Lov amura je v posledních sezónách rybářským hitem. Tyto ryby jsou totiž vyhlášenými bojovníky, kteří tvrdě bojují. A proto je rybáři vyhledávají. Víte ale, jak se amuři chovají na krmném místě?
Amur je mezi rybáři oblíbený zejména proto, že při zdolávání vytváří neuvěřitelnou sílu. Ta je opravdu obrovská! Navíc, amuři mohou s přehledem dorůstat přes metr délky, takže jsou pro rybáře cennou „trofejí“. Aby ale rybáři tyto ryby chytali úspěšně, je zapotřebí pochopit jejich chování. A toho dosáhneme tak, že se „podíváme pod hladinu“.
Jak se chová amur, když se píchne na háček?
Populární kanál Underfishing nedávno zveřejnil další video z vodního světa. Tentokrát se ale tvůrci zaměřili na amury, kteří jsou i na českých revírech velmi oblíbenými rybami. Autoři videa jednoduše před kameru vysypali chutné krmení, mezi které schovali nástrahu s háčkem.
Tohle video tak spoustě rybářům poslouží jako dokonalý „studijní materiál“. Rybáři totiž ze zveřejněných záběrů mohou lépe pochopit, jak amuři sbírají potravu. Díky tomu tak mohou třeba lépe upravovat vlastní návazce, které na tento styl záběrů budou lépe stavěné.
Ale hlavně! Ze záběrů lze vypozorovat, že amuři rozhodně nejsou „hloupí“. Ve videu je třeba pasáž, ve které lze vidět, jak amur nabírá nástrahu s háčkem. Ve chvíli ale, kdy ucítí háček, tak nástrahu okamžitě vyplivne! Tohle je fascinující podívaná…
Rybáři si pak ale mohou prohlédnout i tu situaci, kdy se amur „píchne“ o háček. Ano, amur na krmném místě nejprve sbírá návnadu, ale pak do tlamy nasaje i plovoucí kuličky s háčkem. A v tu chvíli lze vidět, jak ryba „zkamení“. Jak se následně zachová? To si můžete prohlédnout ve videu výše…
Nejtěžší amuři v Česku mají přes 20 kilo
Amur bílý je opravdu fascinující ryba, která v tuzemsku není původní. Amur byl do tehdejšího Československa dovezen až v 60. letech 20. století. A to zejména proto, že tyto ryby jsou známé svou „láskou“ k vodním rostlinám. Proto hospodáři amury vysazovali třeba na zarostlé lokality.
Za tu dobu se ale amur stal i velmi vyhledávaným rybářským úlovkem. A to zejména pro jeho bojovnost. V prvních chvílích se sice amur nechá tahat ke břehu „jako cejn“. Ve chvíli ale, kdy amur poprvé při souboji „ťukne“ o břeh, tak začne fascinující souboj. Ten je protkán celou řadou silných výpadů, které jen tak nějaká ryba nenapodobí.
Amuři navíc mohou dorůstat opravdu velkých rozměrů. Ani na českých vodách nejsou výjimkou úlovky amura o délce výrazně přes 1 metr. Navíc, tato ryba může přesáhnout i váhu 20 kilogramů. V letošní sezóně jsme například psali o amurovi o váze 22,38 kilogramů, kterého ulovil rybář Zdeněk Valíček.
Zdroj: Underfishing, ilustrační foto: InRybar.cz