V posledních sezónách se rybářská veřejnost na některých lokalitách setkala s nepříjemnými zákazy, které výrazně omezují pobyt u vody. Obce kolikrát prostě naštve nepořádek na březích okolo daných lokalit, takže s pomocí zákazů se snaží „vyhnat“ i bivakující rybáře. Po některých totiž zůstává u vody velká spoušť v podobě odpadků, anebo dokonce i exkrementů. Řešení formou vyhlášek jsou tak v některých případech opravdu velmi rázná! Ovšem, s tímto trendem se nehodlají smířit rybáři z Nových Mlýnů, kteří si říkají Dobrovolníci Pálavy. Tito rybáři na Novomlýnských jezerech uklízí nepořádek, což se tamním obcím líbí…
S tou situací se setkal každý rybář, který má Nové Mlýny zaryté v srdci, ale jezdí na tuto lokalitu z velké vzdálenosti: Bivakování je na této lokalitě značně komplikované! V posledních sezónách se rybáři mohli setkat dokonce s pokutami ze strany policie, protože na velké části břehů Nových Mlýnů je v obecních vyhláškách zakázán „pobyt u vody“. Redakce InRybar.cz už v minulosti kontaktovala obce na březích Nových Mlýnů, které potvrdily, že jedním z důvodů zákazů byl i nepořádek.
Tento trend se ale nelíbí spolku rybářů, který si říká Dobrovolníci Pálavy. A právě ti se snaží s obcemi jednat. Ovšem! Rybářská skupina nezůstává pouze u ústního vyjednávání. To ne! Dobrovolníci Pálavy na březích Nových Mlýnů pořádají úklidové akce, kterými chtějí obcím dokázat, že rybáři si zaslouží „druhou šanci“.
Dobrovolníci Pálavy: Skupina rybářů, ale vlastně i obyvatel obcí, kterým se nelíbí nepořádek okolo vody. A tak ho prostě začali sbírat. Díky tomu rybáři mají úplně jinou vyjednávací pozici ohledně (zatím) platných vyhlášek…
„Naším cílem je uklidit břehy Novomlýnských nadrží. Chránit tuto krásnou krajinu pro další generace. A dokázat lidem a obcím, že problémy se dají řešit. Není dobré hledat důvod pro „zákazy“, ale najít způsob problémy řešit,“ vysvětluje pro magazín InRybar.cz spoluzakladatel Dobrovolníků Pálavy Ruda, kterého rybáři mohou znát i pod přezdívkou Rudiko.
Jak celá tato iniciativa ze strany rybářů vlastně vznikla? „Jara Šikula dostal nápad, že bychom mohli uspořádat dobrovolný úklid. Myslím, že už se nemohl dívat na ten nepořádek u vody. Povolal pár lidí k diskusi a vznikl spolek Dobrovolníci Pálavy. Dobrovolnou skupinu tvoří převážně rybáři, ale mezi námi se najdou i občané jednotlivých obcí. Velice často úklidy navštěvují i děti, a to je to, co nás těší!“ popisuje rybář Ruda.
Dobrovolníci Pálavy se domlouvají na úklidy na jaře nebo na podzim. A to i za škaredého počasí…
Lidé, kteří uklízí na Nových Mlýnech, sbírají odpadky i za škaredého počasí a mnohdy na nelehkých terénech. „Celá skupina Dobrovolníku Pálavy si zaslouží veliké poděkování, respekt a uznání rybářů i veřejnosti. Jsou to milí lidé se srdcem na pravém místě,“ říká spoluzakladatel Dobrovolníků Pálavy.
Obrovskou motivací rybářů z Nových Mlýnů je samozřejmě zvelebit okolí jejich milované lokality tak, aby nepřipomínalo skládku. Dalším plusem ale této aktivity je také postupné narovnávání vztahů s obcemi. „Cílem Dobrovolníků je vylepšit vztahy mezi obcemi, což se úspěšně daří. Starostky a starostové tyto aktivity velice vítají a ve všech směrech nám vychází vstříc,“ těší rybáře Rudu.
Pohoda po úklidu…
Jak vlastně dochází k vytipování lokalit, na kterých chtějí rybáři udělat pořádek? „Většinou si sami vytipujeme lokalitu, která je z hlediska nepořádku kritická. Většinou uklízíme přilehlé břehy vodního díla Nové Mlýny. Za sebou máme katastry Pasohlávek, Drnholce, Brodu nad Dyjí, Šakvic, Strachotína, Milovic, Dolních Věstonic. Každý katastr uklízíme na jaře a na podzim,“ popisuje spoluzakladatel Dobrovolníků Pálavy.
Uklizený nepořádek z Nových Mlýnů
Činnost těchto rybářů na Nových Mlýnech není žádnou „hurá akcí“. To ani náhodou! Dobrovolníci Pálavy mají už za sebou zajímavou historii, protože úklidy na Nových Mlýnech trvají už 3 roky. „Uklízíme už 3 roky. Je dost možné, že jsme už naplnili 20 velkých kontejnerů. Situace se ale lepší, nepořádku je míň a míň,“ raduje se Ruda.
Obce činnost Dobrovolníků Pálavy chválí!
Uklizené břehy na Nových Mlýnech se pochopitelně líbí starostům a starostkám obcí, které mají u vodního díla břehy. „Obce naši činnost vítají a pomáhají nám, jak můžou. Zajišťují kontejnery, anebo svolávají své občany k těmto dobrovolným akcím. My katastr uklidíme, potom si společně uděláme táborák, kde opečeme buřty a diskutujeme o problémech, které se týkají jezer nebo i jednotlivých obcí, jako jsou třeba zákazové vyhlášky,“ popisuje průběh úklidů Ruda z Dobrovolníků Pálavy.
Tihle rybáři (a další dobrovolníci) se snaží aktivně s aktuální situací něco dělat! Například tím, že vylepšují obraz rybářské veřejnosti, aby nebyla platná pravidla v budoucnu tak přísná
Uklizené břehy na těchto vodních plochách jsou potom „otevřenou bránou“ k dialogu s obcemi. „S některými obcemi vedeme diskusi o zrušení vyhlášek, anebo aspoň o hledání společného řešení k uvolnění. Bude to dlouhá cesta! Je potřeba neohlížet se zpět a negativní věci, které vyhlášky ovlivnily, nechat minulostí. Nyní se nám Dobrovolníkům Pálavy povedlo vyjednat zrušení jedné vyhlášky jedné obce. A to by měla být inspirace pro ostatní obce – ale o tom zase někdy příště,“ říká rybář Ruda.
Velkým tématem v rybářských diskusích je pochopitelně to, že nepořádek nedělají jenom rybáři. Jenže! Právě rybáři jsou za tento nešvar velmi citelně „biti“, protože zákazy bivakování prostřednictvím vyhlášek se můžou opravdu nepříjemně prodražit kvůli pokutám. Takovou zkušenost někteří rybáři na Nových Mlýnech už mají.
Nepořádek podle spoluzakladatele Dobrovolníků Pálavy nedělají jen rybáři…
„Rozhodně si nemyslím, že nepořádek dělají jen rybáři. V našich kontejnerech skončily například pneumatiky, kancelářské křeslo, stůl, pračka, sprchový kout, cyklistické duše z kola, cyklo helma, robertek, umělá vagína, počítač atd. Jistě, že rybáři na tom také nesou svůj podíl, ale nelze v žádném případě házet všechny do jednoho pytle. Jelikož situaci neustále sledujeme, můžu říct, že si lidé začínají uvědomovat, že pokud se o naši přírodu nebudeme takto starat, tak by to nemuselo dopadnout nejlíp. Můžu říct, že situace kolem vody se výrazně vylepšuje,“ myslí si rybář Ruda.
Pohled do minulosti: „Neukázněnost rybářů neznala mezí!“ řekl starosta obce u Nových Mlýnů
V roce 2019 kontaktovala redakce InRybar.cz starostu obce Přítluky, která leží na březích Novomlýnské nádrže. A právě tamní starosta František Kadlec nám v roce 2019 potvrdil, že vyhláška byla z velké části schválena i kvůli rybářům. „Vyhláška vznikla kvůli neukázněnosti samotných rybářů, která neznala mezí,“ řekl v roce 2019 magazínu InRybar.cz starosta obce Přítluky František Kadlec.
Povede se v budoucnu upravit nebo dokonce zrušit některé obecní vyhlášky, díky práci Dobrovolníků Pálavy?
Nejhorší na celé situaci bylo to, že starosta řekl, že situace se po zavedení výrazných omezení rychle zlepšila. „Na území obce v okolí Dyje 5 se zlepšil pořádek. V dohledné době o zrušení vyhlášky neuvažujeme. Vyhláška OZV č. 2/2016 nadále platí,“ dodal starosta Kadlec.
Teď se ale pohled starostů a starostek snaží změnit Dobrovolníci Pálavy, kteří chtějí vylepšit image rybářské veřejnosti, a navázat se zastupiteli obcí dialogy. Rybáři tak věří, že zavedené vyhlášky, které výrazně komplikují pobyt na Nových Mlýnech, nebudou v budoucnu potřeba. Ale tady je zásadní, aby si VŠICHNI rybáři uvědomili, že musí u vody dodržovat pořádek, a chovat se tak, aby neobtěžovali okolí.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: Dobrovolníci Pálavy
Kéž by to povolili i na více revirech. Klidně bych místo po odchodu i vyfotil a posílal kamsi, že je po lovnem místu uklizeno
Souhlasím v dnešní době už mají skoro všichni chytrej tel
Dobrý den,musím konstatovat,že se mi zamlouvá přístup spolku Dobrovolníků Pálavy pod vedením pana Rudy.Vyřešit problém pořádku na Pálavě,bude a je hodně těžké,moc jim Všem fandím.Škoda,je mi 65 let jsem od Čáslavi, také bych se rád podílel na úklidu,jezdil jsem k Vám od 20 let,mám hodně přátel v Pasohlávkách,v Brodu nad Dyjí.Na hrázi mezi 6/7 byl jen motorest a kousek opodál 4 chaty pro rekreaci, nějaký Merkur byl v nedohlednu.Závěrem chci popřát, všem členům Vašeho spolku, hodně úspěchů, zdraví a trpělivosti k vyřeše závažného problému, protože si myslím, že je „Příroda Nade Vše“
Zdravím všechny slušné rybáře, je to zajímavý článek. Členům spolku a všem lidem, kteří se podílejí na úklidu, patří veliké díky. Myslím, že situace ohledně nepořádku kolem vody se i v mém okolí zlepšuje. Ale co by mě zajímalo je to, jestli většina rybářů vůbec ví co znamená „bivakování.“ Pod pojmem bivakování se nejčastěji rozumí přespávání pod širým nebem. Původně se termín používal ve vztahu k nouzovému přespávání v přírodě – bez stanů nebo přístřešku. Důležité je také zmínit, že bivakování je omezeno pouze na jednu noc a tady je věc, která mě osobně u většiny rybářů rozčiluje. Konkrétní příklad Svratka 5 nebo 1, Roketnice 1 zabivakovani rybáři už od středy, kteří odjíždějí v neděli či pondělí, kdy si neuvědomují, že toto už není bivakování. A to nemluvím o tom, jak si myslí, že když tam má postavený přístřešek, tak automaticky je ten plácek před nimi jejich a opovaž se tam sednout a chytat ryby, ale to už není téma nepořádek. Je pravdou, že u odjezdu drtivá většina po sobě má krásný pořádek a to je aspoň šlechtí, ale ohledně těch dalších věcech to bývá už slabší. Rybařina je krásná, ale mrzí mě, že když už po sobě umíme uklízet, tak pomalu zapomínáme spolu normálně komunikovat. Věřím, že na Nových mlýnech a okolí se situace zlepší a spokojení budeme pak všichni. Tak ať to všem hrčí a ať máme krásné rybářské zážitky.
Dobrý den,
situaci ohledně rybaření – kempování u vody, mohu posoudit z hlediska času před vyhláškou i po přijetí vyhlášek jednotlivými obcemi v okolí nádrže Nové Mlýny. V každém případě se okolí vody, a tedy i extravilánu obcí, změnilo k lepšímu po přijetí zmíněných vyhlášek. Zpočátku jsme vyváželi vlečky odpadu, plné korby Avie zapůjčené ještě tehdy Povodím. Pneumatiky na zatížení stanů, bubny z praček na živé návnady, pivní lahve, kbelíky od krmení, sem tam nějakou holínku, spoustu igelitů, matrace a injekční stříkačky nebyly výjimkou….. maso co se do bříška už nevlezlo bylo pohozeno různě v křoví plné červů … Není divu, že vyhlášky byly navrženy a přijaty. I tak to hodně zájemců o pobyt u vody s nahozenou udicí, ale hlavně s velkou zásobou piva, alkoholu, grilem, konzerv a dalších nezbytností pro rybaření, což někdy řádově obsahuje snad metráky materiálu – nevzdávají a rybaření velmi často zaměňují za rodinnou rekreaci u vody zdarma. Kam toaletu? Za křoví, ke stromu u konce hráze … to nevadí, že tam také jiní občané tráví svůj volný čas, naučí se aspoň dobře slalom mezi hromádkami se špičkou a čistit boty po návratu z procházky. Zavazí strom, keř pro stavbu stanu – přístřešku s 3 ložnicemi a předsíní? Nevadí, máme sebou sekeru a případně i ručně zlámeme, však on tam zase někdo něco zasází a bude se starat ….. ještě využijeme navíc i na ohníček pro ohřátí v chladné noci. Na betonu pro jistotu přístřešek přichytneme pořádnými hřebíky , třeba je při příští návštěvě najdu , nevadí mi že si o ně někdo může roztrhnout nohu, zranit probíhající zvíře. Že je horko a pivko by bylo teplé? Nevadí, bereme sebou lednici a agregát, který necháme hezky jet, ať si všichni v okolí užijí. Prázdné plechovky, konzervy a láhve od „švestkové desinfekce“ zamaskujeme do nejbližší zeleně, to se najde až opadne listí, a to tu už nebudeme. Stovky metrů strun necháme na místě, proč bych to uklízel a bral sebou … to se ztratí. A že se do toho zamotá nějaký pták nebo jiné zvíře? Jeho blbost, ať si poradí…. A když si vyhlídneme hezké místo, tak nám vůbec nevadí, že tam cesta nevede, my si ji uděláme i přes soukromý pozemek, jak jinak se přece dostat k vodě než přes zákaz vjezdu, to je největší adrenalin. Zaparkuji si hezky auto i s přívěsem na zeleném, stromečky čerstvě vysazené hezky zlomím, co s nimi jiného, to není ani na oheň …. No a když dojde hlídka rybářské stráže nebo zástupce obce, tak prostě řeknu, že si pokutu klidně zaplatím, na to peníze mám. A ten binec kolem? To už tu bylo… to já ne ….
Jediný rozdíl je množství těchto jedinců, kteří stále zkoušejí různé finty a pevnost nervů těch, kteří se celoročně snaží držet přírodu v okolí nádrže a obcí v čistotě a obětují svůj volný čas na obnovu zeleně. Pod pojmem rybář se mi stále vybavuje milovník přírody a vody, co si přijede zachytat, večer se sbalí – včetně svého odpadu, a v ranních hodinách zase přijde k probouzející se hladině…. V srdci s láskou k vodě a úlovku , ne k alkoholu a prohýřené noci ….
Souhlasím. Vůbec nestojím o bandu řvoucích a sprostých „rybářů“, kteří vůbec neberou ohled na okolí a vyváží tuny boilí do jezera. O ponechaných rybách raději ani nemluvím.
Rád jsem na Mušov a Nové Mlýny jezdil. Dnes si tu “ rozkoš “ rád od pustím.
Tak dnes 15.5.2021 už opět auta na ptačáku,kde jsou ti dobrovolníci pálavy kteří slibovaly klid a pořádek,vy jako první by jste měly volat policii a snažit se aby se tam mohlo bivakovat nadále ,takto to nevidím ani do léta