DomůNovinkyZákaz bivakování na Labi: Rvačky, porušování zákazů a odpadky. Obce brojí proti...

Zákaz bivakování na Labi: Rvačky, porušování zákazů a odpadky. Obce brojí proti rybářům!

- Reklama -

Situace u břehů Labe v Českém středohoří je v posledním období opravdu kritická. O co jde? Břehy Labe si pronajímají někteří rybáři. Jenže! Právě tito rybáři často porušují zákon. Jak? Někteří rybáři jezdí autem až k vodě, stanují na březích řeky a nechávají po sobě hromady odpadků, jiní zase znemožňují lov dalším rybářským kolegům. Celá situace je o to „vážnější“, protože se jedná o chráněnou krajinnou oblast, kde platí zvláštní režim. Problém chtějí řešit jak nedaleké obce, tak i správa chráněné krajinné oblasti.

Zdá se, že mnoho rybářů, kteří si pronajímají břeh na Labi, dostanou dojem, že onen břeh je pouze jejich. Proto v těchto místech lze často narazit na ploty nebo cedule vyznačující soukromý pozemek, aby zabránili ostatním rybářům v lovu ryb na daném místě. Jenže! Podle rybářského zákona musí majitel pozemku nechat i ostatní rybáře „vykonávat rybářské právo“. Nájemníci se ale brání zákonem o vlastnictví.

AKCE: Rozdáváme navijáky na kapry ZDARMA!

Situace je tak vyhrocená, že někdy v těchto místech dochází i ke rvačkám. To potvrdil pro iDNES.cz i Karel Jakubec z ústeckého rybářského svazu: „Občas jejich vzájemné konflikty přerostou do rvaček. Také si často ničí auta.“

Velké problémy dělají i ti rybáři, kteří na břehu Labe stanují. Někteří namísto stanu přijedou dokonce s maringotkou nebo karavanem. Jenže to bez povolení nejde. „Problém je, že rozdělávají oheň, vaří, odhazují odpadky a všude po nich zůstává nepořádek,“ řekl pro iDNES.cz Pavel Krejčík z poříční stráže, který zároveň dodal: „Někteří si dokonce stavějí celé domečky. Nejdříve tam je karavan, pak maringotka, která se postupně zapustí do země. U té se najednou objeví altánek, střecha, zeď a krb. Stavějí navzdory všemu a všem.“

Dalším velkým nešvarem je i to, že rybáři jezdí autem až k vodě. „Rybáři tím porušují zákaz jak vjezdu, tak setrvání na územích spadajících pod chráněnou krajinnou oblast,“ řekl Krejčík. Aby rybáři do těchto míst mohli jezdit autem, potřebují povolení pro vjezd do CHKO.

„Počátkem února byla zahájena jednání nás, rybářů a starostů z okolí Labe, jejichž výsledkem mají být vytipovaná místa, kam by se zajíždět mohlo a kde by to z hlediska ochrany přírody nevadilo,“ řekla Jana Ptáčková ze Správy CHKO České středohoří.

 

Zákaz bivakování na Labi: Rybáři dělají nepořádek!

Rybáři si svým nevhodným chováním zadělávají na problémy. Například město Štětí, které ve zmíněné CHKO neleží, vydalo vyhlášku o veřejném pořádku, která upravuje i pravidla pro chytání ryb. Ve vyhlášce jsou uvedeny časy, ve kterých se rybáři mohou zdržovat na březích Labe. Po skončení dané doby musejí břehy řeky opustit.

AKCE: Rozdáváme navijáky na kapry ZDARMA!

„Touto vyhláškou neomezujeme rybářské právo na lov, ale chceme zamezit rybářskému bivakování. Poté, co rybáři opouštěli svá stanoviště, zůstávaly po nich odpadky,“ řekl Zdeněk Cuchý, vedoucí městské policie ve Štětí, který ještě dodal: „Někteří dokonce na pozemcích káceli stromy, aby si vytvořili místo na parkování.“

Pokud se rybáři budou i nadále chovat tímto způsobem, pak je jen otázkou času, kdy obce zahájí potřebné kroky k obraně. Je zapotřebí se nad danou problematikou opravdu vážně zamyslet!

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

20 KOMENTÁŘE

  1. Hledá se řešení vstupu na pozemky? Tam,kam je z jakéhokoli důvodu všem rybářům mající oprávnění k lovu bráněno ve výkonu ryb.práva,tak tam zakázat rybolov. Je to vlastně vyhrazování místa vyvoleným rybářům a to je podle RŘ zakázáno. Než věčné dohady a i rvačky,tak tam dát absolutní stop pro všechny. Jsou i revíry,kde ploty ,nebo zdi vedou do vody a i ryb.stráž má problém s kontrolou.-viz Sázava,pruty nahozeny a nikde nikdo. I tam by mělo být zakázáno chytat ryby

    • Anebo přestat pronajímat pozemky „vyvoleným“… 🙂 Ta problematika je všude stejná – např. na Nových Mlýnech je tohle už „normální“…

      Redakce InRybar.cz

  2. Proc jim dozivotne nevezmou papíry. Platíme ne malý peníze za povolenky tak ať chodi kontroly a neserou se s tim. Akorát to zkurvy nám co po sobe uklízíme a snažíme se dodržovat pravidla

    • Sebrat povolenku-no je šílený,ale kdyžněkteří rybáři mají ty správné známé u své organizace,tak třeba i za týden jí mají nazpět. JE TO SYSTÉMOVÁ CHYBA A VÝSMĚCH VŠEM POCTIVÝM RYBÁŘŮM

  3. Řešení ve formě zákazu lovu na samosek (Na nástrahu pod háčkem) a zákaz chytání na živou rybu( aby byli stanoující eliminováni i sumcaři) nikoho nenapadnul?

    Problém vyřešit u zdroje, zakázat způsoby lovu, které používají rybáři, kteří pociťují silnou potřebu stanovat u vody několik dní ( Eliminovat Kapraře a sumcaře).
    Klidně přijeď na Labe, ale o půlnoci se sbal fidlátka a jeď stanovat třeba na pole s kukuřicí místo oxidování u vody. Sumcař je stejná lůza jako stanující kapraři, aby chytil rybu tak musí týden smrdět u vody NonStop a zabírat místo.

  4. Václave R. Tak debilní názor jen tak z huby nikdo nevypustí. Nikdy nereaguji a nemíchám se do diskuse. Ale tvůj návrh řešení mne nenechává klidným. Začni brát nějaký tablety pro uklidnění,ale na ten mozkem ti nic nepomůže

  5. Lůza jste Vy pane Václave R.,kaprařina prostě vyžaduje déle času,proč Vám vadí že někdo přespí u vody?…jen proto,že to není Váš styl rybaření,tak byste to zakázal? Hloupost. Věčně samá buzerace proti kaprařům,většina kaprařů si ryby neberou,,všechno pouštějí,jsou slušní a mají úctu k okolí a k rybám se chovají daleko lépe než ostatní. Nechápu jakým právem byste měl Vy eliminovat určité zpusoby lovu. Určitě jste ten typ rybáře co sedne k vodě,honem něco chytí,zabije,a honem domů sežrat. Z těch věčných buzerací je mi špatně a dospěje to akorát k tomu,že si lidi přestanou kupovat povolenky od svazu,budou radši chodit na soukromé revíry,kde mají klid.

    • Petr Seibert
      Pokud tam bude 1-3dny nikdo neřekne ani popel ale týden nebo dva to už není chytání pro radost ale masařina.

      • Taky na svazovce,nikdy déle jak 3 dny nejsem,ale jim tady vadí pžespání u vody obecně,což je kravina. Od jakživa lidé nocují uvody,vždy to bylo normální…nic proti Vám,ale pod pojmem MASAŘ si představuju něco jiného…

    • Pane „KAPRAŘ“ 88 buďte tak laskav a jezděte si na soukromé revíry.U vody bude o jednoho rádoby rybáře méně. VŠEOBECNÝ ZÁKAZ BIVAKOVÁNÍ vám asi nic neříká. Jestli považujete uklízení po týdenním „RYBAŘENÍ“ za buzeraci,ta to skutečně nemáte u vody co pohledávat !!! Zdravím, kabr.

      • Nevim proč bych měl kvuli Vám jezdit na soukromé revíry,budu si chytat tam kde chci,když za to platim. A nikdo nepíše,že uklízení je buzerace,TO JSTE SI ASI VYCUCAL Z PRSTU. Já si vždy sebou beru pytel a uklízím po sobě,ba naopak to tam ještě po někom uklidím,aby to nebylo na mě,když to tam nechám. Vždy jsem se u vody choval ohleduplně,JAK K OKOLÍ TAK K RYBÁM,tak si nechte blbý kecy o rádoby rybáři.

  6. Jak tak sleduji,ono je to všude stejné.U nás na Velkém rybníku u Hroznětína na Karlovarsku má každý druhý chatař plot až do vody a v zahradě hlídacího psa.Celý břeh je poset posedama ze kterých vás majitelé suveréně vyhánějí.Nejlepší je ovšem to,že se tak chová i rybářský hospodář z místní organizace Ostrov.Co potom můžete dělat,chataři nahozeno celých 24 hodin,berou vše a my normální si musíme zaplatit 20 kč denně za povolení k vjezdu,které vás ale neopravňuje parkovat jinde než na označených parkovištích a to je na celém revíru jedno pro 4 automobily a když jinde je místa dost ale tam smí parkovat pouze majitelé chat.Zkrátka jseš chudej,nemáš na chalupu,tak jenom makej na brigádách,cáluj za povolenku a rybařit jezdi na cizí revíry třeba 100 km vzdálené,kde je ovšem místo na břehu volné.

  7. Nedá mi to na tohle nereagovat. kde jsou ty časy kdy se na březích scházely celé rodiny i s dětmi a trávily tam svou dovolenou.. jenže stovky kilometrů zabraly cyklostezky a na zbytku je jen samí omezení a výmysly jak to těm rybářům co nejvíce znechutit aby se přestěhovaly na soukromé revíry. A pro ty co odsuzují karavany u vody tak mám jen jedno. Jezdíme s manželkou už pár let. Mě je 68 a manželce 65 let a nejsme líní po příjezdu vzít pytel a posbírat odpadky z toho místa kde chceme pár dní zůstat. A hlavně ty odpadky odvést a ne je tam věšet na strom a nebo schovávat za bukem.V karavanu máme i WC takže nepotřebujeme chodit přihnojovat okolí. Když odjíždíme tak po nás nezůstane ani papírek od bonbonu.
    A nyní se chci zeptat.1) Kde najdu seznam míst kam můžu bez obav s tím karavanem zastavit. a za 2) Kdo a kde mi může dát povolení takoví místo navštívit.
    Děkuji za odpověď

    • To jsem pěkně naivní dědek když čekám že mi tady na to někdo odpoví. To privilegium mají přece jen vyvolení a mezi ně já určitě nepatřím. Přece nebudou dávat na veřejnost kde se může stát s karavanem a nebo kde dostanu povolení. To je lepší zakázat všeobecně.
      A k tomu nepořádku kolem vody, Taky jsem se s tím, samozřejmě, setkal. je to věc RS a policie hlavně městské a obecní. Když můžou dvakrát za noc kontrolovat jestli tam někdo u vody nespí tak proč by se nemohly soustředit na pořádek. Podle RŘ je lovící povinen si před zahájením lovu uklidit. Když RS zjistí nedostatky tak nechat uklidit a poslat domů. Každý si to prostředí kolem sebe upravuje tak aby se tam cítil jako doma a u některých rybářů bych si nevzal ani balenou vodu. Abych nebyl anonym tak moje jméno je Mourek Jiří

      • Dobrý den, pane Mourku,

        k dotazu: Karavan skutečně nemůžete dát jen tak ke břehu vody – vlastně možné to je v kempech – a přesně tam by se měly karavany směřovat.

        Ale zpátky k dotazu: Povolení Vám může dát vlastník/nájemce pozemku. A to je různé – například Povodí, obce nebo i „soukromí“ vlastníci.

        Seznam míst podle nás neexistuje…

        Redakce InRybar.cz

      • Musím s Vámi souhlasit. Také máme karavan a chytám s dětmi. Kluky k tomu vedu od mala a opravdu nejde s nimi být jen tak u vody bez zajištění několik dní v kuse. Nikdy po nás nebyl bordel, vždy jsme po sobě místo uklidili a jak píšete, nehnojime po okolí. Proč to tedy tolika lidem vadí?? Nevěřím, že ten bordel dělají rybáři. Kolem vody se pohybuje spousta jiných návštěvníků, kteří se přijedou vykoupat, zajdou na procházku atd…spousta to spojí s používáním alkoholu a jídla a jelikož přijdou pěšky, tak se jim s tím nechce tahat zpět. To už ale nikdo nevidí…

        K Vaší otázce kam, tak na Rozkoši je krásné místo. Stelplac nebo jak se to píše a je jen pro karavany. Zaplatíte při vjezdu u automatu a máte k dispozici elektřinu, vodu, vylevku a jste kousíček od vody. No my letos budeme už jezdit jen na soukromé, protože tam mě nikdo vyhazovat nebude a váží si našich utracených peněz. A svaz ostrouha, co jiného, když se za bas neumí postavit. Každá žába už má dnes větší práva jak my lidi a k vodě a celkově do přírody si budeme muset zajišťovat povolení, aby jsme tam náhodou nezaslapli ropuchu.

        Petrův zdar a lepší zítřky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -