V listopadu loňského roku Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko informoval o tom, že tamní rybářská stráž dopadla rybáře, který mazal ulovené ryby z povolenky. Teď padl verdikt! A dozorčí komise se s tím vůbec nepárala! Daného rybáře, který mazal zaznamenané úlovky z povolenky, rybáři vyřadili z Českého rybářského svazu. Udrží rybáři jednotný metr i u ostatních případů, kdy někteří členové hrubě porušují rybářská pravidla?
V listopadu 2020 přepisoval ryby v povolence, v lednu 2021 už není členem Českého rybářského svazu! Dozorčí komise místní organizace, ve které byl tento držitel povolenky členem, si nebrala servítky. A daného „rybáře“ vyřadila z řad Českého rybářského svazu.
CENOVÁ BOMBA: Super levný rybářský oblek (bunda + kalhoty) za pár korun!
„Dne 23. listopadu minulého roku jsme na našem profilu zveřejnili případ zadržené povolenky z důvodů používání smazatelného pera při vyplňování záznamu o docházce a úlovcích. Dozorčí komise příslušné MO toto porušení projednala a udělila trest vyloučení nepoctivce z Českého rybářského svazu. Tento verdikt v těchto dnech potvrdila i dozorčí komise územního svazu,“ uvedl Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.
Co se vlastně v listopadu loňského roku odehrálo? „„Dobrá práce naší dobrovolné rybářské stráže! V pátek 20. listopadu byla dalšímu „chytrákovi“ zadržena členem naší dobrovolné rybářské stráže povolenka, a to z důvodu používání smazatelného pera při vyplňování záznamu o docházce a úlovcích,“ uvedl Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.
K tomuto textu pak severomoravští a slezští rybáři přidali dvě fotografie. Na jedné fotografii je vidět, že povolenka na první pohled vypadá zcela v pořádku. Pak ale porybný použil speciální látku, která rázem odhalila to, že rybář vymýšlel „čachry machry“. Co vlastně porybný použil, aby viděl, jestli je všechno v pořádku? Této látce se říká syntetický led, který je nejúčinnější zbraní proti těmto podvodům.
Tenhle „fígl“, kdy rybář vymaže ponechané úlovky, je známý už léta. I proto je v rybářských pravidlech jasně napsáno: Přisvojené ryby osoba provádějící lov zapisuje nesmazatelným způsobem do povolenky k lovu…“ I přesto ale toto nařízení někteří rybáři ignorují, aby si mohli ponechat více ryb, než dovolují platná pravidla. Tak jako tento rybář, na kterého přišel jeden porybný v Územním svazu pro Severní Moravu a Slezsko.
Přepisování úlovků tímto způsobem je například velmi „oblíbenou metodou“ tam, kde platí omezený počet odnesených ryb. Pro vysvětlení: Na revírech Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko platí, že rybáři si mohou odnést 10 kusů uvedených druhů ryb za měsíc (kapr, candát, štika, amur, bolen, sumec, lín, parma – nebo jejich kombinace). Jenže pro některé je to málo, takže rybáři vymysleli, že po odnesení ryby si prostě některou umažou, aby dále mohli odnášet úlovky.
CENOVÁ BOMBA: Super levný rybářský oblek (bunda + kalhoty) za pár korun!
Ptáte se, proč tedy rybáři ty ryby píšou? Protože vybrané druhy ryb musí rybář zapsat do povolenky bezprostředně po ulovení. Jenže kolikrát to bere tak, že rybář chce pokračovat v lovu, tudíž kdyby rybu nezapsal, a pokračoval by v lovu, tak by stejně přišel o povolenku. Proto bylo z pohledu těchto koumáků lepší ryby zapsat, a až pote vyzmizíkovat. Naštěstí ale rybářská stráž rychle přišla na to, jak tomuto nešvaru zabránit…
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Tleskám jen tak na ně na masare.
Když nebude zapisovat a bude tvrdit že vezirek neni jeho, tak téměř neni šance mu dokazat opak.
To je jedna věc.
Když bude ryby ihned zabíjet a uchovávat v soukromem zavazadle, případně odnese do auta, tak má RS take do jisté
míry svázané ruce.
Záleží hlavně na dobrovolnem chovani rybářů. Povětšinou jsme normální a vodu medrancujeme, ale bohužel jsou vyjimky.
Je zcela v poradku, ze ho vyloučili ze svazu.
Souhlas, vporadku tak to mělo vypadat už dříve.
Jednoznačně dobře!
Nejen takové „rybáře“ je potřeba dostat od vody!
Co když je takový nepoctivy rybář na rybách třeba se sestrou, chytne kapra a hned ji ho dá do batohu a ani ho nezapíše, to se přece prakticky nedá nijak řešit….
RS bude mít v dohledné době pravomoc kontrolovat zavazadla a popřípadě motorové vozidla lovicich. Osobně bych tuto pravomoc udělil v každé organizací, tím by se to dost eliminovalo, je jasné že když bude chtít, rybu někomu dá a ten ji zaveze pryč od vody, určitě se tím osádka ochrání líp než se na to vykašlat a nedělat nic. V dnesni době je populace ryb skoro tragická, před 10-15 lety to bylo úplně jiné chytání. Zkrátka je potřeba si našich ryb vážit a hájit je jak to jen jde, protože by se za pár let mohlo klidně stát že u ty vody budete sedět úplně zbytečně.
Ještě bych chtěl apelovat na organizace ať se zamysli jestli by některé druhy nezaslouží pár let celoroční hájení jako například okoun který téměř vymizel a chytit velkého krásného okouna je téměř rarita. Jsem pro celoroční hájení alespoň na 5 let.
Vy jste všichni chytrolini