Už dvacátou generaci mníků zakládají rybáři z rybí líhně v Borových Ladech. Právě tohle rybochovné zařízení dokáže ročně vyprodukovat až 180 000 plůdku mníka. Kam pak následně tyto fascinující ryby rybáři vypouštějí? Do řek na Šumavě! Právě v těchto tocích se mníkům moc dobře daří a jejich počty rostou. Nádherné ryby s jedním vouskem „na bradě“ se dokonce drží i v těch tocích, kde ještě v 90. letech nebyly. Podívejte se na krásnou reportáž z České televize o této krásné práci rybářů…
„Dobrá zpráva ze Šumavy! V tamních řekách se zvyšuje populace mníka jednovousého – jediné treskovité ryby v Česku. A to i v tocích, ve kterých se ještě v 90. letech vůbec nevyskytoval. V rybí líhni v Borových Ladech jednovousých mníků odchovávají už dvacátou generaci. Vytírá se vždycky na začátku roku. A do volné přírody se dostane v létě,“ napsala Česká televize u reportáže z líhně v Borových Ladech, kde rybáři produkují malé mníky.
„V jedné nádobě máme zhruba kolem 1,5 až 2 litry jiker, což je asi 1 500 000 jiker,“ řekl v reportáži České televize Josef Šperl, který pracuje v rybí líhni v Borových Ladech. Rybáři dokážou v nádobách na jikry simulovat proud řeky, což je důležité například pro okysličování jiker. „Voda tu jikru promývá, protože v přírodě ta jikra je nalepená na kamenech nebo na trávě, a voda vlastně skrz ni protéká,“ vysvětluje rybář Šperl.
Líheň v Borových Ladech je unikátní v tom, že dokáže ročně vyprodukovat až 180 000 kusů plůdku mníka. Mníky pak rybáři vysazují do šumavských řek, kde se těmto rybám velmi dobře daří. „Děláme monitoring jednou za 5 let, kdy máme vybrané stabilní úseky, které prolovujeme – je to většinou 100 metrů, prolovujeme to dvakrát, a pak zjišťujeme rybí obsádku,“ řekl České televizi Zbyněk Janči z Národního parku Šumava.
VIDEO: Jak vypadá chov mníka v rybí líhni? Podívejte se na reportáž České televize
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: NP Šumava