Problémy aktuálně trápí hamburskou část řeky Labe. Měření tady vykazují velmi nízké hodnoty kyslíku. A vinou toho už uhynuly tisíce ryb. Ochránci přírody z celé situace viní „bagrující lodě“.
Ilustrační foto: InRybar.cz
Na případ velkého úhynu ryb upozornila například ekologická organizace BUND. Právě ta uvedla, že aktuální hodnoty kyslíku se pohybují okolo 2 mg na litr vody. A to je podle ekologů pro labské ryby v Labi naprosto likvidační.
Aby ryby mohly v řece dýchat, potřebují koncentraci kyslíku ve vodě okolo 4 mg na litr. Ochránci přírody dále poukazují na to, že deficit kyslíku je v letošním roce vyšší než v minulých letech. „Nejenže zde umírají ryby, umírá zde celý ekosystém,“ bije na poplach ekologická organizace.
Vadí bagrování v řece?
Zpravodajský portál ndr.de pak přišel s informací, že nízký obsah kyslíku v hamburské části Labe je dán také tím, že přes jez v Geesthachtu nad Hamburkem neteče žádná voda bohatá na kyslík. Navíc, podle zmíněné ekologické organizace je problémem také bagrování v řece, aby se udržovala dostatečná hloubka pro lodě.
Vypadá to, že ryby hynou z toho důvodu, že se spojila celá řada faktorů. Tím jsou jednak sedimenty ve vodě, ale také odumřelé řasy nebo vysoká teplota vody. Tento koktejl pak zabíjí velké množství ryb v Labi.
Na situaci už reagují němečtí politici. Například Jens Kerstan ze Zelených řekl, že se přestane bagrovat v letních měsících. „V zásadě jsme se s přístavním úřadem dohodli, že se mezi dubnem a podzimem nebude bagrovat,“ citoval politika web ndr.de.
Měření ukázala rapidní zhoršení
V zasažené oblasti pochopitelně probíhají měření celé řady hodnot, třeba teploty vody, obsahu kyslíku nebo pH. Například v květnu byla teplota vody v daném úseku okolo 17 stupňů Celsia a obsah kyslíku se pohyboval okolo 7 mg na litr.
V posledních týdnech ale došlo k rapidnímu zhoršení situace, kdy se podmínky pro ryby staly skutečně likvidační. Na konci června měla voda teplotu okolo 22 stupňů Celsia a obsah kyslíku se snížil k hranici 2 mg na litr. Data jsou dostupná na tomto webu.