Bobr. Velmi šikovné a pracovité zvíře, které svými stavbami vyrazí leckomu dech. Práce bobrů ve volné krajině může být i prospěšná, protože jejich hráze pomáhají zadržet vodu v krajině. Jenže! Častokrát dochází ke střetu bobrů a lidí, a to v tom smyslu, že bobři narušují funkčnost staveb. A to může být například u hrází rybníků velkým problémem – při velké vodě může takto narušená hráz prasknout…
U obce Tři Sekery leží rybník, u kterého se zabydleli bobři. A právě v jeho hrázi dolují hluboké chodby, které jsou několik metrů dlouhé. Jenže! Právě tyhle otvory v hrázi mohou narušit její stabilitu, a při velké vodě může hráz prasknout. „Může vlastně prasknout, a kdyby se něco takového stalo, nebo by to přeteklo, tak to opravdu ohrozí majetek a zdraví lidí,“ řekla České televizi starostka obce Tři Sekery Dagmar Strnadová.
Problémy s bobrem mají i na přítocích do přehrady Skalka. Právě zde se bobři také velice činí a shazují jeden strom za druhým. Výsledkem jsou obrovské hráze, které vylily řeku do okolní krajiny – jde o stovky metrů čtverečních plochy. Kromě toho nahlodané stromy jsou velice nebezpečné pro kolemjdoucí. Takto poškozený strom by mohl spadnout třeba na rybáře.
Pokud by někdo chtěl finanční injekci na technická opatření proti bobrům, tak doteď to šlo jenom v chráněných územích. Ale! „Teď se schvalovaly nové úpravy pro nové období, které by mělo být zhruba od poloviny února příštího roku,“ řekl České televizi Vít Tejrovský z CHKO Slavkovský les.
Bobr evropský: Může měřit až jeden metr. Jeho tělo je zavalité a porostlé hustou srstí. Bobr evropský má charakteristický plochý ocas. Bobr je nejaktivnější v noci. Potravou bobra jsou byliny, větvičky nebo lýko. Bobr se může dožít až 35 let.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Kamarád měl od bobra prokousnutou ruku-dlaň, když si bral v přítmí prut z vidliček. Že se u něj bobr nachází – ani si nevsimnul. Naštěstí se mu rána hojila dobře, ale na další výpravu už měl u nohou jezevčíka. Je pravda, že se moc!!!!! rozmnozil-je chráněný. U nás na Litovelskem Pomoraví je po nich každý 5 strom porušen – je často slyšet při větru padání nahlodanych stromů. Kamarád už nechodí na své oblíbené místa-hrozí nebezpečí úrazu nebo dokonce smrti. Chtělo by to nějakou dobu regulaci odlivu-podobné jako kormorana. Ale to je již na jiných kompetentnich orgánech. Bobr ztrácí plachost-sam jsem byl svědkem napadení malé holčičky při koupání. Naštěstí její táta ho zahnal. Jde o zdraví i škody na majetku – pánové Zelení a ochránci – není už čas s tím něco udělat????!!!!!! Bobika
Tak a ted bych tam nahnal ty ochranarsky darmoslapy at to daji ve svem volnu a na svoje naklady do poradku . Stal bych nad nima a popohanel ty bicem . Chrani tady havet k nicemu , ta se premnozi , dela skody a ted se nevi co s tim . A je jedno zda je to bobr , vydra nebo kormoran .
Tak je tam nažeň a stůj nad nimi a poháněj je bičem, ty internetový hrdino. Od klávesnice to asi nepůjde. A jediná přemnožená havěť jsou hloupí lidé.