Oči pro pláč zbyly rybářům z Kraslic na Sokolovsku. Právě tady na řece Svatavě uhynuly stovky ryb. Mezi zdechlinami byli nejčastěji pstruzi a lipani. Na rybí zdechliny upozornili sami obyvatelé Kraslic. Případem se zabývají jak policisté a hasiči, tak už i úřady. Z kontaminované řeky byly odebrány vzorky vody, teď se čeká na výsledky testů. Je dost pravděpodobné, že ryby zabila vadná voda z kanalizace. Zatím ale nikdo neřekl přesnou příčinu.
„Mrtvé ryby jsme nalezli v úseku od centra města až po předměstí Kraslic. To jsou téměř dva kilometry! Za víkend jsme nasbírali přesně 311 uhynulých ryb. Nejčastěji šlo o pstruhy a lipany,“ řekl Deníku kraslický porybný Vojtěch Chvlina.
„Byl to hrozný pohled na takové množství uhynulých ryb. Měly míru 10 až 40 centimetrů. Další, menší rybky ani nebylo možné sebrat, takže škoda je obrovská. Podali jsme trestní oznámení, tak uvidíme, kdo a co za úhynem stojí,“ dodal.
Vyšetřování zatím ukázalo, že vadná voda se do řeky dostala trubní odlehčovací komorou, a to v tom momentě, kdy se v centru Kraslic ucpala kanalizace. Tato trubní odlehčovací komora totiž v těchto případech chrání čističku odpadních vod.
Vodu z kontaminované řeky okamžitě testovali hasiči v mobilní laboratoři. A ti zjistili, že voda měla zvýšenou kyselost. Do kanalizace tak mohl někdo vylít chemickou látku. Vodu odebírali nejen hasiči, ale i pracovníci životního prostředí kraslické radnice.
„Při prvních testech se nepodařilo zjistit, o jakou látku se jedná. Vzorky jsme proto odvezli k podrobnějšímu zkoumání,“ uvedla Deníku pracovnice kraslického odboru životního prostředí Galina Ožanová.
Lidé, kteří byli svědky úhynu ryb v řece, řekli, že ve vzduchu cítili těkavou látku. Hasiči dokonce vodu v řece ředili, aby nebezpečnou látku neutralizovali. Případem se kromě hasičů a úřadu zabývá i policie. „Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti životnímu prostředí. Z řeky jsme odebrali vzorky vody a čekáme na výsledky zkoumání,“ řekla Deníku mluvčí policie Kateřina Krejčí.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz