DomůNovinkyNový bič na pytláky: Zvýšily se sazby za upytlačené ryby! Co to...

Nový bič na pytláky: Zvýšily se sazby za upytlačené ryby! Co to znamená?

- Reklama -

Ministerstvo zemědělství spolu s policí upravilo sazby za upytlačené ryby. Co to znamená? Po 11 letech došlo ke zvýšení cen za upytlačené ryby, ale také zvěř. Nový sazebník tak poslouží například policii při posuzování toho, zdali došlo k trestnému činu nebo přestupku. Zároveň ale bude sazebník používán při uplatňování náhrad po přírodních katastrofách nebo rybích nákazách…  

Ilustrační foto: InRybar.cz

Ceny za upytlačené ryby, ale také zvěř, se nehýbaly 11 let. Nyní se ale resort zemědělství dohodl s policií na úpravě sazeb za upytlačené ryby a zvěř. „Nové taxy za nelegálně ulovenou zvěř a ryby začnou platit od data vydání sazebníků, tedy od 5. října 2021,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Tento nový sazebník za upytlačené ryby a zvěř bude potřeba například pro policii, která podle něj bude posuzovat případy pytláctví. „Sazebník reflektuje nedávné zvýšení hranice z 5 na 10 tisíc korun výše škody, která je podle trestního zákoníku limitem pro možné stíhání za trestný čin,“ přibližuje Vojtěch Bílý.

Nový sazebník například pomůže určit to, jestli dotyčný spáchal trestný čin nebo přestupek. „Pokud někdo způsobí škodu vyšší než 10 tisíc korun, řeší už tento případ soud a obviněnému hrozí vězení, což se týká i pytláctví. Pokud je škoda nižší než 10 tisíc, má přestupek na starosti správní orgán, většinou obec, která může provinilci například udělit pokutu,“ doplňuje mluvčí Bílý.

 

Sazebník poslouží i při přírodních katastrofách

Nový sazebník nebude rozlišovat to, jestli byly ryby upytlačeny na rybářském revíru nebo chovné lokalitě. Ceny za upytlačené ryby jsou pak závislé na několika faktorech. „Sazebník za ryby bude platný pro ryby upytlačené v rybářských revírech i za ty z rybníkářství. Ceny se odvíjejí podle druhu, věkové kategorie a skupin ryb,“ vysvětluje Vojtěch Bílý z ministerstva zemědělství.

Sazebník ale nebude používán pouze v případech pytláctví. Ne! Nové ceny budou uplatňovány například i při vyplácení kompenzací po přírodních katastrofách. „Tento sazebník rovněž poslouží k vyplácení kompenzací za škody způsobené mimořádnými situacemi, jako jsou například povodně, sucho nebo havarijní úhyny a náhrady při zdolávání nebezpečných nákaz podle zákona o veterinární péči,“ dodává mluvčí Vojtěch Bílý.

 

Ukázky nových cen v sazebníku

  • 1 kg amur tržní – 61 Kč bez DPH
  • 1 kg cejn tržní – 35 Kč bez DPH
  • 1 kg kapr tržní (I. Třída) – 51 Kč bez DPH
  • 1 kg kapr tržní (výběr) – 56 Kč bez DPH
  • 1 kg lín tržní – 81 Kč bez DPH
  • 1 kg candát tržní – 306 Kč bez DPH
  • 1kg štika násada, tržní – 181 Kč bez DPH
  • 1 kg sumec násada, tržní – 149 Kč bez DPH
  • 1 kg úhoř násada, tržní – 300 bez DPH

INFO: Kompletní sazebníky cen u jednotlivých druhů ryb

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

4 KOMENTÁŘE

  1. Že se vám tady courají lidi přes hranici sem a tam, tak to nikoho nevzrušuje a jéště jim stát hradí bydlení, stravu a tučné kapesné a našim lidem budete hrozit trestným činem a zavírat je. Nemocná společnost a už mrtvá EU.

  2. Jinak to nejde. Nemají dělat to co se nemá, souhlasím. Osobně bych se priklanel k pokutě klidně 250 tisíc, oni si to rozmysli jestli se jim to vyplatí. A nejen za uloveny ryby nebo zabity zvíře ale už jen za to že pytlaci. Z přírody tu nezůstane za pár let nic kvůli takovým smejdum.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -