DomůNovinkyZástupci ČRS u premiéra Babiše: „Spolupráce s představiteli státní správy je velmi...

Zástupci ČRS u premiéra Babiše: „Spolupráce s představiteli státní správy je velmi důležitá,“ říká jednatel

- Reklama -

Zástupci Českého rybářského svazu se na konci roku 2020 sešli s premiérem Andrejem Babišem a dalšími vrcholnými politiky. Podle jednatele Českého rybářského svazu Romana Heimlicha to byla dobrá příležitost k tomu, aby zástupci rybářů poděkovali představitelům státní správy za to, že rybáři mohli i v době koronavirové pandemie rybařit. Jednatel se návštěvy politické reprezentace účastnil s předsedou ČRS Karlem Machem. Některým rybářům ale vadí fotografie zástupců ČRS právě s Andrejem Babišem. A to proto, že chemička DEZA, která je součástí holdingu Agrofertu, patří k podezřelým podnikům ohledně katastrofální ekologické havárie, při které uhynuly desítky tun ryb za desítky miliónů korun, byť vyšetřování havárie orgány činnými v trestném řízení stále pokračuje…

Rok 2020 byl velmi hektickým rokem, který poznamenala vážná koronavirová pandemie, která výrazně zkomplikovala život nejen v České republice. I v těchto nelehkých časech ale mohli čeští rybáři navštěvovat svazové revíry a rybařit – samozřejmě při dodržení hygienických opatření, například udržování bezpečných rozestupů.

Zástupci rybářů měli na konci roku 2020 možnost setkat se přímo s premiérem Andrejem Babišem. „Návštěva premiéra byla příležitostí, jak poděkovat za přístup a spolupráci státní správy v oblasti rekreačního rybolovu, který byl jako jedna z mála volnočasových aktivit povolen i v době omezení souvisejících s nákazou koronavirem. Zmínili jsme také příznivý legislativní rámec pro výkon rybářského práva v ČR a vhodné nastavení některých dotačních titulů, směřujících do oblasti rybářství,“ řekl magazínu InRybar.cz jednatel Roman Heimlich.

Ze setkání vznikly i fotografie, které se objevily na internetu. A ne každý rybář z nich měl radost. Důvodem rozčarování u některých rybářů je to, že chemička DEZA, která patří do holdingu Agrofert, je stále podezřelým podnikem ohledně obrovské ekologické havárie na Bečvě, při které na podzim uhynulo desítky tun ryb za desítky miliónů korun. A podle některých rybářů prostě nejsou podobné fotografie zástupců ČRS s Andrejem Babišem vhodné.

„Udržování kontaktů ČRS s předními politiky a zástupci státní správy považujeme za velice důležité z hlediska zachování dlouhodobě příznivého prostředí pro rekreační rybolov, který je jednou z nejrozšířenějších volnočasových aktivit v České republice,“ reagoval Roman Heimlich.

 

Pozitiva roku 2020: ČRS politiky prostě potřebuje

Český rybářský svaz si pochvaluje hned několik pozitiv, která vychází ze spoluprací například s ministerstvem zemědělství nebo ministerstvem životního prostředí. „Důležitým úspěchem, kterému předcházely měsíce jednání se zástupci ministerstva zemědělství, je zařazení plánovaného Rybářského informačního systému (RIS) do pracovního plánu sběru dat ČR, který nám dává možnost ucházet se o financování RIS z veřejných zdrojů,“ píše se na webu Českého rybářského svazu.

Dobrá zpráva přišla i z ministerstva životního prostředí, které chce s rybáři spolupracovat na zlepšení kontrolních mechanismů proti vážným ekologickým haváriím. „Důležitou výzvou, na které jsme připraveni nadále pracovat, je nastavení kontrolních i krizových mechanismů tak, aby se minimalizovalo riziko a dopad mimořádných znečištění vodních toků. Oceňujeme také vstřícný přístup ministra Brabce, který přislíbil zefektivnění kontrolních mechanismů  – pilotním projektem bude umístění automatického kontrolního systému kvality vody na postiženém úseku řeky Bečvy,“ uvedl Český rybářský svaz.

Samozřejmě, velmi důležitou pomoc rybáři dostávají i formou dotací. Tyto peněžité prostředky jsou využívány různě – od obstarávání ohrožených druhů ryb, až po podporu dětí a mládeže. „Významnou pomocí je také možnost čerpání některých dotačních titulů – například na mimoprodukční funkce rybářských revírů, které slouží k vysazování ohrožených druhů ryb, nebo titulů podporující práci s dětmi a mládeží,“ pochvaluje si Český rybářský svaz.

 

Z chemičky DEZA unikla toxická látka: „Nebyla to havárie!“ tvrdí mluvčí Agrofertu

„Ráno, před otravou řeky Bečvy, 20. září 2020, se v areálu chemičky DEZA stala závažná havárie, při které uniklo zhruba 10 kubíků toxické směsi do dešťové kanalizace. Tento únik mohl být příčinou havárie rozsahu, jaký byl na řece Bečvě,“ řekl pořadu 168 hodin šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. Deník Referendum na havárii v chemičce DEZA upozornil jako první…

Holding Agrofert se k havárii přiznal. Je ale nestandardní, že až po tom, co se provalila – tedy až dva a půl měsíce od otravy. „Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v DEZE k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě,“ uvedl pro pořad 168 hodin mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Úhyn na Bečvě v číslech: Zničeno 38 kilometrů řeky. Uhynulo 39,24 tun ryb (převážně parmy a ostroretky). Škody jsou v desítkách miliónů korun. Dobrovolníci při úklidu mrtvých ryb odpracovali celkem 1 177 hodin. Rybáři při odvážení mrtvých ryb najezdili 3 300 kilometrů.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

5 KOMENTÁŘE

  1. Cenu skokana roku získávají soudruzi funkcionáři ČRS a jako první cenu si odnesou bednu indulony, aby jim to dobře klouzalo při řit…. alpinizmu. Petrův Zdar

  2. Lepší mu… Než te opozici. Jeden horší jak druhý vsechno je špatně v hlavách konopí. Ani upravit se to neumí dredy a další šílenosti.

  3. Myslí si ti, kteří kritizují to, že se vedení sešlo s Babišem, že Babiš ( i kdyby to uniklo z Dezy, ale dokud se to nedokáže, tak to zkrátka a dobře pravda není) i kdyby nebyl předseda vlády, to mohl v jedné ze svých mnoha továren ( dnes mu de jure nepatří ani jedna) nějak ovlivnit a že na tom jako osoba nese vinu ?
    Celý život bylo moje heslo používat selský rozum.

  4. Myslím si, že je v pořádku, když zástupci ČRS jednají s politiky napříč politickým spektrem a zástupci státní správy. Ovšem ČRS se reprezentovala fotkami se setkání s panem Babišem, Brabcem a Filipem. Pan Filip je jedním z místopředsedů parlamentu a předsedou KSČM. Není členem výboru pro životní prostředí a pod. tam by jsem to setkání dovedl trochu pochopit ale vzhledem k tomu, jak se vyvíjí politická situace a preference KSČM klesají, to jde považovat za obrovskou chybu pro budoucnost. Pokud´ ovšem pan Mach nechtěl s panem Filipem zavzpomínat na minulost-tomu by mohli naznačovat stejné kravaty a pokusit se zdvihnout preference KSČM podporou od představitelů ČRS .Pod pana Brabce patří MŽP jako nejvyžší vodoprávní orgán v případě otrav a patří pod něho ČIŽP. Oboje tyto instituce naprosto selhali v případě Bečvy a jsou z odpovědné za to ,že se to dosud nevyšetřilo. Jako jejich přímý nadřízený je za to odpovědný pan Brabec a navíc do současné doby nic neudělal proti neustálím otravám, kterých je každoročně velké množství a část z nich zůstane nepotrestána i kvůli právním nedostatkům a pro jejich odstranění pan Brabec nic neudělal. Prezentace fotek s ním je svinstvo a znevažování těch rybářů, kteří se na odstrańování otravy na Bečvě z účastnili. Pokud´ jde o pana Babiše .Protože svěřil Agrofert do svěřeneckých fondů, tak za Dezu, pokud´ by to udělala nenese odpovědnost. Na druhou stranu nese odpovědnost za ministra Brabce a špatnou práci jeho podřízených .V civilizované demokratické společnosti by byl pan Brabec z funkce odvolán. Protože tak pan Babiš neučinil, nese na nevyšetření otravy svůj díl odpovědnosti a prezentace setkání s ním je přinejmenším nevhodná. Petrův Zdar

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -