Vodohospodáři nejsou z aktuálních podmínek nijak nadšení. Vlivem vysokých teplot z řek mizí voda. Velká část měřících zařízení v řekách upozorňuje na nebezpečný stav sucha. Vodohospodářům tak nezbývá nic jiného, než řeky „dotovat“ vodou z přehrad. Jenže! Ne na všech řekách jsou postavené nádrže, proto některé toky bude trápit nízký stav vody i nadále. Problémem je, že v takovýchto lokalitách může dojít ke kyslíkovému deficitu, což by mohlo vést k velkému úhynu ryb.
„Nádrže v tuto chvíli prokazují svůj účel. Aktuálně upouštímě víc vody, než mají přehrady na přítocích, abychom udrželi život v řekách a nedocházelo ke kyslíkovému deficitu. Nadlepšováním pomáháme ředit vody, která v době sucha ztrácí na kvalitě,“ řekl Novinkám generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
„Například do Vranova přitéká 1,3 kubíku za sekundu, ale Dyji na odtoku nadlepšujeme na 5,7 kubíku. Podobně do vírské přehrady přitéká 1,2 kubíku a odtéká z ní 2,1 kubíku, do vodního díla Boskovice 17 litrů za sekundu a z nádrže odtéká 95 litrů,“ popisoval Novinkám tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Právě na jihu Moravy patří horká léta k těm nejnebezpečnějším. Například v červenci roku 2013 uhynulo na Dyji v Bulharech pod Novými Mlýny kvůli kyslíkovému deficitu 10 tun ryb. A bohužel, mezi mršinami leklých ryb byly i trofejní kusy. Tomu se snaží vodohospodáři předejít.
PŘIPOMEŇTE SI: 10 tun uhynulých ryb na Dyji. Ryby neměly dostatek kyslíku
Potíže s nízkými průtoky ale nehlásí pouze vodohospodáři z jihu Moravy. Své starosti mají například i pracovníci Povodí Labe. „V povodí Labe hydrologové monitorují velikosti průtoků na úrovni 30 až 70 procent dlouhodobého červnového normálu,“ řekla Novinkám mluvčí Povodí Labe Jana Burianová, která zároveň dodala, že v Přelouči je dlouhodobý průměr průtoku Labe 40,2 metrů krychlového za sekundu, ale 6. června klesl na kritických 17,4 metru krychlového za sekundu.
Přesto, Povodí Labe má zásoby vody v nádržích na vysoké úrovni. „Zaplněnost zásobních prostorů našich vodních děl se pohybuje v rozmezí 73 až 100 procent,“ řekla Burianová. Takže i Povodí Labe nic nepodceňuje a pomáhá navýšit průtoky v řekách.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Vranovská přehrada – nadlepšují kvůli elektřině!, nikoliv živočichům! A Ti, kteří mají chaty u přehrady mají smůlu!