Není tomu tak dávno, co jsme přinesli zajímavou zprávu o tom, že ministerstvo zemědělství přichází s novelou vyhlášky k zákonu o rybářství. A právě v této novele se objevila velice zajímavá novinka, která chce zavést hájení okouna říčního od 1. ledna do 15. června. Ať už resort zemědělství vedlo k tomuto kroku cokoliv, tak právě tato zpráva musela potěšit každého milovníka okounů. Jak známo, populace těchto nádherných ryb se u nás velice kriticky zúžila.
Myslím si, že je důležité, abychom se k tomuto tématu vrátili. A je zapotřebí si vysvětlit, že tento krok může výrazně napomoci k posílení populací okounů v našich vodách. Proč? Je zřejmé, že s tímto krokem ministerstva zemědělství spousta řadových rybářů nebude souhlasit. Jenže já osobně tuto novelu považuji za průlomovou a velice přínosnou.
Okoun říční: Psanec mezi dravými rybami
Je zapotřebí si ujasnit, že zpráva o snaze zavedení hájení okouna říčního je velkou pomocí především pro velké okouny, kteří žijí v často navštěvovaných revírech. Mezi rybáři jsou tyto vody velice dobře známé, jde například o Orlík, Vranov, Křetínku nebo Slezskou Hartu. Tyto vody jsou každoročně pod obrovským tlakem rybářů. A právě tento neúnosný tlak způsobil, že v mnoha těchto vodách začali okouni mizet. Proč?
Odpověď je jednoduchá. Na jaře se dají okouni velice dobře lovit na položenou nebo na plavanou s žížalou. Pokud rybář najde místo, kde se okouni zdržují, pak může na žížalu nachytat velké množství urostlých ryb. No, a pak přijde červen a s ním zahájení dravců. Mraky rybářů s umělými nástrahami nebo nastraženými rybičkami v enormním tlaku pokračují. Tak to pokračuje až do konce sezóny. Tahle situace se ale musela na okounech dříve nebo později podepsat. A podepsala se…
Znám vodu, kde v minulosti nebyl problém nachytat hodně okounů za velice krátkou dobu. S žížalou tam šly dělat divy. A nechytali se malí okouni, ale nádherné ryby přes 30 centimetrů délky. Jenže! Mnoho tamních rybářů si chtělo okouny zpestřit jídelníček. Takže už v dubnu a květnu nosili od vody nádherné ryby. Ovšem tady je ten největší problém! Rybáři od vody nosili i jikrnačky plné jiker. Logika věci mluvila jasně: Tohle nemůže dobře skončit. A taky že ano, skončilo to velice zle. Okouni začali pomalu mizet…
Vím také o vodách, kde okouni jsou už nějaké ty roky hájení. A dle mého skromného názoru to velice pomohlo. Rybáři si nemůžou ulovené okouny na jaře odnést domů. Tudíž okouni mají jaro „bezstarostné“. Jenže právě to je velice důležité. Okouni se na jaře třou a my potřebujeme, aby na tenhle akt, na kterém závisí budoucnost okouních populací, měli klid. A hlavně! Nesmí hrozit to, že rybáři budou z vody vytahovat jikrnačky, které se ještě nevytřely, a budou je zabíjet. Tahle cesta vede velice špatným směrem, kdy jejím cílem je naprostá katastrofa.
Jsem přesvědčený o tom, že hájení okounů má smysl. Má mnohem větší smysl než lovná míra. Hájením totiž dáme okounům dostatek času na regeneraci jejich ztrát. A ty ztráty v posledních letech rostou. A neříkejte, že tomu tak není. Okoun má velice dobré maso a jde poměrně jednoduše ulovit. Takže pokud rybář uloví slušnější rybu, nepustí ji. Proto musíme okounům tímto způsobem pomoci. Jinak je ztratíme nadobro.
Populace okounů: Strmý sešup ke dnu
Čísla hovoří jasně. Podle ČRS bylo v roce 1990 v jejich mimopstruhových revírech uloveno neuvěřitelných 135 407 okounů. A tohle číslo dokonce nebylo největší. Rekordní sezónu rybáři zažili o rok později, kdy z vody vytáhli skoro 170 000 okounů. V tu chvíli by nikoho nenapadlo, že okouni jednou budou v našich vodách v ohrožení. Prostě byli všude. Neuvěřitelné okouní hody pokračovaly až do roku 2003. Tento rok byl zatím posledním, kdy se z mimopstruhových vod ČRS vytáhlo přes 100 000 okounů. Pak nastala krize.
Ten úpadek nebyl nijak křiklavý. Jenže velice křiklavý je onen rozdíl, který nyní máme před očima. Pokud se podíváte na čísla z 90. let, pak možná neuvěříte tomu, že v roce 2014 (pozn. zatím poslední rok, kdy máme k dispozici údaje) se ulovilo pouhých 37 807 okounů. Toto číslo je hrozivé a velice nepříjemně vypovídající o současné situaci. Vypadá to tedy, že jsme na úplném dně. Jenže!
Momentálně stále čekáme na čísla z roku 2015. A myslím si, že všichni milovníci okounů čekají na ono číslo. Je snad možné, aby byl sezónní úlovek ze všech mimopstruhových vod ČRS ještě menší? Kam vlastně můžeme ještě klesnout? Můžou nastat sezóny, kdy se uloví i méně jak 30 000 okounů? Věřme, že se toho nedočkáme, a že se nám podaří tento velice negativní trend zvrátit.
Regulace, predátoři a kolísání s vodou
Musím přiznat, že na populaci okounů nemají vliv pouze a jenom rybáři. I když jsem přesvědčený, že na tom mají největší podíl. Velkým problémem je například kolísání s vodou ze strany vodohospodářů, kteří v době tření těchto ryb upouštějí vodu. Jenže to může pro okouní jikry znamenat zánik. Okouni své jikry kladou do poměrně mělké vody, takže kolísání vodní hladiny je velkou hrozbou.
Dalším problémem je i regulace. Okouni své jikry nejraději kladou na padlé větve nebo zatopené keříky. Jenže vzhledem k tomu, že mnoho našich revírů připomíná betonová koryta, nemají okouni moc velkou příležitost pro tření. Proto zásahy do vodního prostředí taky nejsou úplně optimální. A v nespolední řadě. Nedávno jsme zveřejnili zprávu o tom, že středočeští rybáři zkoumali obsah kormorání žaludků. A to zjištění bylo velice znepokojivé. Rybožraví ptáci v 80 % případů konzumovali hlavně okouny. Pokud si uvědomíme, kolik kormoránů na našem území je (pozn. přes 46 000), pak to může mít velice neblahé důsledky především na okouny žijících v zasažených řekách.
Uvědomme si ale, že tyto 3 faktory moc neovlivníme. Úřady nechtějí pomáhat. Proto musíme začít u sebe. Pokud začneme respektovat hájení okouna a budeme tyto ryby pouštět, můžeme se jednou dočkat toho, že jich bude v našich vodách zase o něco více. V opačném případě se okouni stanou pouze velkou raritou. Bohužel…
Poznámka redakce: Jaký máte na toto téma názor? Souhlasíte s hájením okouna nebo ne? Podělte se o svůj názor v diskuzi pod článkem! Každého si vážíme! Děkujeme…
Autor: Viktor Krus
Já jako vášnivý rybář rád okouny lovím především od půlky léta až do konce října(kdy se okouni stahují do hlubších vod, kde je už neumím nachytat).
Hájení okouna na jaře (od 1,.1.-15.6) vítám ,protože jsem viděl dost rybářů se splávkem a žížalou kteří generačky odchytávali v dubnu květnu u břehů.
Ale zase na druhou stranu na podzim a po zahájení lovu dravců s okounem na háčku nemám slitování. Jak je mírovej (okoun je chutný v každé velikosti) tak jde okamžitě do vezírku nebo do sáčku. Předloni jsem okounů nachytal 120ks a 18kg, vloni jsem jich nachytal ještě více a to 198 kusů a 29kg. Prostě když okouni berou a je jich dost, tak si jich hodně nachytám. Chytá se poměrně jednoduše a největší problém je škrábání či stahování velkého množství úlovku. Za vycházku jich dokážu nachytat 10-30 kusů.
Úbytek úlovků okouna bych připisoval spíše nezájmu rybářů a lenosti tuto rybu škrabat, kaprů pro masaře svaz vysazuje dostatek a pichlavého okouna opravdu většina rybářů hodí zpátky do vody(pokud nemá 25cm kdy je již kulinářsky zajímavý i pro lenochy neškrabače).
Okouna vracím zpět do vody ať má 15 cm nebo 30 cm………Na druhou stranu ne každý zapíše každou rybu, že?? 🙁
Vážany pane Rambousku,
Váš komentář prostě nemohu přejít s klidným srdcem… Okoun je moje srdeční záležitost a člověku který je schopen zabít dvě stě okounů ročně bych nejraději dal pár facek. Co vás k tomu vede? Trpíte nouzí, hladem…? Nemám problém s tím, vzít si od vody rybu pokud na ni mám chuť, ale tohle je prostě moc.
Uvědomte si (a tím nemyslím pouze Vás, ale všechny podobně smýšlející), že kapacita našich vod JE VYČERPATELNÁ!!! Pokud budete s tímto smýšlením chodit k vodě i na dále, nebude to dlouho trvat a nebudeme mít co lovit.
Chovejme se k rybám šetrně a s úctou jakou si zaslouží. Mnoho už nám jich tu nezbývá.
S pozdravem,
Roman Žák.
Tak nevím, dvě stě okounů za rok že je moc a kvůli pár běličkám, že by mě kolega rybář chtěl dát facku? Já jsem pouze průzkumem revíru objevil před třema roky, že tam je okounů opravdu hodně. Tak sem se je naučil cílěně chytat a dle libosti si jich nachytám.
Okoun jestli jste si povšimnul je velice chutná ryba, které se narozdíl od pstruhů dá za vycházku nachytat třeba desítka kusů. Proto ulovené okouny nepouštím ( i na nešetrnou manipulaci umře nějaká část puštěného úlovku, proto se snažím o šetrný lov, aby bylo co lovit i další sezónu).
Odlovuji tří leté a starší ryby, které se již na jaře vytřely a ponechávám v revíru pouze juvenilní jedince. Kapacita našich vod je možná vyčerpatelná, ale rybolovem na udici nejsou populace našich ryb ohroženy. Pokud celý revír vychytá jediný rybář za patnáct cílených vycházek na okouny, a vůbec se nestřílí přemnožený kormorán, tak pláčete na špatném hrobě.
Rybařina je dostatečně pestrá aby si každý rybář našel u revírů to svoje. Někdo mydlí kapry stovku ročně, jinej mydlí všechno co má ploutve. Kdo je spokojenější je otázka.
Když okouny náhodou vychytám všechny, tak nemám problém několik roků počkat než doroste další generace a mezitím budu chodit třeba na ostroretky nebo oukleje, které ostatní rybáři taktéž moc od vody nenosí.
Každej rok čekám kdy konečně ve vodě dojdou ryby, a oni tam každej rok nějaký plavou a berou. Trochu víc optimismu. Povolenka není poukázka na X kilogramů ryb, ale pouze vstupenka k vodě. K úlovku se má člověk chovat s úctou a neplýtvat s ním,
Výhradní Chyť a pusť je čistokrevné týrání živočichů pro zábavu.
Momentálně jsou již dostupné výsledky úlovků okounů za rok 2015 a poklesl meziročně celkový počet ponechaných okounů pouze od cca 2tis ks ..
Rok 2015 37 323 kusů okouna , 11 118kg, 0,30 kg/kus průměrná váha (to znamená cca 25-30cm průměrný ponechaný okoun.
Takže těch mých loňských 200ks okounů statistiku nijak výrazně nenarušilo. Rybáři radši chytají kapra, který se vysazuje v dostatečných počtech.
Jo tak jsem ty čísla hodil do kalkulačky a vyšlo mi že by na chycení všech okounů v celé ČR stačilo 200rybářů jako jsem já (na počet kusů na rybáře 37000/200ks) a nebo 400 rybářů když se to vezme podle ulovené hmotnosti (11100kg/29kg).
Když budou brát okouni větší, tak jich nebudu muset tolik nachytat ať mám alespoň na dno pánvičky za vycházku. Takže podporuji jarní hájení aby generačky po jarním tření měli dost času přes léto povyrůst. Tak by se okoun měl správně hájit až do 1.září (kdy na ně teprve začínám chodit cíleně).
A omezit lov na nástražní rybku pod 10-15cm délky, zažraná ryba už víc nevyroste.
Možná by se ještě mohlo zakázat chytat dravé ryby častěji než 3x týdně, jako na pstuhových vodách, zakroužkovat.
Ptal sel mně jeden Švýcar, proč prý jsou u nás tak malé ryby. Následující týden se opět objevil s tím, že už ví. Že prý je žereme… Rybaření se stále více stává „masařinou“ Dnes jsem si byl zakoupit povolenku a při té příležitosti zjistil, kolik že „rybářú“ má sezónní úlovek více než 200 ušlechtilých ryb. Můj názor je, že jim musí lézt i ušima, pokud je tedy osobně konzumují. Stanovme tedy 30 ks ušlechtilé ryby na povolenku a kdo odchytá, nechť si koupí povolenku novou. Bude to jistě ku prospěchu rybám a i rybaření, které se sice dosud nazývá sportovní, ale v mnoha případech již se sportem a sportovním chováním nemá nic společného
Povolenka rybáře co masaří okouny ve velkém počtu(a velikostech 15-25cm) na vycházu je ke zhlédnutí na nachytano.cz/clanky/zaplatila-se-vam-letos-povolenka-aneb-zpoved-nesportovniho-rybare/a/1760/
Je viděť že někde se ještě 10-20 okounů za hodinu až dvě rybolovu nachytat dá (na ten revír kormoráni moc nelétají), tak je prozatím co chytat. Okounů se dá chytnout buď několik pěkných(25-30cm) za rok, nebo kýbl těch malých. Rybář Cry.wolf dává přednost najistotu nachytat kýbl malých a vzhledem k tomu že na tom revíru jich vloni nachytal méně a po probírce jich tam bylo ještě více, tak jim probírka prospěla.
Dobrý den, ano mám stejný áízor jako pisatel, že pomoci okounům můžeme jen mi rybáři a to okouny nechytat v době jejich tření a velké okouny nezabíjet rostou totiž poměrně dlouho a pomalu.Jak jsem již komentoval jiný článek co sežeme nechytíme tak se za tyto pruhovaně krásné bandity jak je všichni přezdívají velice přimlouvám.S hájením souhlasím to jim opavdu prospěje.Mám rybařinu moc rád a byla by velká škoda o tento rybí druh přijít.Šetrné lovení okouna a šetrné zacházení s uloveným okounem je přeci naše povinnost.Je to úžasný bojovník já jakožto vláčkař lépe řečeno pouším se o toto techniku již drahno let se snažím s každou ulovenou rybou zacházet co nejlépe, aby přežila návrat do svého domova, tím samozřejmě nechci říci, že brát ryby od vody je úplně špatně, vždyt´ to by nebylo zcela normální proto píšeme úlovky, aby se stejný počet mohl znova vysadit do revírů.Ale fakt je ,že hájení dravce by se mělo týkat okouna úplně stejně jako candáta, bolena , sumce a štiky.Hájete okouna !Zcela správné rozhodnutí.Petru zdar
Když by nedopadlo hájení,tak aspoň nejmenší lovná míra.Věřte,že včera už bylo pozdě.
Dobrý den,
naprosto souhlasím se zavedením doby hájení okounů i lovné míry, když se člověk jde projít na podzim po sázavě, tak už je obrovská rarita vůbec okouna chytit. Ale obávám se spíše jiné věci, na jaře a přes léto je sposta rybářů (hlavně starší generace) které chytá s velikými háčky na žížalu a okon „hltavec“ nemá ve většině šanci přežít, vzhledem k faktu že tyto rybáři rybu zaseknou a okoun má háček až v jícnu. Rybář háček suveréně vytrhne a rybu hodí zpátky do vody, kde ve většině případů uhyne, už tady vidím problém, nejen to že rybáři tuhle krásnou rybu masakrují na pánev, ale i takový kterí se k rybám neumí chovat a to je daleko větší zlo… 🙁
Hájení okounů říkám resolutní Ano! Zároveň třeba zákonem vynutit, aby v uvedeném období byly zastaveny stavební práce na řekách ( klid na trdlištích) a energetici aby v době od tření okounů do líhnutí nehýbali s hladinou na přehradách. Potom lze říci, že má hájení smysl!
Naprosto s hájením souhlasím.
Absolutní souhlas s hájením okounů.
Chtěl bych se zeptat jak moc k stavu okounů přispívá sumec. Párkrát jsem slyšel že okoun je dobrá nástraha na sumce protože sumci napadají okouny už z principu, sumci na ně mají averzi jelikož jim okouni plení hnízda. U nás na řece není problém chytit sumce, malí sumci jdou i na moučný červíky, a když tam dáte rousnici tak se kapra taky jen tak nedočkáte… a na druhou stranu, okouna lze chytit jen na pár místech a to taky se štěstím.