DomůOstatníRybářské komentářeLov na nástražní rybičku: Zakázat nebo nezakázat?

Lov na nástražní rybičku: Zakázat nebo nezakázat?

- Reklama -

Nástražní rybička, ať už živá či mrtvá, je součástí lovu dravců od pradávna. Tato nástraha zakořenila v rybařině tak pevně, že ji používají i současní rybáři, a zřejmě na ni budou úspěšně lovit i generace po nás. Není ovšem na čase lov na tuto nástrahu vymýtit, anebo alespoň zpřísnit?

Přiznejme si to. Montáže na rybičku skrývají pro hladové dravce určitá nebezpečí. Zejména pak v případě, kdy na ně loví nezkušení rybáři. Ti mnohdy nechají vodního predátora pořádně „zažrat“, což pro něj často končí smrtí. U mírové ryby to je „půl bídy“, rybář si ji jednoduše vezme domů.

Problém ale může nastat v případě poranění malého dravce. A kamenem úrazu pak je takto zhuntovaných dravců více. Zbytečně si tímto způsobem vybíjíme budoucí generace „lepších“ ryb.

Nástražní rybičky mohou představovat pro daný revír i jinou hrozbu. Kvůli nim můžeme do vody zavléct nějakou chorobu, anebo rovnou nevítaný druh. To v případě, že je z kbelíku pustíme do vody. Na obranu rybářů, mnohdy, to dělají s dobrým úmyslem.

 

Co s ní?

Položme si jednoduchou otázku: je zapotřebí lov na rybičku rušit? Dle mého názoru zatím není. Odpovědí k tomu mám několik. Na tu první jsem odpověděl hned v úvodu. Lov na rybičku je tradiční způsob, který má dlouhou historii už od nepaměti. Je třeba mít k tomuto faktu úctu.

Za druhé. Rybička je úspěšnou nástrahou. Můžeme na ni ulovit řadu dravých ryb a s její pomocí si splnit rybářské sny. Navíc tento lov v pozdním podzimu má jedinečnou atmosféru. Vtíravou zimu přebíjí rozdělaný ohýnek a pod špičkami prutů se pohupují dvě bílé pěnky. To je radosti, když se jedna z nich rozjede!

Dále musíme myslet i na rybáře, kteří aktivnější přívlačí už třeba lovit ani nemohou. Třeba starší členové naší rybářské základny by několika hodinový lov protkaný řadou náhozů a dalších fyzicky náročnějších úkonů nemuseli zvládnout.

 

Pozor, bděte!

I když není asi úplně nejšťastnějším způsobem současná rybářská pravidla zatěžovat dalšími nařízeními, tak v téhle otázce by si to v mírné formě zřejmě zasloužila. A to zejména v délce nástražní rybičky. Osobně se domnívám, že rozumně stanovená velikost nástrahy může pozitivně ovlivnit budoucí osud zdolávané ryby.

Jak jsem napsal výše, nejsem příznivce toho, abychom bojovali za zrušení lovu na rybičku, ale musíme myslet na budoucnost našich vod. Proto bych přivítal například minimální velikost rybičky 15 až 20 centimetrů. Líbí se mi také ta úprava, že se může lovit pouze na celou rybičku, ne na její části.

Co myslíte? Podělte se o to v diskuzi pod článkem!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

27 KOMENTÁŘE

  1. myslim si ze byse hlavne melo zavest ze se smi chytat pouze na jednohacek z duvodu ze je to k dybe setrnejsi a neroztrha jim to tolik jicen pak bych se priklanel k velikosti ryby minimalne 10 cm, protoze 15 uz je moc a spatne se tyto nastrazni rybicky shaneji a ani bych nezakazoval lov na kusy ryb kdyz budou mit stanovenou velikost. plus kdyz se zakaze lov na rybu tak by me zajimalo jak se budou chytat sumci na bojku.

    • Ten jednoháček se mi líbí.

      K těm sumcům. Mohli by se lovit na umělé nástrahy (přívlač) anebo „masové“ pelety. Z rozhovorů s kolegy co jezdí za hranice na sumce mi vyplynulo, že někde zákaz lovu na „maso“ platí, takže to řeší takhle.

      Díky za názor!

      Viktor

  2. Já bych chytání na rybičku zrušil všude. 90 % lidí co chytá na rybičku nechává dravce zažrat a mezi tím volá starej domu, ať rozehřejvá pekáč. Přirozená nástraha je a bude lepší než umělá a má li se stav dravců u nás zlepšit, navrhuju zákaz chytání na živé ryby… aspoň dočasně. Stačí se jen podívat na statistiky RS – čísla nelžou, jsme na polovině toho co bylo před lety – viz. Lipno

  3. Lov na rybičku bych nezakazoval lovilo se spoustu let loví se dál a je to jen o zodpovědnosti rybářů jak na ní loví jak dlouho nechávají dravce zažrat. Je to jako vše v tomhle koníčku prvotní je výchova a informovanost . Ono se velmi lehce zakáže to umí každý ale vest rybáře tak aby pochopili problematiku je sakra řehole.

    • Je ale otázkou, jestli se tou výchovou někdo zabývá.

      Člověk se může snažit o daném tématu mluvit nebo psát, ale pokud to rybář nechce slyšet, číst, vidět, tak je to marný boj.

      Ono taky jsou rybáři, kterým je jedno, o čem tady komunikujeme. Hlavní je pro ně kus žvance, takže pokud uloví rybu, kterou vytáhnou v jakémkoliv stavu, stejně skončí vždy stejně. V igelitce.

      Viktor

  4. Rozhodně bych lov na živou rybičku nezakazoval. Je to velká tradice v našem českém rybářském světě. Je to naprosto přirozená věc a nevidím v tom žádný problém. Stejně tak bychom se později mohli dopracovat k tomu, že zakážeme lov na červy nebo žížaly, protože napíchnutí na háček a následné sežrání musí být pro ně opravdu utrpení! 😀

  5. Na to s žížalama snad ani reagovat nebudu, nic o utrpení jsem tam totiž nepsal :D.

    Ohánět se tradicí je blbost. Zrušili se rybí přechody, zregulovaly se toky, ČRS čítá 150 000 rybářů a kolik MRS nevím. Vychovat čtvrt milionů lidí nelze. To už bude snažší oprcat jeptišku. Jednoháček taky nic neříší, dravec rybu s jednoháčkem shltne snáz než s kotvou ve hřbetu. Tlak na dravce se musí zmírnit , buď vynecháním živých nástrah nebo omezeným počtem. Omezenej počet ulovených ryb ale nebude mít absolutně žádný efekt, protože rybáři už takhle své úlovky nezapisují. Pro lov sumců musí být udělená vyjímka – to bez pochyb, například nejnižší mírou 25 cm.

    Proti může být snad jen ten, co chytá na krajský vodě pod samotným spravováním ČRS, tam ale zarybňování je úplně jiné.

    Na soukromákách ať je to jak chce, ty se stejně z právního hlediska berou jako chovné, ačkoliv jsou zařazeny jinde.

    Uvědom me si, že odchovat jakoukoliv rybu je čím dál obtížnější vzhledem k nestabilnímu počasí v létě. A berme v potaz, že primární je u nás kapr.

    Počty jdou strmě dolů a pokud se rychle něco nezmění, budeme chytat pár sotva mírových štiček ročně na svazových vodách..

    • Vzhledem k tomu, že jsme členy EU, bych ty žížaly a červy možná nebral na lehkou váhu. :D:D:D

      Situace se opravdu nevyvíjí nejlepším směrem, dravců ubývá. Možná, že už je na čase zavést trend z pstruhovek a povolit lov dravců pouze na umělotiny. Nevím. Myslím si, že neexistuje člověk, který by to věděl, ale někdo do toho stolu bouchnout musí.

      Ohledně limitu souhlasím, tohle není nejlepší řešení.

      Jednoháček Ti v dravci neudělá takový bordel, jako trojhák, proto bych to hned takhle neodepisoval.

      Počty strmě dolů jdou. Třeba okoun je zralý na nějakou pomoc.

      O kaprobyznysu si povíme někdy jindy. To je na další debatu.

      Já nevím jak vy, ale já už mám problém narazit i na ty malé štičky. Možná to je ale rukama. :D:D:D

      Viktor

  6. Spoustu lidí chce rušit lov na ryby ale uvědomme si ja někdo z nás a nebo i teď půjde vláčet když pude mít umělé kyčle jak ty dravce ma potom chytat když skoro nemůže chodit.

  7. to je téma,nikdy se nenajde řádná shoda,každý rybář to vidí jinak.Na druhou stranu,pokud vezmu v potaz kolik financí se vybere a kolik žroutů z toho žere,tak se nedivím že ryba ubývá,místo toho aby se řádně zarybnilo.Kolik vrchnostů pracujících v organizaci má propachtovaný rybníky,kde končí ryba která má být vysazena do obyč.revíru ?Dále v nejmenovaném městě : krajské vedení,k tomu tři organizace co si rozdělili rybníky a pokud člen z jedničky by chtěl povolenku na danou vodu z dvojky tak má povolenku o 50% dražší a naopak.Je to normální ? jedna organizace,ale rozmělněná tak si holt každý hospodaří.a pak se nevysazuje.

  8. V tomto tématu se nikdy neshodnem. Jen bych chtěl upozornit náruživé zastánce zákazu, že ne všichni mohou aktivně lovit přívlačí. Stáří, nemoci apod. jsou někdy nepřekonatelné překážky. Už jsem zaslechl řešení, že by měli senioři a např. držitelé ZTP výjimky. Ale to není řešení. Znám rybáře, kteří vypadají zdravě a silně a přesto nemohou „házet“ dýl jak čtvrt hodiny, protože pak už je bolí ramena a následně se dávají dva dny „do pořádku“. Prostě tím chci jen říct, že se nesmí zapomínat i na takovéto případy.
    Ad délka nástražní rybičky. Pokud stanovíme délku např. 15 cm, přijdeme o možnost lovu „malých“ dravců, jako jsou např. okouni, úhoři… Dravec není jen štika a, v současné době populární, sumec.

    • Dobrý den,

      rozumím Vám. Přesto zásahy by měly přijít, a to i přesto, že by to pro někoho bylo nepříjemné. Nemyslím přímo to, že bychom zcela zakázali lov na rybičky, ale například zákaz používání trojháčků, anebo právě stanovení nejmenší míry rybičky.

      Můj názor.

      V. K.

  9. chytám jen na zivou rybyčku a když vidím vláčkaře z 90procent bez podběráku jak dravce vlečou pobřehu je mi na blití další problém vláčkařu 80procent znich stojí pokolena ve vodě okamžitě bych jim sebral povolenky a nikdy uz by si nezachytaly takže bych spíše přemýšlel o zakázaní lovu na přívlač

    • Zdravím,

      s tím taháním ryb po břehu bych byl opatrný. Není to jenom „výsada“ vláčkarů, ale bohužel to lze vidět i u ostatních rybářů, dokonce i u rybičkářů. Ale to jedno. Ať už to dělá kdokoliv, zasloužil by si minimálně ústní napomenut od kohokoliv u vody, protože to je hnusný nešvar, který pořád z našich břehů nemizí…

      V. K.

  10. Dobrý večer pánové a dámy,
    Zakazovat lov na rybku považuji za nesmysl….
    Jak bylo řečeno, je to tradiční způsob lovu a má své neopakovatelné kouzlo, ať nastražíme malou rybku na jelce, nebo okouna, nebo větší na candáta či štiku, nebo pořádné sousto na sumce.
    Dravce při lovu na rybku nezraňuje metoda, ale vždy chování rybáře…
    Pokud použijete jednoháček, VŽDY lanko a nebudete čekat „až se zažere“, tak bez problémů můžete pustit každou ulovenou rybu..
    Já například dávám rybku na jednoháček za oba pysky a sekám do deseti sekund po záběru, ve většině případu dravec polyká od hlavy a ve více než 90% případů ryba sedí krásně v okraji tlamy, pokud zásek netrefím, tak ho prostě netrefím, buď malý dravec, nebo mazaný dravec. Každopádně si kvůli tomu že jsem neulovil rvát vlasy nebudu.
    Rybařina není jen o tom nachytat co nejvíc ryb, za co nejkratší dobu…
    Mě například přijde naprosto úchylné, když vidím s odpuštěním idiota jak s UL přívlačí chytá na fleku jednoho malého okounka, candátka, nebo štičku za druhou, bere to do suché ruky a má z toho radost, jak si zachytá! Takový hlupáci jsou rybám mnohem víc nebezpeční, než člověk, který si jde zachytat na rybku a není nenažranec, který se neumí ovládat a nechá rybu zažírat…
    Tady vidím já ten palčivý problém, ne v rybolovných technikách ale v lidech/hovadech, která jsou mezi námi…Ono čemu se taky divit, když povolenku může koupit, kdo má ruce nohy, i když s tou hlavou je to horší…

    • Dobrý večer,

      děkuji za velice krásně napsaný a přínosný komentář.

      Takto, jak jste popsal zmíněný lov na rybku, by to mělo vypadat – jednoháček, lanko a lidský rozum.

      Snad takových rybářů budeme u vody potkávat čím dál více…

      Přeji příjemný zbytek večera.

      V. K.

  11. Podla mna je to hovadina ved budete takeho ostrieza chytat na 15cm rybicku??Pri love zubacov zas skor sekat a nenehavat zazierat a je to.

  12. Chytám pokud možno na rybičky 5-7 cm, dravce je možno rychleji sekat a je téměř vždy pěkně chycený za okraj tlamy. V revírech kam chodím nevím kromě sumce a možná výjimečně vzácné velké štiky co bych chytal na rybičku 15-20 cm. Alespoň by se na vlasci něco hýbalo když nejde šupina.

  13. Já chytám candaty na splavek a sekam okamžitě nestalo se mi že by to mel nějaký hluboko sice sem nesekl každou rybu ale zase všechny šli do vody s jistotou ze přežijí

  14. Jsem vyznavačem přívlače.ale na podzim lovím na rybičku od 5-20cm, podle toho co lovím,on okoun 20cm nesežere.Lovím vždy na jeden jednoháček na Direct do 8kg!!! víc není potřeba,pokut tedy nelovíte sumce.Na splávek co po utržení odpadne,když se vám ryba utrhne ve vázce,je to pro ní velký problém,Na mušku lovím bez protihrotu,ale to na rybičku lze jen těžko.Tím chci říct, jediné co bych omezil: jeden jednoháček.

  15. Nechci se do někoho navážet ohledně Lipna, ale pokud vím, tak na Lipně bylo možné chytat na rybičku 20cm a od letoška na 15cm. Stav štiky a candáta je především dán přemnožením sumců a bolenů, kteří tam vybíjí všechno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -