Kauza duplicitních povolenek pořádně rezonuje mezi rybářskou veřejností! Potom, co jeden rybář na sociálních sítích zveřejnil obvinění, že se na územní svazy dostaly duplicitní povolenky, začala mela. Rybáři se ptají, jak je vůbec možné, že se tohle stane. A navíc v takovém množství! Například Jihočeský územní svaz údajně zadržel „vadné“ povolenky v hodnotě přes 300 000 korun! Zeptali jsme se proto přímo předsedy Jihočeského územního svazu Karla Korandy, jak celá situace vypadá…
Pro připomenutí: Včera (12. 2. 2019) jsme psali o rybářovi, který poukázal na to, že se na územní svazy dostaly duplicitní povolenky. Rybář mimo jiné napsal:
ČRS jako každý rok tiskne povolenky k lovu svých členů v podobě ceniny, kterou pak prodává. Tyto povolenky byly v počtu mnoha kusů duplicitně vytisknuty tiskárnou včetně číselného označení a čárového kódu (zřejmě omyl) a předány zástupci ČRS. Zástupce ČRS nezkontroloval počet vytisknutých cenin a předal je na sekretariát ČRS. Tito zaměstnanci a představitelé ceninu taktéž nezkontrolovali, dále ji distribuovali na územní krajské svazy – taktéž bez kontroly – i vzhledem ke skutečnosti, že za počty prodaných povolenek zpětně obdrží finanční obnos.
Jeden z územních svazů tento problém přiznal – v částce přibližně 300 000 korun – a ohlásil. Ostatní buď ceninu duplicitně neobdrželi, anebo se k tomuto nepřiznali. Mám tedy důvodné podezření, že na rok 2019 může být v oběhu několik stovek duplicitních cenin (povolení k lovu).
Reakce předsedy Jihočeského územního svazu Karla Korandy:
Je pravda, že jste zadrželi duplicitní povolenky za více jak 300 000 korun?
Vzhledem ke skutečnosti, že bylo pravděpodobně podáno trestní oznámení na Český rybářský svaz, včetně našeho územního svazu, a protože se jedná o vážné a podle mého názoru účelové obvinění našeho územního svazu, rád se k vašemu dotazu vyjádřím, neboť to není nic tajného.
Náš územní svaz přebral v říjnu 2018 celosvazové povolenky, stejně jako každý rok. Povolenky přebíráme vždy na sekretariátu ČRS v Praze v zalepených obálkách roztříděné dle druhů. Na našem územním svazu po jejich přijetí všechny povolenky zkontrolujeme, zda jejich počet a kvalita souhlasí s přejímacím protokolem, a následně je připravíme k distribuci na místní organizace.
V letošním roce jsme zjistili, že v kategorii povolenek Celosvazová MP roční – mládež, ZTP (cena jedné povolenky je 1400 Kč) máme navíc 12 archů po 20 povolenkách, to je 240 povolenek, které jsou vytištěny dvakrát se stejnými čísly. Z toho na prvním archu bylo 5 povolenek bez čísla, tedy neplatných. Zbylých 235 povolenek v celkové ceně 329 tisíc Kč bylo tedy navíc.
Jak jste se celou tuto situaci začali řešit?
Tuto chybu jsme samozřejmě okamžitě ohlásili na sekretariát Republikové rady ČRS a jednateli Českého rybářského svazu, všechny převzaté povolenky jsme nechali zkontrolovat naší územní dozorčí komisi, výsledek jsme zaprotokovali, povolenky uložili do advokátní úschovy, aby nedošlo k jejich zneužití, a následně jsme chybu oznámili na jednání Republikové rady ČRS dne 8. 11. 2018, což lze doložit zápisem z jednání Republikové rady ČRS, který je dostupný všem našim členům. Po dohodě s předsedou Českého rybářského svazu jsme povolenky protokolárně vrátili. Tím považuji problém za vyřešený.
Kde se stala chyba? Proč došlo k tomu, že na Jihočeský územní svaz přijdou duplicitní povolenky za více jak 300 000 korun?
Podle mého názoru se jednalo o chybu tiskárny, která během tisku zjistila chybu (viz 5 povolenek bez natištěného kódu) a část série natiskla z důvodu opravy opakovaně. Poté neprovedla kontrolu a distribuovala omylem natištěné povolenky na Český rybářský svaz. Sekretariát Republikové rady ČRS distribuované povolenky nekontroloval – myslím, že je to s platnou směrnicí o distribuci povolenek ČRS – a předal je přímo nám.
Takže chyba je jen na straně tiskárny?
Podle mého názoru, za který asi nebudu pochválen, je chyba v nedostatečných kontrolních mechanismech. V první řadě selhala tiskárna, to se ale občas stává, selže lidský faktor. Následně měla proběhnout kontrola na úrovni sekretariátu ČRS v Praze. Ta neproběhla, neboť máme zřejmě špatnou směrnici a nedostatečné kontrolní mechanismy, odpovědnost je přenesena na tiskárnu a na územní svazy.
Skutečný výdejce celosvazových povolenek – Republiková rada ČRS a její sekretariát – který by měl provádět hlavní kontrolu – je tak vlastně mimo hru. Dokonce k mému velkému překvapení jsme místo poděkování obdrželi pokárání, že jsme výše zmíněnou směrnici porušili. To znamená, že místo přiznání viny byla vina přehozena na náš územní svaz, který chybu odhalil a zabránil další distribuci duplicitních povolenek. Je to směšné, ale tak už to v našem svazu někdy bohužel chodí.
Je možné, že jsou duplicitní povolenky v oběhu v jiném územním svazu? Existuje toto riziko?
To si opravdu nemyslím, a i když nemohu mluvit za ostatní územní svazy, předpokládám, že pečlivě povolenky kontrolují a případnou závadu by rychle odhalily a nahlásily, navíc některé územní svazy vydávají povolenky prostřednictvím sofistikovaných počítačových systémů, které neumožňují výdej duplicitních povolenek. Pokud by někdo prodával falešné nebo duplicitní povolenky, rychle bychom to zjistili. O mechanismech této sekundární kontroly nemohu z pochopitelných důvodů mluvit.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Jenom by mě zajímalo, proč o tom píšou až teď, když na ně borec přišel a nenapsali o tom už dávno? Zajímavé, myslet si budu už svoje 😉
Taky znám jednoho co má „koupenou povolení“ údajně z Ústí nad Labem,, ani se tím nikterak netají….
Dobrý den, In Rybář by mě udělat rozhovor i s pánem co celou věc oznámil a šel až na hranu nebo nejste snad nezávislý? Děkuji
Si chtěl někdo z toho pos..nýho svazu namazat kapsu. Normální tuneláři. Přišlo se na to, tak dělají rozhovory.