Vánoce jsou neodmyslitelně spjaty s vánočními kapry, kteří jsou stále nejpopulárnějším jídlem na štědrovečerní tabuli. O Vánocích se kapři prodávají na více jak 2500 prodejních místech, kde si lidé mohou obstarat vánoční rybu. To, že zájem o kapry je stále obrovský, naznačují i letošní čísla. V letošním roce bylo o 200 prodejních míst více než v loňském roce! Celkově se prodají tisíce tun kaprů. Ale co se děje s těmi rybami, které prodejcům zůstanou?
„Vrátilo se nám kolem 6 tun ryb, to znamená, když počítám, že jsme měli dodávat přes 950 až 1000 tun, tak 6 tun je naprosto zanedbatelné množství,“ řekl obchodní náměstek Rybníkářství Pohořelice Pavel Míšek. Zbylé ryby nyní plavou v nádrži.
Jenže co se zbylými kapry bude? Kam tyto ryby zamíří? „Ze zbylých kaprů se dělají půlky nebo podkovy či filety. Filety realizujeme s kůží, anebo bez kůže, takže se prakticky jedná o plně standardizované výrobky,“ říká obchodní náměstek pohořelických rybářů. Těch 6 tun kaprů rybáři zpracují asi za 3 nebo 4 dny.
„My jsme prodávali asi 200 tun. Nezbylo nic. A nějaké zbytky, to se doprodá mezi svátky a je hotovo,“ řekl majitel Rybářství Kardašova Řečice Zbyněk Zajíc. Zbylí kapři už obvykle nebývají v dobré kondici, proto je není možné prodávat živě. A je nutné je zpracovat.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkový vlasec na kapry za pár korun! 1200 metrů za 199 korun!
Na druhou stranu: Zdravé vánoční ryby jdou ale do dalšího prodeje. Neprodané živé ryby například poputují do Rakouska. Právě u našich jižních sousedů je spotřeba ryb podstatně vyšší. Navíc, v Rakousku žije i hodně lidí, kteří slaví pravoslavné Vánoce. Takže i ti budou kapry poptávat.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz