Evropská agentura pro chemické látky dostala od Evropské komise příkaz, aby vypracovala analýzu. A právě tato analýza má zjistit, kolik po sobě nechávají rybáři olova ve vodě. Výsledky analýzy pak rozhodnou o tom, zdali se olovo zakáže, anebo jej budou rybáři moci používat i v dalších letech. Ovšem! Hlasy, které tvrdí, že Evropská unie chce olovo rybářům na dobro zakázat, sílí. Je tak skutečně možné, že v příštích letech nebudou rybáři olova vůbec používat, protože Brusel je jednoduše zakáže.
Rybářské zátěže z olova jsou nedílnou součástí výbavy statisíců rybářů v České republice. V dalších letech tomu ale může být jinak. Evropská unie se totiž právě na rybářské zátěže zaměřila. Kdyby Brusel olova zakázal, byl by to problém. „Myslím si, že se bez olověných zátěží obejít nejde. Olovo má nenahraditelné vlastnosti. Ani ne v tom, že je těžké, ale že je lehko opracovatelné,“ řekl pro ČT Pavel Vrána z Českého rybářského svazu.
A právě to je kámen úrazu. Olovo se v rybařině používá v obrovském množství. Pravda, jsou tady alternativy – například jiné kovy nebo přírodní kámen. Jenže takové zátěže jsou oproti těm olověným podstatně dražší. Rybáři by tak museli sáhnout hlouběji do peněženky. A ne všechny alternativy jsou k životnímu prostředí šetrnější než olovo. Například zinek je pro ryby ještě více toxický. Měď zase škodí bezobratlým živočichům a o wolframu se zřejmě taky bavit moc nedá – je příliš drahý. I když to na první pohled vypadá nelogicky, tak jako nejlepší náhrady za olovo se jeví zlato nebo uran.
O zákazu olova se mluví už několik let. Jako první na toto omezení upozornil Bohumil Straka, který v minulosti chtěl kandidovat do Evropského parlamentu, aby hájil zájmy rybářů a myslivců. Neuspěl. Je zapotřebí ale říci, že se rybáři musí na možný příchod zákazu olov připravit – něco podobného totiž už postihlo myslivce…
ČTĚTE TAKÉ: „EU chce zakázat olověné zátěže,“ upozorňuje kandidát na europoslance Bohumil Straka
Redakce InRybar.cz
Ať jde doprdele celá evropská unie