AKTUALIZOVÁNO (13. 11. 08:45), Doplnili jsme názor handicapovaného rybáře: Rybaření je nesmrtelným fenoménem, který se stal u mnoha z nás životním stylem. Prostě, jen málokterý rybář by si dokázal představit život bez ryb. Ten moment, kdy je rybář v klidu u vody, a užívá si pobyt na čerstvém vzduchu, je prostě omamný. Bohužel, někteří z nás neměli takové štěstí, aby mohli u vody bezproblémově fungovat. Teď třeba mluvíme o handicapovaných kolezích, pro které se sice vytváří ideální lovná místa, ale trochu tam chybí ta svoboda výběru a pohybu. S tím se ale něco rozhodl udělat jeden rybář, který vymyslel luxusní nápad, který by mohl handicapovaným rybářům výrazně zlepšit zážitek z rybaření…
Milovníci lovu dravých ryb nebo muškaření toto plavidlo moc dobře znají! O čem to mluvíme? O belly boatu! Jde o nafukovací křesílko, které nabízí naprosto dokonalý požitek z lovu. Rybář se tímto způsobem dostane i tam, kde se ostatní rybáři ze břehu nedostanou. V momentě, kdy má rybář k dispozici belly boat, tak vůbec nepotřebuje třeba člun.
Velkým fanouškem těchto nafukovacích křesílek je i rybář Julius Nass, kterého napadlo, že právě toto plavidlo je naprosto ideální pro handicapované rybáře. „Ten, kdo mě zná, ví, že belly boat je již třetím rokem má srdcová záležitost a jeho neustálé vylepšování je má posedlost, anebo vlastně pohodlnost. Dnes už mohu říct, že jsem spokojen s celkovým pohodlím belly boatu, kdy ovládání motoru mám na ruku, motor na pevno, a nohy používám jen jako kormidlo – takže rybařinu si užívám i v okamžicích nepřízni počasí, kdy jiní to musí vzdát,“ začíná vyprávění o své rybářské vášni rybář Julius Nass.
A právě jeho napadlo, že belly boat je velmi vhodným plavidlem i pro ty rybáře, kteří nemůžou chodit. „Postupně jsem si také uvědomil, že tento styl rybolovu by si mohl po správných úpravách užívat i člověk, kterému možnost přívlače byla znemožněna z důvodu handicapu – a to přímo nehybností, anebo třeba amputací dolních končetin. Tento styl přívlače mu umožní v uvozovkách svobodu rybolovu – v uvozovkách píšu proto, že není možné být bez doprovodu zdravého kamaráda. Ale na vodě to bude jeho svoboda, jeho rybačka. Ale stejně s parťákem je to vždy top,“ vysvětluje nadšený rybář.
Rybář Julius Nass se tak snaží dát dohromady tým lidí, který by mu pomohl vylepšit belly boat takovým způsobem, aby byl vhodný právě i pro tělesně postiženého rybáře. „Chtěl bych takové belly pro někoho postavit, a jen mě zajímá, kdo by do toho šel se mnou, protože to chce víc, než mohu dát. Taky to chce najít někoho, kdo by to opravdu chtěl. Tento projekt je ve fázi myšlenky, která může do budoucna umožnit někomu dát pocit svobody i přes jeho handicap. Rád si počtu vaše názory, a výtky i těch, kterých se to může týkat,“ ukončuje rybář svůj návrh na zajímavý nápad.
Nám se na tomhle nápadu líbí, že to není „jen tak nějaké“ poslání peněz na pomoc tělesně postiženým kolegům, ale že jde o hmatatelný nápad, který může reálně dostat tělesně postižené rybáře k vodě. A hlavně! Díky tomuhle nápadu mohou svobodně chytat ryby, aniž by byli vázáni na jediné místo, které je pro ně vhodné. Tohle je fakt perfektní nápad!
Firma chce pomoci! Přiloží ruku k dílu…
Nápad nadšeného rybáře se zalíbil rybářskému obchodu Na Přívlač – rybářské zboží, který se rozhodl přiložit ruku k dílu. „Někteří z nás nemají to štestí a nemohou si jen tak zajít s prutem kolem řeky. Jsou odkázáni jen na konkrétní bezbariérová místa. BellyBoat je cesta, jak rybářům s handicapem umožnit volný pohyb. Pocit volnosti v přímém kontaktu s vodní hladinou je skvělý a v tomto případě jsme přesvědčeni, že je pro každého bez rozdílu kolik měl v životě štěstí,“ uvedl rybářský obchod Na Přívlač – rybářské zboží na sociálních sítích…
„Tímto projektem spojíme zkušenosti kluků se zakázkovou úpravou Belly Boatu, motorizací a ručním dálkovým ovládáním. Na konci tohoto projektu od nás dostane jeden rybář plně vybavený a zakázkově upravený BellyBoat ZECK Belly Cat, který mu jistě umožní vidět svět trochu z jiné perspektivy,“ nabízí rybářský obchod…
Jak to vidí handicapovaný rybář?
Extrémně zajímavý pohled do celé záležitosti vložil handicapovaný rybář Martin Kopeček z Chyť a Pusť CZ Teamu. Ten v tomto nápadu vidí hned několik rizik, které by zdravého člověka nemusely napadnout. Co třeba? Například to, že handicapovaný rybář nemusí cítit nějaké nebezpečné předměty pod vodní hladinou, kterých by si při plavbě na belly boatu ihned nevšiml. A tady hrozí poranění! Proto rybář Martin mnohem raději používá například člun, na kterém má nohy pod kontrolou a vidí je…
VIDEO: Nad čím se musí konstruktéři belly boatu pro handicapované rybáře zamyslet?
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: MO ČRS Kladruby
Já myslel že lov z plavidla je na většině revirech zakázán. Takže na všechny vody to určitě nebude.
Mám bratra na vozíku(33 let) jezdí moc rád na ryby avšak jak je zde zmíněno ne vždy se dostane tak kam by chtěl. Je pravda že míst pro vozíčkáře přibývá, ale s naší smůlu tam většinou sedí strejka s kartičkou postiženého ač může chodit normálne. Ještě se nestalo aby někdo vstal a řekl pojď chytat sem já si vlezu vedle za roští. Smutné… Takže tento nápad se mi zamlouvá a už teď vím co bratr dostane k vánocům, děkuji Vám za supr nápad a přeji spoustu krásných ulovku. PETRŮV ZDAR
Přesně tak, všude je zakázán lov z lodě. A na těch pár vodách i když to má motorek a baterií. No když voda poteče cca 70cm3.v Labi tak ma za chvíli po baterií! Totálně nebezpečné když nemůže na nohy. A za další každý s kartičkou postižení za oknem v autě to může zneužít. Pokud postižení lidé dostanou vijimky.To bude pak každý druhý mít kartičku za oknem.