde o to, že rybaření je lov ne sport. Takže když chci rybu sníst , má se zabít a netrápit. A když jí nechci sníst tak se má pustit , ihned a ne někde sakovat do rána. Tečka. To je celé. Proč když vědí , že si rybu stejně nemůžou vzít tak jí tahají na břeh kuli fotce, to prostě nepochopím. Takový člověk je dle mne ubožák . Ten pocit když hodíš fotku na facebook jak držít 20kg kapra, to EGO jak jásá ,nic víc než vytahování . 🙂 A to myslím naprosto vážně. Každý kdo se fotí s rybou je jen vejtaha . Osobně jsem chytil mnoho opravdu velkých ryb a nemám potřebu se s nimi někde vytahovat ,jestli mám 5 fotek a to většinou fotil někdo jinej než jsem rybu stihnul pustit . Nechápu ty jejich pozy s rybou v ruce ,asi si neuvědomují jak jsou trapní a že to normální lidi vůbec nezajímá . Na vytahování mám doma poháry ze závodů , a ne nějaké blbé fotky.
Však jaký má důvod se s rybou fotit? Jen jeden jedinej ,aby se mohl chlubit . A každý kdo se potřebuje chlubit je prostě ubožák honící si EGO. Taková je realita. Tím vším chci říci, že většina z vás diskutérů ,nemá o tom co je to být rybář ani ponětí . Umíte jen druhého urážet a když vám někdo řekne pravdu do očí , tak jí nepochopíte. Adrenalin z tichého pozorování číhátka při svíčce jste vyměnili za basu piv a chrápání v bivaku u příposlechu. A to nemá s rybařením ale vůbec nic společného ,pro to píšu pseudorybáři ,protože prostě rybáři nejste . Kdyby mohl být systém , který by rybu zasekl a vytáhnul ,tak by jste ráno vylezli z bivaku udělali fotku suché ryby na břehu pro ukojení svého EGA a šli zase chrápat. (obrazně řečeno) . A ještě jste na ostatní rybáře a hlavně přírodu hnusní . To před dvaceti lety neexistovalo. Holou pravdou je , že s tímto chováním přišli až „taky rybáři“ s fotáky . Dnes platí když máš malé EGo a nic neumíš tak si kup foták povolenku pruty a pípáky . No směju se vám ,nic jiného ani nemůžu dělat.Většina z vás by bez pípáku ani neuměla rybu chytit . A vidím , že vám to tu pár opravdových rybářů už řeklo přede mnou .
Naprostý souhlas a asi nejrozumnější co jsem tu četl
Naprostý souhlas!
Souhlas, jak s článkem, tak i s komentářem Václava!
Neskutečný blábol. tyto stránky jsou pouze bulvár, který vytrhává věty z kontextu. Neskutečný odpad.
a ty jsi magor který asi nikdy nechytal a nic neviděl vid protože to co tu Václav napsal je pravda asi by sis měl sundat černé brýle
Takovýhle článek může napsat jen absolutní Gogol.
Tendenční článek jen snaha rozvířit tu diskusi a nasbírat bodíky návštěvnosti jak už tu někdo psal jen a jen bulvár! Mimochodem peníze za reklamu těch kaprařských firem, které si tu berete do huby se vám nepříčí a nesmrdí co?
Dle mého názoru chce být autor článku za každou cenu zajímavej a vůbec neví co to slátal za slátaninu! Co se týká následné diskuze, tak je v celku o tom samém ho… jako celý článek!!! Normální člověk, ať již ho budeme nazívat kaprařem, rybářem či masřem se nad tím musí jen pousmát. No comment!
Kdo neumí česky psát to nepochopí.
Ryby nejím.Občas ji daruji.Myslím si,že je to pořád Káčo kolem.Je to prostě v lidech,ale můj selskej rozum se ptá.Co je lepší? Rybu zabít,nebo ji dát život?Promiňte,ale na obou stranách se najdou hovada.Tak se prosím věnujte jenom této jednoduché otázce.
Dobrý večer, moje mínění je , že nejvíce škodí sportovní rybáři, sedí od rána do večera , nebo celý víkend , trhají rybám huby, popíchané vrací vodě, také pak z toho mají stres a nemoci, popíchané ryby, pak zakrńují, nerostou. Masař si chytí , ukončí její trápení a jde dom. Vždy to byla obživa.
Bohužel,bez háčku to jde opravdu blbě,ledaže by jste použil síť,anebo v zájmu obživy,vypustil rybník.Myslíte si,že takový kapr přestane přijímat potravu,když se poraní při sbírání potravy v mušlovém poli?Jinak si nedovedu vysvětlit zakrnění z důvodu píchnutí háčkem.Aco při tření,kdy dostávaj malí mlíčáci obvzláště zabrat a další rok to jde nanovo?Nevím,jak by bylo vám,kdyby jste ležel na písku v Aréně a palec šel směrem dolu.Ato si pište,že tohle je stres,i když pravda ,poslední.
já jsu sumcař a kapry používám jen jako nástrahu,a je dobře že není velkých bo já potřebuju menší!
V kopu veciach v článku máte pravdu ( odvážanie rýb do súkromných revírov, nešetrné zaobchádzanie s trofejnou rybou pri fotení, odpadávajúca olovená montáž ) ALE to sú ojedinelé prípady niektorých rybárov, ktorých je v porovnaní s tou druhou skupinou, ,ktorú pracovne nazývame “ mäsiari “ zanedbateľné % !!!. Nemôžete tu plošne odsúdiť zopár kaprárov chytajúcich ryby spôsobom CHaP, ktorým ryba náhodou pri fotení spadla na podložku, alebo rybu zopár hodín mal v prechovávacom saku ( pozn.: aby cez deň urobil lepšiu fotku ). Tak ako píšem – to je v porovnaní s tými, čo na povolenku odnesú z revírov 1,5 – 2 metráky rýb ročne tak mizivé %, že je skoro zbytočné sa o tom baviť a nie to ešte zrovnávať !!!. Taktiež musím konštatovať, že Váš článok je neviem z akého dôvodu tendenčne zameraný proti jednej skupine rybárov . A to je tá, ktorá sa aj napriek niektorým chybám asi viac snaží o to, aby v našich revíroch boli aj trofejné ryby ako tá druhá, ktorá berie z vody všetko, čo má šupinu !!! Na Slovensku by tieto problémy mala riešiť novela Zákona o rybárstve, ktorá je už na pripomienkovacom konaní na MŽP SR.
Táto novela by mala umožniť MO stanovenie hornej lovnej miery a taktiež počet privlastnených rýb na povolenku.
Dobrý den, Ladislave,
děkuji za komentář.
Můj pocit je jiný, podle mě kaprařina prostě a jednoduše nabrala směr, který v podání některých jedinců škodí našim vodám. A proto jsem tento článek napsal. A pokud to bude trvat i nadále, tak tohle nemůže dobře skončit.
Znova opakuji, nevím jak na Slovensku, ale tady v Čechách jsou ti rybáři, kteří odnášejí ryby, z pohledu Svazu cennější. Na tomhle principu chyť – odnes – nasaď – znova chyť ČRS funguje. A zatím s tím nikdo nic dělat nechce. Kdyby chtěl, už dávno tady máme stanovené počty odnesených ryb. Jejich chování (masařů) neobhajuji, ale bylo by dobré, kdyby si ostatní uvědomili, že podle současných pravidel nedělají nic špatného. Upozornil jsem na to, a dostal jsem za uši. Proto se pojďme bavit o tom, že ta pravidla jsou špatně nastavena, a že potřebujeme pro někoho bolestivé změny. Jinak to bude trvat nadále…
Článek se dotýká kaprařů, protože jak jsem psal výše, domnívám se, že kaprařina nabírá špatný směr. A nabírá špatný směr tam, kde bych to nejméně čekal. Proto jsem chtěl, aby se na toto téma diskutovalo, a aby se někteří hluboce zamysleli.
Ještě jednou díky za koment…
V. K.
Dobrý den, opět vstupuji do diskuse ačkoli již tu toho bylo probráno někdy i velice nelichotivým způsobem mnoho možná i trochu chaoticky.Kapraři nechť se zamyslí nad tím, proč chytají přes půlnoc a vystavují se případným persekucím podle řádu samozřejmě oprávněným RŘ prostě musí platit.Proč se nesemknou a neprosadí jednoduchou věc, která platí na Slovensku v měsících červenec,srpen, září čas lovu 00-24 hod. a bude po problému odpadky a nepořádek pokuta a velká a je hotovo.Hájení ryb tam je taky jiné kapr 15.března až 31 května se lovit nesmí a je částečně po masařině jelikož se dva a půl měsíce prostě uchrání odnesení od vody pototom teprve může nastoupit toliko omílaná RS.Nevím jestli to vše pomůže, ale určité řešení to nabízí.Taktéž focení jasné pravidlo jen na podložce. nebo ve vodě a zase je po problému.Proč musím držet kapra v ruce na břehu lámat mu ocas a vystavovat tak rybu, kterou miluji a chci pustit nebezpečí poranění.Pro masaře zvětšit lovnou míru omezit počet ryb a máme vystaráno.Revíry tak budou lépe zarybněné MO , které mají rybotvorný program si zarybní sami a za ušetřené peníze můžou být vytvořena místa pro tělesně postižené rybáře na které je myšleno, ale je jich málo ne každý může odtáhnou svoji výbavu daleko od parkoviště.Asi opravdu je to v nás všech a chtělo by to více přemýělet nad naším koníčkem, který chceme nadále provozovat.Chovejme se jako lidé, když už ten tlak na naše ravíry vytváříme a trochu to taky devastujeme ať nám to krásné co ještě zbývá trochu déle vydrží,Petru zdar přátelé.
Je bohužel pro kaprařinu smutná realita že úbytek trofejních kaprů ze svazových revírů směrem do soukromých má na svědomí profesionální kapraři masaři. Kteří trofejní kapry ze svazových revírů na objednávku loví a převáží. Obyčejný rybář když jednou za rok chytne K70+ tak nebude nikam volat pro odvoz.
Úbytku trofejních kaprů napomáhá povolování lovu NonStop a nedůsledné postihování tábořících „rybářů“. Lovem NonStop který si „vynucují sportovní rybáři dochází k devastaci revírů .. čím více rybu lovím, tím více se jich uloví a odveze nebo sežere.
Proto rozumný rybář nebude povolovat ulehčování pytlačení povolováním pravidel aby se mohlo lovit 24hodin denně, ani nebude povolovat za příplatky více nahozených prutů.
K70 samotná ryby neochrání. Zákaz lovu na nástrahy pod háčkem by trofejní ryby ochránil lépe, protože velcí kapři se loví výhradně moderně na „samosek- pevná montáž, bojlíz co neokoušou plotice a ten kapr se tam dřív nebo později prostě oběsí.
Vytáhnout již předzaseknutou rybu na šnůrách na 20-30 kg pak už není problém pro nikoho.
Úbytek trofejních kaprů má tedy příčiny rozmachu dlouhodobého krmení a bivakování-okupace lovného místa týden nebo déle nese své ovoce= velkých kaprů ubývá. Bivaku se kapraři dobrovolně nezřeknou, zavážet chtějí a zaváží i tam kde je to zakázané a vytahovat pruty z vody o půlnoci jim přijde jako „zbytečnost“.
Pro ochranu velkých kaprů stačí tedy zakázat hlavní metodu jejich lovu= nástraha pod háčkem. A budeme tam kde dřív, velký kapr se uloví jednou za rok a bude to vyjímečná událost.
Já se taky naučil kapry chytat na moderní „samosek“, protože je to pohodlné a plně funční. Nahodím nástrahu pod háčkem a ono se tam už něco pověsí (Cejn tloušť kapr…).
Takze mame uz 3-4 skupiny kaprarov 1.zabijaci zijuci na fosforu 2. Paseraci kradnu a predavaju sukromnym vodam 3.slusny sportovy rybari 4.rybari co nic nevedia chytit .
Dobrý článek! Rozhodně je dobře, že lidi takové články píší. Byl bych hrozně nerad, kdyby sportovní kapraři (tedy zastánci pouze „chyť a pusť“ jakkoli šikanovali nebo napadali ostatní rybáře, kteří chodí k vodě se stejnou a mnohdy i s větší pokorou a respektem k přírodě.
Rybář je lovec, na kterém je rozhodnutí, co s úlovkem udělá. Ve všech případech je však potřeba jednat s rybou šetrně a pokud bude vrácena vodě, tak ještě šetrněji.
————-
„Bude jí to bolet“
„Teď už ne. Všechny svý síly dala do boje a teď už žádný nemá. Tys jí přemohl a ona to ví, že prohrála. Teď už by se jenom trápila.“
(úryvek z filmu Zlatí Úhoři – natočeno podle povídek Oty Pavla)
Dobrý den,všechno co je tady napsané,tak já ani nikdo z kaprařů,které znám nedělá,ty hrozní kapraři,co se chovají hrozně k rybám samozřejmě existují,ale je jich podle mého názoru minimum
Todle je proste picovina!! Stejne tak jak píšeš ze par masaru chytne velkého kapra, tak stejne tak kapraru prodava a sakuje .. A to nejsou Kaprari! Proste tendle článek nemá hlavu ani patu!!
Stručně řečeno : Na všech stranách vidím velkou část pravdy. Sám se věnuji kaprařině i ostatním způsobům lovu. Rybaření je pro mě mnohem víc než jen hobby. Vše co je psáno, to se reálně děje, ať už je řeč o bezohledných kaprařích či jen o masařích či jiných rybářích. Ale nelze házet všechny do jednoho pytle, to ani omylem. Howgh