DomůOstatníRybářská publicistikaČeské svazovky plné ryb: Rybáři nasadili ryby za desítky miliónů korun! Tady...

České svazovky plné ryb: Rybáři nasadili ryby za desítky miliónů korun! Tady je přehled

- Reklama -

Jednotlivé územní svazy postupně informovaly o tom, jak v roce 2020 zarybňovaly svazové vody. A jsou to vskutku zajímavá čísla! Do svazovek v loňském roce zamířilo obrovské množství ryb v hodnotě desítek miliónů korun. Nejdominantnějším rybím druhem v „konzumní velikosti“ byl pochopitelně kapr, kterého rybáři nasazovali v obrovském množství. Dobrou zprávou ale je, že některé územní svazy překračovaly stanovené zarybňovací plány u dravců. A zajímavostí je, že do některých vod rybáři nasazovali i neobvykle rybí druhy, třeba hlavatky…

Tato čísla o nasazovaných rybách jednotlivé územní svazy zveřejňovaly v průběhu posledních měsíců. Rozhodli jsme se z těch informací udělat jeden ucelený přehled, který je ale významně zkrácený, protože všechny informace by se do jednoho článku nevešly. Pokud tedy chcete o nasazování ryb v jednotlivých územních svazech zjistit co nejvíce, pak stačí kliknout na přiložené odkazy. Poté dostanete kompletní informace, které byly zveřejněny…

 

Severočeský územní svaz: Zarybňovací plány u candáta byly překročeny

Rybáři ze severu Čech nasadili přes 360 000 kilo kapra! „V minulém roce bylo distribuováno celkem 367 000 kg kapra (cca 293 000 ks). Až téměř polovinu těchto ryb se daří distribuovat již v průběhu jarních měsíců. Revíry jsou tak během roku touto rybou dostatečně zarybněny. Zarybňovací plány ale nejsou v případě kapra již několik let výrazněji překračovány, snažíme se dávat více prostoru i jiným druhům (např. lín, štika, candát apod.)“ uvedl Severočeský územní svaz.

Dravcům severočeští rybáři v roce 2020 skutečně věnovali více „prostoru“. Jak se to projevilo? Například u candáta Severočeský územní svaz překročil stanovené limity. „Do revírů bylo v minulém roce distribuováno celkem 121 000 ks candáta. Zarybňovací plány tak byly překročeny, což se v posledních letech ne vždy dařilo (oproti roku 2019 nárůst distribuovaných ryb cca o 30 000 ks). Candát je dlouhodobě i s ohledem na náročnost chovu nedostatkovou rybou, u které je poptávka vyšší než nabídka,“ říká Severočeský územní svaz.  

Nové NUTRIGO je tady: Nadupané nástrahy na kapry už od 119 korun! Zjistěte více!

Pochopitelně, v rybích násadách nechyběly ani štiky. V roce 2020 jich Severočeský územní svaz vysadil tisíce! „Bylo distribuováno 13 000 ks štiky ve velikosti ročka a starší (5800 kg), dále 240 000 ks štiky rychlené,“ uvádí Severočeský územní svaz. Při nasazování tohoto rybího druhu je ale zapotřebí štiky rozvážet po vícero místech, aby se vzájemně nepožíraly. Proto Severočeši burcují, aby se rybáři zajímali o nasazování štik, a popřípadě přiložili ruku k dílu.

VÍCE INFO: Jak se nasazovalo v roce 2020 v Severočeském územním svazu?

 

Středočeský územní svaz: 2 100 000 kusů ryb za více jak 33 milionů korun 

Zveřejněná čísla se týkají jak mimopstruhových, tak pstruhových revírů, a také vodních ploch v režimu rybníkářství. Celkově Středočeši do tamních lokalit nasadili přes 2 100 000 kusů ryb za více jak 33 milionů korun

V roce 2020 středočeští rybáři nasadili přes 400 tisíc kusů kaprů. Výraznou část ale tvořili i dravci. „Tradičně nejvíce nasazovanou rybou je kapr (433 995 ks). Dlouhodobě důraz klademe na násady draviny, byť sehnat ji na trhu není jednoduché. Přesto jsou štiky (139 815 ks) a candáti (135 994 ks) po kaprech nejnasazovanějšími rybami v našem územním svazu, a následují oblíbení líni (122 184 ks),“ uvádí středočeští rybáři.

Skvělou zprávou je, že Středočeský územní svaz myslí i na původní druhy ryb. Některých středočeští rybáři nasazují nad zarybňovací plán! „Myslíme i na původní druhy ryb, a tak jsou každoročně vysazovány podoustve, u kterých je mnohonásobně překročen zarybňovací plán. Nezapomínáme na potočáky, lipany, i zde vysazujeme více, než ukládá zarybňovací plán, který v drtivé většině u jednotlivých druhů ryb překračujeme. Přesto cítíme nedostatek nabídky na trhu u parmy, bílé ryby, okouna, cejna,“ uvádí Středočeský územní svaz.  

Středočeský územní svaz si nasazování ryb do svazových a vodních ploch v režimu rybníkářství často kontroluje. „V této souvislosti musíme zmínit, že se nám velmi osvědčují kontroly vysazení, které provádí členové hospodářského odboru SÚS. I když se nám nedaří pokrýt všechny tyto akce, počet kontrol neustále navyšujeme a dává nám to jistotu, že to, co je na papíře, plave i ve vodě,“ ujišťují středočeští rybáři.

VÍCE INFO: Jak se nasazovalo v roce 2020 v Středočeském územním svazu?

 

Východočeský územní svaz: Finanční plán vysazených ryb překročen o 81%

Vedení východočeských rybářů uvedlo, že vysazuje výrazně nad rámec. Stanovené plány rybářům ukládají hodnotu vysazených ryb na necelých 16,5 miliónů korun, ovšem rybáři v roce 2020 vysadili ryby za skoro 30 miliónů.

„Východočeský územní svaz je držitelem většiny dekretů na revíry Územního svazu. Finanční hodnota vysazovaných ryb je stanovena na základě dekretů a kalkulaci cen povolenek  ve výši 16 423 864 korun. Skutečnost je ovšem podstatně vyšší – 29 801 142 korun. Finanční plán vysazení násadových ryb je tedy o 81 % vyšší, než stanovuje hospodářský plán,“ uvádí Východočeský územní svaz.   

Ze zveřejněných dat, která dal Východočeský územní svaz rybářům k dispozici, lze vyčíst, že do východočeských svazových vod v roce 2020 putovalo přes 590 000 kusů kapra za více jak 21 miliónů korun. Přitom plán počítá s násadou kapra v hodnotě něco málo přes 11 miliónů. Východočeští rybáři tak splnili plán téměř dvojnásobně! 

Nové NUTRIGO je tady: Nadupané nástrahy na kapry už od 119 korun! Zjistěte více!

Zajímavostí je také to, že do východočeských svazových vod rybáři nasazují i hlavatky. Ano! Těchto fascinujících ryb rybáři vysadili za 108 600 korun, což stačilo na 2715 kusů těchto bájných ryb.

VÍCE INFO: Jak se nasazovalo v roce 2020 ve Východočeském územním svazu?

 

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko: Velká podpora úhoře nebo mníka

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko zveřejnil tabulku, ve kterém porovnává stanovenou hodnotu nasazovaných ryb zarybňovacími plány se skutečností u vody. Z uvedených čísel vyplývá, že moravskoslezští rybáři překračovali stanovenou hodnotu ryb u mnoha druhů. Například zarybňovací plány jim stanovují nasadit kapra v hodnotě lehce přes 18 miliónů, ovšem Moravskoslezský územní svaz tento plán v roce 2020 překročil o více jak 700 000 korun.

Snahy Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko vedou na mimopstruhových revírech k podpoře dravých a reofilních druhů ryb. Na pstruhových revírech pak k podpoře ryb lososovitých, reofilních a lipana. Samostatnou kapitolou pak je dlouhodobě podporovaný úhoř. Na něj ÚS vynakládá každoročně nemalé finanční prostředky (v roce 2020 bezmála 1 000 000 Kč). Nově jsme také začali se silnější podporou mníka, toho však omezuje nabídka trhu.

VÍCE INFO: Jak se nasazovalo v roce 2020 v Moravskoslezském územním svazu?

 

Západočeský územní svaz: Celková hodnota vysazených ryb byla 25 645 598 korun

Západočeský územní svaz obhospodařuje přes 200 lokalit, které mají dohromady rozlohu okolo 3900 hektarů. A právě do těchto vod západočeští rybáři nasadili obrovské množství ryb. Například kapra obecného bylo vysazeno 269 663 ks o váze 309 676 kg, lína obecného 50 532 ks – 7 033 kg, „bílé ryby“ 84 715 ks – 6 978 kg nebo amura bílého 2 486 kg.

Samozřejmě, západočeští rybáři nezapomněli ani na dravce: štiky obecné rybáři nasadili 29 820 ks, candáta obecného 41 977 ks, sumce velkého 4 734 ks, úhoře říčního 162 650 ks – 879 kg nebo okouna říčního 12 691 ks – 1 109 kg. Celková hodnota vysazených ryb byla 25 645 598 korun.

Nové NUTRIGO je tady: Nadupané nástrahy na kapry už od 119 korun! Zjistěte více!

Velké zastoupení měly i původní druhy ryb, jakými jsou ostroretky, parmy nebo podoustve. Rybáři pochopitelně mysleli i na pstruhové vody, do kterých nasadili nemalé množství pstruhů potočních, pstruhů duhových nebo sivenů amerických. Detailní čísla se dozvíte po kliknutí na níže přiložený odkaz…

VÍCE INFO: Jak se nasazovalo v roce 2020 v Západočeském územním svazu?

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Jednotlivé územní svazy

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

16 KOMENTÁŘE

  1. Co já nevidím, tak ten náš Jihomoravský kraj. My máme jen placení, zákazy a příkazy a jinak . Na mnohých revirech už můžeme jen vzpomínat, na to jak tam brávaly ryby. Už mne to tu s…(nebaví).

  2. Proč zase dostává prostor pouze kapr?? Jako fajn, že si tam přečtu štika a candát (chytám jen dravce, a vezmu si občas, když je chuť),, ale kapr, kapr, kapr,, reklamy na návnady na kapry, ten chytil takovýho kapra, to je nejlepší na kapra, tam a tam jsou kapři,, furt dokola! Kde je třeba okoun??chytal jsem 40cm okouni a kde jsou? Jak když nic jinýho neexistuje jen kapr,, „nesponzoruji“ rybářský svaz nákupem povolenky aby ve většině vysazovali kapry, kterého ani nechtám🤷‍♂️

    • Kaprařina je byznys jako hrom, všichni blbnou po 15, 20. kilových kaprech, kupujou si všelijaký a honěj si s tím triko. Nás pár lovců dravců jim ten kšeft nezvýší, i když už i zde jsou „speciální“ pruty a navijáky a vlasce na různé druhy. Tzn. že když jdeš na přívlač, dej si na to pozor, abys náhodou na speciální candátí prut nechytnul nedejbože štiku.

  3. Ano,byli vysazeni.Poznal jsem to podle mistnich rybaru.A az mi nasa slovenska vlada povoli jit na ceske vody,tak tam nic nebude.

  4. Prosil by jsem také lepší informace o jihomoravském kraji, který zde v článku také chybí.. o vysazování ryb a další info..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -